Carmen Maria Machado: A tulajdonosán kívül senkinek nincs köze a másik testéhez

Carmen Maria Machado: A tulajdonosán kívül senkinek nincs köze a másik testéhez

Az év elején jelent meg magyarul Carmen Maria Machado első önálló kötete, A női test és más összetevők. A szerző provokatív, határfeszegető novellái gyakran abszurd, meghökkentő módon, sok zsáner elemeit felhasználva mesélnek sajátosan női témákról és tapasztalatokról. Interjúnkban szóba kerültek olvasói reakciók, az év eseményei és azoknak esetleges hatásai is.

 

Laki Péter | 2020. október 28. |

Hogyan jellemezné a stílusát annak, aki még nem olvasott öntől? 

A szövegeim válogatás nélkül ugrálnak zsánerek között (realizmus, horror, science fiction, fantasy, gótika), furcsa formákat használok és 

leginkább a nemi, szexuális és testtel kapcsolatos témák érdekelnek. 

CARMEN MARIA MACHADO
A női test és más összetevők
Fordította: Ács Eleonóra, Ballai Mária, Farkas Veronika, Nagy Mónika, Török Krisztina, Orosz Anna, Bosnyák Edit, Molnár Berta Eleonóra. Agave, 288 oldal.

Mi volt a műveire kapott legfurcsább reakció? 

Az emberek sok különböző, számomra meglepő módon reagálnak az írásaimra. Néhányan homályosnak, absztraktnak titulálják, ami szerintem csak annyit jelent, hogy nem szokványosak. De részemről ez teljesen oké. (Hiszen a sztorijaim nagy része valójában eléggé specifikus.) 

A Női test és más összetevők több sztorija is a női testről, és a médiában megjelenő idealizált testkép pszichére gyakorolt káros hatásáról szól. Bár az utóbbi években érezhető némi javulás ezen a téren, mégis hosszú út áll még előttünk egy egészségesebb, elfogadóbb testkép médiareprezentációhoz. Ön szerint társadalmi szinten minek kellene lennie a következő lépésnek ebbe az irányba? 

Szerintem a zsírt is ugyanolyan természetesnek kéne tekintenünk, mint a hajszínt, 

le kéne bontanunk a kapitalizmus káros hatásait

(például ahogyan a diéta-iparon keresztül hat ránk), és tekintettel kéne lennünk arra, hogy a tulajdonosán kívül senkinek nincs köze a másik testéhez. 

Nőnek lenni a leghátborzongatóbb élmény Carmen Maria Machado novelláiban - Könyves magazin

Carmen Maria Machado könyve az elmúlt évek egyik legtöbb figyelmet érdemlő kisprózaválogatássá vált hazájában. A számos díjat és rangos jelölést bezsebelő novellafüzér nem csak a kritikusok, de a közönség köreiben is többnyire pozitív visszhangra talált - ám a szövegek jellegük miatt mégis megosztóak lehetnek. Machado ugyanis nem riad vissza semmiféle határsértéstől.

A könyvben olvasható egyik novella, a Leltár meglehetősen relevánsnak érződött az utóbbi hónapokban. A novella narrátora egy különösen pusztító világjárvány idején számot vet életével, és sorra veszi szeretőit, szexuális kapcsolatait. Jó időszak lehet ez egy hasonló számvetésre, gyónásra? 

Szerintem ez is éppen olyan jó időszak, mint bármelyik másik, hogy átgondoljuk, hogyan is viseltetünk magunk vagy embertársaink iránt, és hogy önvizsgálatot végezzünk.

A Különleges ügyosztály: Esküdt ellenségek 272-szer című novella kicsit olyan, mintha az interneten terjedő rémtörténetek, a CreepyPasták egyik jellegzetes fajtájának, az elveszett epizódok (vagy jelen esetben inkább elveszett széria) hatását mutatná. Befolyásolta esetleg ez a jelenség a történetet? 

Nem! Nem is ismerem igazán ezt az egész CreepyPasta dolgot. 

Ha egyszer valódi sorozat készülne a novellában felvázolt fura szinopszisokból, ki rendezné? 

Nem is tudom. Sok rendezőt imádok: David Lynch, Yorgos Lanthimos, Karyn Kusama, vagy esetleg Jordan Peele. 

Magyarul egyelőre csak a Női test és más összetevőket olvashatjuk, de az USA-ban 2019 végén jelent meg az In The Dream House című kötet, ami egyfajta memoár, és meglehetősen súlyos, megterhelő témát boncolgat. Hogyan érzi most magát a megjelenése után? 

Iszonyú fáradtan.  

Az egész világon, így az USA-ban is rengeteg minden zajlik a járványtól kezdve, egészen a tüntetésekig, zavargásokig. Hogyan lehet majd hatással ez a zavaros időszak a spekulatív fikcióra? 

Szerintem a művészvilág egészére kiterjedő, jelentős hatásai lesznek 2020 eseményeinek.

Úgy gondolom, hamarosan egészen máshogy fogunk gondolkozni politikáról, betegségekről, emberi kapcsolatokról, közösségekről, magányról – meg úgy általában mindenről.

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Nőnek lenni a leghátborzongatóbb élmény

Carmen Maria Machado könyve az elmúlt évek egyik legtöbb figyelmet érdemlő kisprózaválogatássá vált hazájában. Írásainak középpontjában mindvégig a speciálisan női élmények kerülnek terítékre sokszor naturalista, hátborzongató, vagy végtelenül szürreális módon.  A hét könyve A női test és más összetevők.

...
Nagy

Sofi Oksanen: A disztópia már itt van és nagyon is valóságos

Sofi Oksanen új könyve a női test kihasználásának nagyregénye. A kutyafuttató egy thrillerszerűen megírt történet kizsigerelt modellekről, megvett feleségekről, végletekig dehumanizált ukrán petesejt donorokról és béranyákról. Az íróval az Ukrajnában zajló kutatómunkáról, a meddőségi iparról, valamint a Kelet- és Nyugat-Európa közti gazdasági szakadékról beszélgettünk. 

...
Nagy

Sheila Heti: Az ember lehet boldog akkor is, ha van gyereke, és akkor is, ha nincs

Hogyan ítélik meg ma azokat a nőket, akik úgy döntenek, hogy nem vállalnak gyereket? Nőiségről, hormonokról, szégyenről és a döntések súlyáról beszélgettünk a Változások könyve szerzőjével. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

Szerzőink

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.