Teremtsd meg a saját Budapest-élményedet!

Teremtsd meg a saját Budapest-élményedet!

Koniorczyk Borbála és Merker Dávid Hosszúlépés Budapesten - Séták, titkok, történetek című kötetükkel inspirálják az olvasókat, hogy mindenki találja meg a saját városélményét. A négy sétaútvonal valamelyikét végigjárva lebilincselően izgalmas karaktereken keresztül ismerhetünk meg egy-egy városrészt. A könyv célja, hogy elindítson, hogy aztán elvesszünk a fővárosban, olyan helyekre bukkanva, amelyekről talán nem is tudtuk, hogy léteznek. A könyvbemutató apropóján minket is sétára hívtak és bejárhattuk velük Budapest történelemmel átitatott városrészeit.

Fotók: Bankó Gábor

Simon Eszter | 2021. december 14. |
Koniorczyk Borbála, Merker Dávid
Hosszúlépés Budapesten - Séták, titkok, történetek
21. Század, 2021, 256 oldal
-

A szerzőpárost nemcsak az írás, a közös életük és a kislányuk köti össze, hanem a Hosszúlépés.járunk? is, hiszen nyolc éve szerveznek tematikus sétákat Budapesten. Szenvedélyük a város, az urbanisztika, és mindenkit arra buzdítanak, hogy fedezzék fel a várost. Sétánk során a szerzőpáros elmesélte, hogy a kötet valójában a koronavírusnak köszönhetően született meg, ugyanis a pandémia rákényszerítette őket arra, hogy megálljanak. Koniorczyk Borbála és Merker Dávid azonban pihenés közben sem vesztegették az időt, így született meg a Hosszúlépés Budapesten - Séták, titkok, történetek, amelyben négy sétaútvonalon keresztül mutatják be a várost egészen új perspektívából.

-

Az útvonalak között találhatunk rövidebbet, hosszabbat is, az első egy nap alatt kényelmesen bejárható, és a budapesti zsidóság emlékeit tárja elénk, miközben rejtett zsinagógákra és gettónyomokra bukkanhatunk. A második hosszabb, kétnapos kirándulás, amely a budai hegyekbe kalauzol és a Bauhaus építészet mellett Nagy Imre egykori házát is megcsodálhatjuk. A harmadik útvonal a város nevezetes tereit és szobrait hozza közelebb az olvasóhoz, a negyedik séta közben pedig a Horthy-korszak jellegzetességei is megelevenednek előttünk. Miközben bejárjuk Budapest utcáit, a kötetből olyan emberek története rajzolódik ki, akiknek köszönhetően azonnal megkedvelünk egy-egy városrészt.

Ilyen egy sétával egybekötött könyvbemutató

Hideg napsütéses délutánon találkoztunk a Szabadság téren, ahol a szerzők nemcsak remek történetekkel, hanem meleg teával és szendvicsekkel is vártak bennünket. Koniorczyk Borbála és Merker Dávid amellett, hogy felolvastak egy-egy részletet a könyvből, izgalmas történetekkel tették színessé a sétát. Kiderült, hogy a Szabadság térnek nincs sok köze a szabadsághoz, sőt, sétánk közben is arra lettünk figyelmesek, hogy rendőrök őrzik a tér szélén álló Szovjet emlékművet. Az elmúlt évtizedekben számtalan szobrot állítottak már a Szabadság téren, ám a szoborcsoportok a múltjuk miatt mindig rendkívül terheltek voltak. Trianon után Magyar Fájdalom szobrokat emeltek, a Horthy-korszakban Irredenta szoborcsopotok épültek a tér közepére, amelyeket később leromboltak, majd a tér egy másik pontján építették újjá. Ma a Szovjet emlékművet láthatjuk a Szabadság tér északi oldalán, amelynek alapanyagául azok a mészkőtömbök szolgálnak, amelyekből eredetileg a Deák téren álló Luther Márton szobor készült volna. A szobrot a mai napig számtalan atrocitás éri, amit a szerzők azzal magyaráztak, hogy a szovjetek bevonulását egészen másképpen értelmezzük a mai napig. Vannak olyan családok, amik felszabadulásként, mások megszállásként élték meg. 

-

Sétánkat tovább folytatva a Dessewffy utcába érkeztünk, ahol egy romos, omladozó kapualj mögött egy rejtett zsinagógára bukkantunk. Az épület belső udvarából nyíló ortodox zsinagóga a mai napig működik. Megtudtuk, hogy az épület eredetileg istálló volt egészen 1870-ig, amikor az Első Budapesti Közszolga Önsegítő Egyesület tagjai megvásárolták az épületet, majd az egykori vörös sapkások szinte pillanatok alatt zsinagógává alakították. Ekkoriban a jellegzetes vörös sapkát viselő fiatal zsidó fiúkkal a város számos pontján összefuthatott a korabeli sétáló, ugyanis biciklis futárként cikáztak a városban - ezek a hordárok ortodoxok voltak. Az épület belső udvarán állva, semmi jele annak, hogy az ajtón belépve majd egy imahelyen találjuk magunkat. Az egykori istálló tökéletes helyet biztosított a kültéri imákhoz is, amelyet az épület belső udvarán tartottak, de közösségi térként is használták a zsinagógát. A szerzők azt is elmesélték, hogy zsinagóga bárhol épülhet, ahol van egy tóratekercs és tíz férfi, akik felavatják a helyet, ezért lehetséges, hogy Budapest tele van rejtett zsinagógákkal.

-

A séta következő állomása a ma Újszínházként működő, egykori Parisiana Orfeum volt. A polgárosodás, ha nem is egyformán, de minden társadalmi réteget érintett. Budapest az 1900-as évek elején elkezdett pezsegni és szerencsére akadtak olyanok, akik küldetésüknek érezték, hogy felrázzák a fővárost. Ilyen volt Friedmann Adolf is, aki Amerikát és Párizst bejárva visszatért Budapestre, és megálmodta a Parisiana Orfeumot. A mulató eleinte a Városligetben kapott helyett és Ősbudavár néven híresült el, azonban az épület fa szerkezete miatt igencsak tűzveszélyes volt. Egy rossz helyre dobott cigarettacsikk könnyedén felégethette volna az épületet, ezért lebontották, és Friedmann a mai Paulay Ede utcába költöztette. Az új mulató a ma Újszínházként működő szecessziós épületben talált új otthonra. Ha feltekintünk a színház homlokzatára, mindössze három apró ablakot láthatunk, ennek pedig egészen egyszerű magyarázata van. Az épület megalkotója, a zsidó származású Lajta Béla tisztában volt vele, hogy a helyet éjszakai használatra kell terveznie, nem volt szükség sok természetes fényre, ezért nem került több ablak az épületre. A mulatót titokzatos távol-keleti figurák díszítették, csillogó márvány és aranyborítás tette még vonzóbbá a pesti éjszakai élet számára. 

-

A hideg elől az Írók boltjába

A séta során a szerzők szenvedélyesen meséltek volna naphosszat a város legendáiról, a hideg elől azonban az Andrássy úti Írók boltjába menekültünk, ahol a 21. Század Kiadót képviselve Finy Petra beszélgetett a szerzőpárossal. Először arról kérdezte őket, hogyan kell használni a könyvet. Mivel nem kis méretű kötetről van szó, az írók azt javasolták, érdemes a hideg téli napokon először a fotelből, képzeletben végigjárni az útvonalakat, majd a jobb idő közeledtével sétálva is felfedezni azokat. Azt is hangsúlyozták, hogy olvasóként ne vegyük komolyan a könyvet. Ez elsőre talán furcsán hangozhat, ám ahogy tovább meséltek, rájöhettünk, 

ez a könyv valóban arról szól, hogy mindenki a saját Budapestjét fedezze fel.

A kötetet mintegy támpontként érdemes használni, és a szerzők arra bátorítanak bennünket, hogy mindenki önmaga találjon rá a saját városélményére. 

-

Finy Petra ezután arra kérte a szerzőket, hogy meséljenek el egy-egy kedvenc részletet a könyvből. A spoilert elkerülve annyit mindenképpen érdemes tudni, hogy a kötetben olyan érdekességekről is olvashatunk, mint hogy hogyan vált híressé Csontváry Kosztka Tivadar Magányos cédrus című festménye, vagy milyen titkos barátság fűzte Jászai Marit a világszerte ismert Littmann Pepihez. A kötetben szó esik a romkocsmákról, és arról, hogy vajon milyen történelmi és társadalmi emlékek miatt vonzódunk ma is a retró tárgyakhoz. A könyv tele van látványos képekkel, az útvonalak pedig, még ha nem is pontosan járjuk végig őket, egészen biztosan megmutatják Budapest egy eddig rejtett arcát.

Hírlevél feliratkozás




Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A Hosszúlépés könyvben folytatja budapesti sétáit

A hosszúlépés.járunk? csapata nyolc éve szervez városi sétákat, hamarosan pedig könyvük jelenik meg, amely négy sétaútvonal segítségével mesél Budapestről.

...
Hírek

Antonio Banderas és a villamosok is díjat nyertek a 100 szóban Budapest pályázatán

Most elolvashatod az első két helyezett pályaművet is!

...
Hírek

Patti Smith Pilinszkyt és Adyt szavalt Budapesten

Szerda este Budapesten, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben adott koncertet Patti Smith, aki magyar verseket is szavalt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.

...
Gyerekirodalom

Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?

Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.

...
Gyerekirodalom

Berg Judit két kis dínója a Holdra téved – Olvass bele!

Berg Judit kis dínói visszatérnek, Artúr király udvara után most már Reginával kiegészülve a Holdra utaznak. Hogy hogyan kerültek oda és mit láttak ott, az kiderül a gyerekek kedvenc, időutazó őslényeinek legújabb kalandjaiból! Olvass bele!

Hírek
...
Hírek

Orbán Viktornak énekelnek a budai gyerekek, csak a szülők nem tudtak róla

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

...
Szórakozás

Visky András, Cseh Tamás, Bereményi és pöttyös meg csíkos könyvek [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Gyerekirodalom

Ebben a múzeumban a kedvenc mesekönyveik lapjain találják magukat a gyerekek

...
Nagy

Megnéznéd a felújított Beatles-dokut? 4 könyvet ajánlunk mellé, amit minden rajongónak olvasni kell

...
Hírek

Ezek a 300 éves levelek elárulják, milyen volt egy fiatal élete Londonban

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Szórakozás

Nézd meg a Márquez Száz év magányából készült sorozat előzetesét!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...
Vass Norbert

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

...
Vass Norbert

Milyen apa volt Hemingway?