4+1 könyvadaptációjával köszönjük a 85 éves Robert Redfordot

4+1 könyvadaptációjával köszönjük a 85 éves Robert Redfordot

Robert Redford a hetvenes évek óta megkerülhetetlen alakja az amerikai filmgyártásnak: színészként, rendezőként és producerként is emlékezetes darabokat köszönhetnek neki a mozi szerelmesei. Ő alapította a független filmesek legfontosabb seregszemléjét, a Sundance Filmfesztivált, alapítványa pedig kiemelten foglalkozik az őslakos filmesek támogatásával. Születésnapja alkalmából összegyűjtöttünk 5+1 könyvadaptációt, amit nagyon szeretünk vele.

sa | 2021. augusztus 18. |

1. A nagy balhé (1973)

Máig szórakoztató gengszterkomédia, ami egy fantasztikusan csavaros és ravasz átverésről mesél. A film alapjául David Maurer 1940-es könyve, a The Big Con: The Story of the Confidence Man szolgált, amiben többek között egy valódi szélhámos testvérpárról Fred és Charley Gondorffról is szót ejt. A könyv ugyanis nem regény, hanem egy kriminológiai munka, amit a maga műfajában az egyik legjobbnak tartanak. A szerző ráadásul eredetileg nyelvész professzor volt, aki az alvilági argóra, azaz a titkolózást segítő tolvajnyelvre specializálódott. Maurernek sikerült több száz svindler bizalmába férkőznie, így nemcsak a szlengjüket tanulmányozhatta, hanem az egész viselkedéskultúrájukat, jelzéseiket is - és persze rengeteg sztorijukat is megismerte így. A nagy balhéban Redford partnere Paul Newman volt, akivel előtte már átütő sikert arattak a Butch Cassidy és a Sundance kölyök című westernben is.

2. A nagy Gatsby (1974)

Francis Scott Fitzgerald
A nagy Gatsby - Helikon Zsebkönyvek 70.
Ford. Bart István, Helikon Kiadó, 2021, 236 oldal
-

F. Scott Fitzgerald 1925-ös regénye az amerikai és a világirodalom egyik abszolút klasszikusa, aminek méltó feldolgozása volt az 1974-es film. Ennek a forgatókönyvét Francis Ford Coppola írta, a címszereplőt pedig Redford alakította. A nagy Gatsby a húszas évek talmi csillogásának emblematikus története. A szegény származású Gatsby, hogy meghódítsa szerelmét, a felső tízezerhez tartozó és elkényeztetett Daisyt, mindenféle gyanús üzelmek árán végül rengeteg pénzhez jut. A cselekmény akkor kezdődik, amikor Daisy már egy befolyásos üzletember felesége, Gatsby pedig ország-világra szóló luxuspartikkal próbál társadalmi rangot szerezni magának. A megszállott versengés csak tragédiával érhet véget, minderről pedig Gatsby szomszédja és Daisy unokatestvére, Nick Carraway tudósít az olvasónak és a nézőnek.

3. A keselyű három napja (1975)

A hetvenes évek egyik legemlékezetesebb thrillerjét Sydney Pollack rendezte, aki összesen hét filmet forgatott Robert Redforddal - ezekből kettő is felkerült a listánkra. A film alapjául szolgáló, 1974-es regény, A keselyű hat napja magyarul is megjelent, de már csak antikváriumban elérhető. James Grady könyvének hőse a CIA-s Ronald Malcolm, aki egy nap arra ér vissza az irodába, hogy a kollégáit meggyilkolták, és ő az egyedüli túlélő. Kettős ügynökök, drogcsempészek és a hatóság is üldözni kezdi, miközben próbálja kibogozni, hogy milyen összeesküvés állhat a háttérben.

4. Távol Afrikától (1985)

Karen Blixen
Volt egy farmom Afrikában
Ford. Gy. Horváth László, Európa Könyvkiadó, 2014, 384 oldal
-

A nyolcvanas években Redford kevesebbet forgatott, ám ekkor készült el romantikus filmjeinek egyik alapdarabja, az Oscar-díjjal is bőven megszórt Távol Afrikától - szintén Sydney Pollack rendezésében. A film Karen Blixen bárónő 1937-es, Volt egy farmom Afrikában című önéletrajzán alapul, a könyvet viszont csak elemeiben követi, hiszen az inkább mozaikos szerkezetűen mesél a Kenyában töltött 17 évről.

A Volt egy farmom Afrikában gyönyörű főhajtás Afrika előtt, amiből sugárzik a szenvedélyes szeretet a táj, a természet, az ott élő emberek felé. Miközben Blixen sikertelenül próbált kávét termeszteni, a helyi lakosoknak rengeteget segített (az egykori farmja területét mára bekebelezte Nairobi városa, de az emlékére azt a kerületet Karennek nevezték el). Válása után szerelmi viszonyt folytatott Denys Finch-Hattonnal, őt alakítja a filmben Redford, míg a főszerepben Meryl Streep látható.

+1. Folyó szeli ketté

Redford több filmet rendezett is, ezek egy része szintén könyvadaptáció, mint például a nagy sikerű A suttogó, aminek eredetijét Nicholas Evans írta. Ebbe a listába most - felvállalt személyes elfogultságból és mert Redford egyébként elkötelezett környezetvédő - a Folyó szeli ketté került, ami egy testvérpárról mesél balladisztikus szépséggel. Ez volt Brad Pitt első nagyjátékfilmje, amiben főszerepet alakított, így Redford sokat hozzátett a karrierjéhez. Kvázi felfedezte, aztán később játszottak is együtt a Budapesten is forgatott Kémjátszmában.

Norman Maclean önéletrajzi elemekből építkező könyve, az A River Runs Through It három történetből áll: egy kisregényből (ebből lett a film) és két novellából. Számos elismerést kapott, 1977-ben Pulitzer-díjra jelölték, a címadó kisregényt pedig Thoreau és Hemingway örökségéhez hasonlították. A történetben Maclean a montanai gyerekkorukról és alkoholista, szerencsejátékos testvéréhez fűződő viszonyáról mesél. A fiúk mellett hangsúlyos szereplő az érintetlen táj és a természet is, amiben a metafizikai kérdések olyan természetesen bukkannak fel, mint a vizekben úszó halak. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Amikor F. Scott Fitzgerald irodalmi rangra emelte a pólókat

Az irodalom gyakran válik annak írott forrásává, hogy valamilyen szokás vagy tárgy mikortól terjedhetett el a múltban. Egy ilyen példáról most a LitHub számolt be.

...

Ki lehet venni a házat, ahol egykor F. Scott és Zelda Fitzgerald élt

Mindössze 72 dollár/éjszakáért meg lehet szállni abban az alabamai házban, ahol egykor F. Scott és Zelda Fitzgerald élt. Az épületben egy múzeum is található, két apartman viszont várja az irodalmi kalandorokat.

...

Dunajcsik Mátyás: F. Scott Fitzgeraldé a legszexibb próza, amit valaha írtak

SZÓRAKOZÁS
...

Dalszerzők kulisszatitkai vagy csak egy koncert? – zenei programok a Nyári Margón

Kísérőzene irodalom mellé.

...

Hogyan folytatódik a Trainspotting? Szervkereskedelem, pornó, felnőttkori kiégés

Irvine Welsh ikonikus története nem állt meg egy regénynél, a Trainspottingnak előzménye és számos folytatása is van. 

...

Százból csak egy maradhat: újabb Stephen King thriller érkezik a mozikba

A hosszú menetelés szerptemberben érkezik a mozikba.

A hét könyve
Kritika
"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek
200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

Igen nagy változások történtek az angolszász irodalomban, és talán sose lesz ugyanolyan, mint az 1800-as években.

Spiró György: Hungária és Magyarország nem azonos

Spiró György: Hungária és Magyarország nem azonos

Hallgassátok meg az íróval készített podcastünket!

Szerzőink

chk
chk

Így dolgozott kémregényein John le Carré, aki maga is kém volt

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

Kiemeltek
...

Botrány a könyvpiacon: Átverte-e az olvasókat A tenger útja szerzője?

Tovább gyűrűzik a hazugsággal vádolt életrajzító ügye.

...

10 író, akikkel a salföldi Nyári Margón találkozhatsz

Az idei és tavalyi év nagy durranásai várnak rád a Balatonnál. 

...

Meghalt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath alapító-énekese, aki könyvekben is feltárta zűrös életét

Ozzy Osbourne a metál- és rockzene meghatározó alakja volt, több könyve is megjelent az önéletrajztól a túlélési útmutatóig. Ezekkel emlékezünk a zenészre. 

Hírek
...

Nádas Péter egy több száz éves német rend tagja lett

...

Macska a széken, teknős a könyvespolc alatt – Szerinted jó ötlet az állatos könyvesbolt?

...

A Normális emberek sztárjával készül új Jane Austen-feldolgozás

...

Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról