Tommy Lee Jones a texasi San Sabában született, és állítása szerint a walesi mellett cseroki felmenői is vannak. Olajmunkás apja és rendőr, majd szépségszalon-tulajdonos anyja mellett nehéz gyerekkora volt, az egyetemre is ösztöndíjjal vették fel. Igaz, nem akárhová, hanem egyenesen a Harvard irodalom szakára, ahol kitűnő eredménnyel végzett. (Kis érdekesség, hogy a kollégiumi szobatársa Al Gore, a későbbi alelnök és környezetvédelmi aktivista volt.)
Jones tagja volt az egyetemi színjátszó körnek, majd a diploma megszerzése után azonnal a Broadwayn lépett fel az angol drámaíró John Osborne A Patriot for Me című darabjában. Alig egy évvel később, 1970-ben szinte véletlenszerűen kapott egy szerepet a Love Storyban - a többi pedig már történelem. Jones a karrierje során számos díjat és elismerést kapott, az Akadémia négyszer jelölte Oscarra, ebből a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat kapta meg az 1993-as A szökevényért, amiben a megszállott és morózus, de igazságos FBI-os különleges ügynököt, Samuel Gerardot alakította.
Ebben a cikkben azokat a filmjeit gyűjtöttük össze, amiket nemcsak meg- vagy újranézni érdemes, hanem a kiindulópontul szolgáló könyvek is nagyszerű olvasmányok.
Nem vénnek való vidék (2007)
Tommy Lee Jones egyik legjobb alakítását a Coen fivérek négy Oscarral (és halom más díjjal) jutalmazott filmjében láttuk, amiben a nyugdíjazása előtt álló seriffet játszotta, aki egy szörnyű gyilkosságsorozat nyomába ered a texasi pusztaságban. A filmet Cormac McCarthy azonos című regénye alapján forgatták, amiben szerepel az irodalom- és a filmtörténet egyik legenigmatikusabb gyilkosa, a végzet esetlegességét vagy a megállíthatatlan Gonoszt megtestesítő Chigurh (Javier Bardem szintén emlékezetes játéka) is. A drog, a maffialeszámolás, a texasi-mexikói határvidék itt csupán eszköz, hogy a regény és film bemutassa, hogyan válik egyre erőszakosabbá a világ, és mennyire nem találja ebben a helyét a sokat látott, alapvetően humánus gondolkodású seriff.
A kelletlen útitárs (2014)
Az itthon kevéssé ismert drámát Jones rendezte, alapjául Glendon Swarthout 1988-as regénye szolgált. A filmben olyan nagy színészek voltak az egyik főszerepet is alakító Jones partnerei, mint Hilary Swank, Meryl Streep, Miranda Otto, John Lithgow és James Spader. A történet a nebraskai határvidéken játszódik, és az amerikai történelemnek arról az alig tárgyalt részéről szól, hogy mi történt azokkal, akik egyszerűen nem bírták a határvidék könyörtelenségét. Az egyedülálló és független Mary Bee Cuddy (Swank) vállalja, hogy egy biztonságos otthonba szállít három nőt, akik gyakorlatilag beleőrültek a megpróbáltatásokba. Útja során megmenti a csavargó George Briggs (Jones) életét, aki cserébe segít neki az úton. A párosuk pont olyan abszurd és összeférhetetlen, mint amit sokszor láttunk már például romantikus vígjátékokban, ám ez a történet azoknál sokkal szívbemarkolóbb őszinteséggel mesél megtört és magányos emberek egymás mellé sodródásáról és a kapcsolatépítés képtelenségeiről.
Az ügyfél (1994)
John Grisham az igazságügyi thriller mestere, az ő azonos című regényéből készült Az ügyfél. Jones itt Roy Foltrigget alakítja, aki politikai babérokra törő államügyészként próbálja kipréselni egy kisfiúból egy öngyilkosság részleteit. A kis Mark ugyanis véletlenül tanúja volt, hogy egy maffiától megrettent ügyvéd elárulja, hogy gengszter ismerőse hová rejtette el a meggyilkolt szenátor holttestét. A főszerep ebben a filmben Susan Sarandoné, ő a filmben az az ügyvédnő, aki az élete kockáztatásával is próbál segíteni a kisfiúnak - úgy a gyereket eszköznek tekintő igazságszolgáltatással, mint a maffiával szemben.
+1 A Sunset Limited (2011)
Az már kiderült, Cormac McCarthy és Tommy Lee Jones találkozása a kamera előtt elég ütős, aztán csatlakozott a csapathoz Samuel L. Jackson is. Jones rendezése tévére készült (nálunk az HBO GO-n nézhető), a forgatókönyvet saját színdarabjából McCarthy írta (így egy kicsit kakukktojás, mert ez nem könyv). A filmben tulajdonképpen azt látjuk, hogy két férfi vitatkozik, illetve beszélget életről, halálról, hitről, ez a vita viszont egy pillanatra sem válik unalmassá, ami legalább annyira köszönhető az erős alapanyagnak, mint a két nagyszerű színész játékának. Igazából olyan, mintha egy exkluzív kamaradarabra sikerült volna online jegyet váltanunk. A történet szerint egy egyetemi professzor öngyilkos akar lenni, viszont egy munkásosztálybeli ismeretlen megmenti. Innentől viszont semmi sem alakul úgy, ahogy azt várjuk - hiszen egy McCarthy-darabról van szó.