Ray Bradbury egy könyvtár pincéjében írta meg a Fahrenheit 451 első változatát

Ray Bradbury egy könyvtár pincéjében írta meg a Fahrenheit 451 első változatát

A Fahrenheit 451 egy érmés írógépen készült a UCLA könyvtárának alagsori termében. Az író azért ott dolgozott, mert odahaza szívesebben játszott a lányaival írás helyett.  

vn | 2024. június 03. |

„Ha Ray Bradbury a Fahrenheit 451 1953-as első vázlatát egy könyvtár érmés írógépén írta, amely minden 30 percért 10 centet kért, és összesen 9,80 dollárt költött, hány órájába telt a szerzőnek, hogy elkészítse a történetet?”. Sosem jeleskedtem a szöveges matekpéldák megoldásában, de első ránézésre az előbbi nem tűnik kivitelezhetetlennek.

ray bradbury
Fahrenheit 451 és más történetek
Ford. Loránd Imre, Pék Zoltán, Török Krisztina, Agave, 2023, 255 oldal
-

Miért kell egy írónak bér-írógépet használnia?

Most, hogy mindenki kiszámolta az eredményt, vessünk egy pillantást a körülményekre is, mert hasonlóan érdekesek. Először is, mi az az érmés írógép? A kilencvenes években eszmélők számára a nyilvános telefonfülkékhez, a kétezres években szocializálódóknak a netkávézókhoz lehetne hasonlítani ezt a szolgáltatást.

Eddig rendben is van, de vajon miért kellett egy írónak bér-írógépet igénybe vennie? Amint az Open Culture cikkéből kiderül, Bradbury korábban a családi házuk garázsában dolgozott, amikor viszont megszülettek a gyerekei, helyszínt kellett változtatnia,

hiszen állandóan bekopogtak a papához az üvegablakon.

Bradbury legtöbbször csatlakozott hozzájuk, így ahelyett, hogy egy novellán vagy egy hosszabb kompozíción dolgozott volna, a lányaival töltötte az időt. Aztán, mivel a családi kassza megcsappant alaposan, be kellett látnia, hogy szigorúbb munkarendre van szüksége, úgyhogy a UCLA Powell Könyvtárának pincéjébe tette át a székhelyét.

„Éljetek a könyvtárban!”

Egy 2001-ben tartott írói szimpózium alkalmával Bradbury azt tanácsolta a hallgatóinak, hogy „az átkozott számítógépetek és az internet helyett éljétek a napjaitokat a könyvek között”. Ennek a Fahrenheit írása közben ő is eleget tett, de a tempójából arra következtethetünk, hogy hiányoztak neki a lányai. Persze nem a regény ma ismert verzióját pötyögte be az érmés írógépbe,

hanem egy karcsúbb, A tűzoltó címet viselő novellaváltozatot.

Amelyet később a kiadója kérésére regénnyé bővített. Hogy ezt ugyancsak az alagsori írógépteremben tette-e, arra vonatkozóan nem találtunk adatokat, az viszont biztos, hogy a gyorsaság nem ment a minőség kárára. Bradbury sem gondolta másképp, elvégre egy, az eredeti megjelenést 22 évvel követő újranyomás előszavában az író azt fogalmazta meg, hogy „Egyetlen gondolatot vagy szót sem változtattam meg a szövegben”.

Forrás: Open Culture

Nyitókép: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Ray Bradbury és az utolsó nagy világjárvány

Ray Bradbury a 2000-es évek elején teljesen le volt döbbenve, hogy a világ kulturális emlékezetéből teljesen kihullott a spanyolnátha-járvány. Ő sosem felejtette el, hiszen a családját is számos veszteség érte.

...
Nagy

Bradbury disztópiájában érzéki gyönyört okoz a könyvek elégetése

...
Beleolvasó

Ray Bradbury: Fahrenheit 451 és más történetek (részlet)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.