Mautner Zsófia: Egy év a konyhámban (részletek)
Medvehagymás vöröslencse-főzelék
Össze sem tudnám számolni, hányszor főztem az elmúlt évek során ezt az egytálételt, amely szinte minden, a hétköznapi főzéssel kapcsolatos elvárásunknak megfelel: gyorsan elkészül, majdnem minden hozzávaló megtalálható a kamránkban, egészséges, finom, bónuszként pedig egyetlen lábasban készül, tehát a mosogatás szempontjából is igen praktikus. A fagyasztást is jól bírja, egyike azon fogásoknak, amelyekből dobozolva a mélyhűtőbe is szoktam tenni, jól jön néha. Ez a főzelék természetesen valójában egy curry. Amikor véget ér a medvehagyma szezonja, friss spenóttal készítem.
Hozzávalók
(4 adag)
0,5 dl olaj
1 csokor újhagyma, vékonyra szeletelve
4 cm friss gyömbér, reszelve
2 gerezd fokhagyma, reszelve
1 evőkanál őrölt kurkuma
1 evőkanál őrölt római kömény
1 evőkanál őrölt koriander
1 friss chili, kimagozva, finomra aprítva (vagy 1-2 kávéskanál bármilyen chiliszósz)
35 dkg vöröslencse, átöblítve
1 doboz (4 dl) kókusztej
1 doboz (40 dkg) hámozott paradicsom
6 dl alaplé vagy víz
só, bors
2-3 csokor medvehagyma, vagy kb. 15 dkg spenót, nagyobb darabokra vágva
2-3 facsarásnyi citromlé
A tálaláshoz:
főtt jázminrizs vagy lepénykenyér
A tetejére:
friss koriander, újhagyma zöldje
Egy lábasban felhevítjük az olajat, amelyben félig puhára dinszteljük a vékonyra szeletelt hagymát, a reszelt gyömbért és a fokhagymát. Hozzáadjuk a fűszereket: a kurkumát, a római köményt, a koriandert, elkeverjük, néhány percig pirítjuk, majd belekeverjük a kimagozott, felaprított chilit. Hozzáadjuk az átöblített vöröslencsét, átforgatjuk, majd felöntjük a kókusztejjel, a hámozott konzervparadicsommal és az alaplével (vagy vízzel). Sózzuk, borsozzuk. Fedő alatt kb. 25 percig főzzük, amíg a vöröslencse teljesen megpuhul és kissé pépesre fő, felveszi az összes folyadékot. A lencse a szép korallszínét a főzés során sajnos elveszíti. Közben néha ránézünk, ha túl sűrűnek tűnik, egy kevés folyadékkal pótoljuk a levét.
Ekkor beledobjuk a nagyobb darabokra vágott medvehagymát vagy a megtisztított, megmosott friss spenótleveleket. Már csak néhány percig főzzük, amíg a zöld levelek a hőtől összeesnek. A végén egy kevés citromlével ízesítjük, és ha csípősen szeretjük, még chilit adunk hozzá. Natúr, főtt jázminrizzsel vagy lepénykenyérrel tálaljuk. Még finomabb lesz, ha áll egy napot és összeérnek az ízek.
Meztelen Esterházy-torta
Kedvenc magyar tortám az Esterházy. A klasszikus változattól ez a recept két fő ponton tér el: a tömény, nehéz vajas krém helyett tejszínhabbal lazított, főzött vaníliakrémmel készítem, a tetejéről pedig elhagyom a megszokott cukormázat, ami nemcsak felesleges további plusz kalória, hanem a háziasszonyok rémálma is. A hagyományos, pókhálós külső így elvész ugyan, ízben viszont pontosan olyan, mint az eredeti, így, remélem, nem minősül szentségtörésnek a változtatás. Nem egy harmincperces villámrecept, idő- és türelemigényes, ünnepi vagy terápiás, kikapcsolódási célra azonban megfelel. Arról nem is beszélve, hogy igen finom, a munkának így minden perce megtérül.
Hozzávalók
(12 szelet)
Tortalap:
12 tojásfehérje, szobahőmérsékleten
25 dkg cukor
5 dkg liszt és még 2 evőkanálnyi a sütőpapír előkészítéséhez
30 dkg darált, pirított dió
1 kávéskanál őrölt fahéj
1,5 dkg só
fél narancs reszelt héja
3 dkg olvasztott vaj és még 2 dkg
a sütőpapír kikenéséhez
Krém:
3 dl tej
5 tojássárgája
15 dkg cukor
1 vaníliarúd kikapart magjai
5 dkg étkezési keményítő
fél kávéskanál só
2 zselatinlap
0,5 dl minőségi rum
10 dkg darált dió
4 dl habtejszín (30-35% zsírtartalmú),
kemény habbá verve
A tortát fogyasztás előtt egy nappal készítsük el, mert idő kell neki, hogy összeálljon. Elkészítjük a tortalapokat: a sütőt előmelegítjük 180 °C-ra (légkeveréses sütőben). Öt sütőpapírra 23 cm átmérőjű kört rajzolunk. Egy nagy keverőtálban elektromos kézi habverővel elkezdjük felverni a tojásfehérjéket. Amikor már habos, hozzáadjuk a cukrot, majd fényes, homogén, nem teljesen kemény habbá verjük. Hozzászitáljuk a lisztet, majd beletesszük a darált diót, a fahéjat és a sót, végül a reszelt narancshéjat és az olvasztott vajat. Nagy spatulával óvatosan összeforgatjuk, hogy egyenletes masszát kapjunk. Lemérjük a masszát (kb. 1 kg lesz) és öt egyforma adagban használjuk.
A sütőpapírokat tepsikre helyezzük, majd mindegyiket megkenjük egy kevés olvasztott vajjal és meghintjük liszttel. A megrajzolt körökre halmozzuk a diós masszát, majd szép szabályos lapokká kenjük. Két tepsi mehet egyszerre a sütőbe. 18 percig sütjük (félidőben érdemes megcserélni a két tepsit). Így járunk el minden lappal. A kész lapokat teljesen kihűtjük.
Közben elkészítjük a tölteléket. 3 dl tejet forráspontig melegítünk. A tojások sárgáját géppel fehéredésig keverjük a cukorral, hozzáadjuk a vaníliarúd kikapart magjait, a sót és a keményítőt, csomómentesre keverjük. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A forró tejet a tojásos masszára öntjük, majd az egészet beleborítjuk a lábasba, és kevergetés közben sűrűre főzzük. Hozzáadjuk a rumot és a darált diót. Levesszük a tűzről, és amíg még forró, a kinyomkodott zselatinlapokat is beletesszük, elkeverjük (el is tűnik azonnal). Egy lapos tálra terítjük a cukrászkrémet, felületére közvetlenül frissen tartó fóliát teszünk, hogy ne bőrösödjön be. Teljesen kihűtjük.
Közben kemény habbá verjük a tejszínt. Amikor kihűlt a krém, elektromos kézi habverővel az egészet átkeverjük, hogy könnyebb és csomómentes legyen. Óvatosan hozzáforgatjuk a tejszínhabot, majd egy órára a hűtőbe tesszük. Az öt kihűlt lap szélét késsel körbevágjuk, hogy szép egyforma, szabályos köröket kapjunk.
A megdermedt krémet öt egyforma részre osztjuk, majd megkenjük vele a lapokat. A torta oldalát és a tetejét is bevonjuk, kevés krémet félreteszünk másnapra, hogy fel tudjuk frissíteni a külső réteget, ami kicsit rászárad a tortára. Egy éjszakára hűtőbe tesszük. Közvetlenül tálalás előtt a maradék krémet vékonyan a torta oldalára és tetejére kenjük, majd ízlés szerint díszítjük például dióbéllel, fügével.