Az írók számos kitalált könyvtárossal népesítik a műveiket, így aztán lépten-nyomon találkozunk velük például Umberto Eco, Terry Pratchett, Jorge Luis Borges, Ray Bradbury vagy éppen Stephen King műveiben. Szerintünk a ti könyvespolcaitokon is megbújik pár regényalak, akinek könyvtáros a foglalkozása. Mi viszont most arra voltunk kíváncsiak, előfordul-e, hogy egyik-másik író korábban könyvtárosként tevékenykedett.
A Grimm testvérek
Jacob és Wilhelm Grimmre manapság nyelvészként és folkloristaként emlékezünk, akik az 1800-as években bejárták a Német Császárság területét, hogy népmeséket gyűjtsenek és publikáljanak.
Ők ketten alkották meg a modern tündérmesék keretrendszerét. A legtöbb íróhoz hasonlóan azonban a Grimm testvéreknek is szükségük volt egy másik foglalkozásra is, hogy el tudják tartani magukat és a családjukat. Pályájuk különböző szakaszaiban mindketten könyvtárosként dolgoztak.
Akkor veszítették el az állásukat, amikor megtagadták, hogy hűségesküt tegyenek a hannoveri uralkodónak.
Madeleine L'Engle
Bár Madeleine L'Engle több mint hatvan könyvet írt, a legtöbben a Newbery-díjas, magyar nyelven is megjelent Időcsavar című regénye, valamint annak folytatásai miatt ismerik a nevét.
L'Engle műveinek nagy része a New York-i Szent János templomhoz tartozó közösségi házban íródott, ahol a szerző közel négy évtizeden át önkéntes könyvtárosként dolgozott. 2012-ben emléktáblát helyeztek el itt a tiszteletére, amely szerint L’Engle munkássága kitűnően tükrözi
„keresztény hitét és a modern tudományok iránti érdeklődését”.
Jenny Han
Jenny Han leginkább a Prime Video A nyár, amikor megszépültem című sorozatának egyik showrunnereként, valamint a Netflixen futó A fiúknak, akiket valaha szerettem executive producereként ismert. Mindkét sorozat alapjául szolgáló könyvnek ő a szerzője, de mielőtt A nyár, amikor megszépültem a New York Times bestsellerlistájának élére került, Han a New York-i Calhoun School iskolai könyvtárának volt a programszervező munkatársa.
Dee Brown
Hat évtizedes pályafutása során Dee Brown több mint harminc könyv szerzője vagy társszerzője volt, leginkább azonban az 1970-ben megjelent Wounded Knee-nél temessétek el a szívem című klasszikusáról emlékezhetünk rá.
A hivatalos dokumentumokat felhasználó könyv lapjain a különféle indián törzsek főnökei és harcosai saját szavaikkal számolnak be mindazokról a tettekről, amelyek egyértelművé teszik:
a magát akkor felsőbbrendűnek tekintő fehér ember erkölcsileg semmilyen módon nem indokolható népirtást hajtott végre közöttük.
Kritikánkban azt írtuk a könyvről: „Az egyes népek sorsát követő kötet nemcsak tragikus krónika, de arra is világosan rámutat, hogy az indiánok története miért nem egyszerűen amerikai történet, és miért aktuális ma.”
Nos, a történész végzettségű Brown is hosszú időn át könyvtárosként dolgozott.
Forrás: Electric Lit
Nyitókép: Pixabay / badun