Lviv BookForum Ukrajna legnagyobb könyvfesztiválja, aminek 15 programját a Hay fesztivál digitális partnerként ingyenesen közvetíti az egész világon. A közvetítésekhez ukrán és angol felirat is lesz élőben, a spanyolt pedig utólag illesztik a videókra.
A résztvevők között olyan világsztár írók szerepelnek, mint Margaret Atwood, Elif Shafak, Yuval Noah Harari, Neil Gaiman, a Nobel-díjas Abdulrazak Gurnah.
Egy szimbolikus és szerteágazó történettel mesél a gyászról, a transzgenerációs traumákról, a szerelemről és a klímaváltozásról Elif Shafak új regénye, amely Ciprus történelmének egyik legvéresebb időszakát dolgozza fel. A szigetet 1974-ben szállták meg a törökök, a hadsereg több tízezer embert űzött el az otthonából, sokakat pedig megöltek, megkínoztak, megerőszakoltak. Ciprus ezt követően kettészakadt, azóta is az úgynevezett Zöld vonal választja el a sziget lakóit. Elif Shafak regényében egy török és egy görög fiatal szeret egymásba ebben a megosztó és tragikus történelmi időben, a múlt terheit azonban később nemcsak nekik kell cipelniük, hanem a gyereküknek is. Az eltűnt fák szigete a hét könyve. Nyitókép: Wikidata/ Zeynel Abidin - Dogan Kitap
Rajtuk kívül a fesztivál vendége lesz Henry Marsh brit orvos, aki az idegsebészeti fejlesztések úttörője volt Ukrajnában, és életéről népszerű memoárt is megjelentetett Kezemben az életed (Park, 2016) címmel. És szintén megjelenik Philippe Sands brit-francia jogász, a University College London Nemzetközi Bíróságok és Törvényszékek Központjának igazgatója, akitől szintén olvashatsz magyarul is (Kelet-nyugati utca - A népirtás és az emberiesség elleni bűntett fogalmának eredetéről, Park, 2020), új könyvének magyar bemutatója pedig szeptember 22-én lesz.
Neil Gaiman azt nyilatkozta, hogy a mostani időkben egy ilyen fesztivál “az ellenállás bátor cselekedete, és lehetőséget ad a hozzám hasonló íróknak, hogy szolidarítsanak az ukrajnai írókkal és olvasókkal”.
Marsh, aki már 30 éve dolgozik együtt ukrán idegsebészekkel, azt mondta, hogy az esemény “csodálatos kifejezése annak a ténynek, hogy Ukrajna valóban Európa része, történelmileg és kulturálisan”.
Arról mi is írtunk, hogy az orosz invázió hatására hogyan került tavasszal összeomlásközeli állapotba az ukrán könyvszakma egyik pillanatról a másikra. 81 ukrán kiadó vett részt abban az online felmérésben, amelyet március végén-április elején készítettek, és azt kutatta, hogyan hatott a háború az ukrán könyvpiacra, hogyan alkalmazkodtak a piaci szereplők a háborús viszonyokhoz. Az eredményekről itt olvashatsz:
(Guardian)