Volt-e már ennél magasabb az egy négyzetméterre eső kortárs szerzők száma? – fotó

Kincset osztott meg fotóarchívumából a Magvető.

ta | 2025. március 03. |

A Magvető 70 éves születésnapját ünnepli idén, az évforduló alkalmából pedig időről időre nosztalgikus posztok jelennek meg a kiadó Facebook-oldalán. Vasárnap egy igazi kincs került elő. Valuska Gábor 2015. február 26-án készült fotóját osztották meg, ami nem sokkal azután készült, hogy Morcsányi Géza húsz év után leköszönt a Magvető éléről.

„Őszintén szólva akkor ez a hír épp olyan hideg zuhanyként ért minket, munkatársakat a kiadón belül, mint amilyen meglepő volt azon kívül is” – idézte fel a bejegyzésben Turi Tímea.

A Rózsavölgyi Szalonban készült csoportkép az egyik első találkozást őrzi a szerzőkkel, ami a váltás után készült. „Ezen a képen még ott van Géza, és ott van már az akkor őt váltó Nyáry Krisztián, és az először főszerkesztőként visszatérő Dávid Anna, aki egy év múlva vette át a kiadó igazgatását. Ott bújik meg szerényen a hátsó sorban Esterházy Péter, és ott van még a képen Kántor Péter, Szüts Miklós, és ott lehetett volna Kovács András Ferenc vagy Bertók László is” – írták.

De ki lehet még szúrni többek között Nádasdy Ádámot, Szvoren Edinát, Závada Pált, Dragomán Györgyöt, Szabó. T. Annát, Grecsó Krisztiánt, Kemény Lilit és még sok más kortárs szerzőt.

A csoportkép ott van a kiadónk folyosóján, elmegyünk előtte nap mint nap, most mégis azért állunk meg egy pillanatra, mert tíz éve készült: az idén hetvenéves Magvető eddigi életének ez az egy hetede

– foglalta össze Turi Tímea.

És akkor íme a fotó:

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Morcsányi Géza főszereplésével forgatott Testről és lélekről ingyenesen nézhető a FILMIO-n

Enyedi Ildikó filmjében a két kolléga ugyanazt álmodja, és a felismerés után elkezdenek közeledni egymáshoz.

...

Böngészd végig, milyen könyvek jelentek meg Morcsányi Géza húsz éve alatt a Magvetőnél

Tegnap ünnepelte 70. születésnapját Morcsányi Géza műfordító, dramaturg, aki húsz évig volt a Magvető igazgatója. Morcsányit a kiadó nevében is többen megköszöntötték, Dávid Anna pedig a születésnapja alkalmából összegyűjtötte, hogy milyen könyvek is jelentek meg azalatt az időszak alatt, amíg ő vezette a Magvetőt.

...

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A gyámoltalan hölgyek csak Jókai könyveiben léteztek, a valóságban erős nők vették körül az írót. Szécsi Noémi Jókai és a nők című könyvének bemutatóján jártunk.

Hiába élünk egy elfogadó társadalomban, mindannyian a többség oldalán állunk

Hiába élünk egy elfogadó társadalomban, mindannyian a többség oldalán állunk

Egy anya, egy lebénult lány és egy transznemű személy. Mi a hasonlóság? A társadalom egyiküket sem tűri meg magában. 

Szerzőink

Valuska László
Valuska László

Tóth Krisztina: Nem igaz, hogy a szerző halott

Bakó Sára
Bakó Sára

Felültünk az Ithaka IC-re, hogy Ulysses és a szabadság nyomába eredjünk

Listák&könyvek
...

A szobrot lefejezték, de a könyvek itt maradnak: két alapmű érzékeny férfiakról

...

5 izgalmas sci-fi idegen civilizációkról, ami adrenalindús utazást ígér

...

5 regény a festők kalandos és kusza életéről

Olvass!
...

A paprika okozta a mohácsi vereséget? Olvass bele Soltész Béla novelláskötetébe!

Mutatunk egy részletet Soltész Béla novelláskötetéből, amelyből kiderül, miért életveszélyes a paprika.

...

A hatalom eddig férfi hangon szólt, ennek most vége - Olvass bele Mary Beard feminista kiáltványába!

A történelem során a nők ritkán kerültek hatalmi pozícióba, és ennek az ókorban kell keresnünk a gyökereit. 

...

Marabu, a karikaturista fantasy regényt írt: olvass bele!

Marabu ezúttal a varázslatot is belekeverte a politikába!

A hét könyve
Kritika
Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ
Tóth Krisztina: Nem igaz, hogy a szerző halott

Tóth Krisztina: Nem igaz, hogy a szerző halott

A Könyves podcastben Tóth Krisztinával beszélgettünk versnaplóról, emlékgyűjtésről, valamint egy brazil könyvbemutatóról. Hallgassátok!