Sántakutya, Dűne, Kabai Lóránt és Rémlénykongresszus [PROGRAMAJÁNLÓ]

Sántakutya, Dűne, Kabai Lóránt és Rémlénykongresszus [PROGRAMAJÁNLÓ]

A héten megérkezett a tavasz, és ez a programajánlónkon is látszik, mert alig győztünk válogatni a jobbnál jobb lehetőségek közül – legyen szó filmekről, képregényekről, kötetbemutatókról, sétákról, gyerekprogramról vagy akár a horgolásról.

Nyitókép: InterCom

sa | 2024. február 29. |

Sántakutya est 3. – Bősze, Fullajtár, Vágvölgyi

-

Folytatódnak a Sántakutya storytelling estek a Tompa 17-ben (olvasd el beszámolónkat az előző alkalomról), ahol bebizonyítjuk, hogy egy húsz perces sztoriba belefér maga az élet. A következő est vendégei: Bősze Ádám zenetörténész, akinek a IX. kerület sorsfordító szerepet játszott az életében, nem is egyszer. Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színésznő, a Katona József Színház társulatának tagja, és harminc éve ferencvárosi lakos, akit nemcsak a jelen, de a múlt is a ideköt, ráadásul szerelmeken keresztül. Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta, politikai és kulturális kommentátor. Ő a 9 Magazin főszerkesztője is, aki végigutazta már a világot Szarajevótól Tokióig, a legtöbb sztori mégis ehhez a kerülethez köti.
Hol? Tompa17 Mikor? márc. 6., 18:30
Részletek erre>>>

Dűne: Második rész

A távoli jövőben, a bolygóközi királyságok korában játszódó történetben két nagyhatalmú uralkodóház harcol az Arrakis bolygó feletti hatalomért, mert az ismert univerzumban egyedül az itteni végtelen sivatagban bányászható az a fűszer, amely lehetővé teszi a csillagközi utazást. A Harkonnenek ura kiirtatta az Atreides családot. De Paul Atreides herceg (Timothée Chalamet) megmenekült: a pusztaságban bujkál egy titokzatos, nomád nép, a fremenek között, ahol megismerkedik egy lánnyal, Csanival (Zendaya). Az a sorsa, hogy bosszút álljon a családjáért, háborúba vezesse a hozzá hű seregeket. Döntenie kell, és az univerzum sorsa múlik azon, hogy mit határoz, megváltoztathatja-e azt a szörnyű jövőt, amelyet egyedül ő lát előre. Olvasd el a filmről szóló kritikánkat itt!
Mikor? február 29-től Hol? mozik

Dűne 2: Hőssé válhat, aki tétovázik, mielőtt megragadja a hatalmat?
Dűne 2.: Hőssé válhat, aki tétovázik, mielőtt megragadja a hatalmat?

A Dűne ismét monumentális és epikus, minket viszont az is érdekelt, milyen párbeszédben áll a filmklasszikussal, aminek eredetije Frank Herbertet is inspirálta. És az is, hogyan cáfol rá már most egy rendezői döntésre a valós történelem.

Tovább olvasok

Irodalmi Horgolókör

-

Az Irodalmi Horgolókör a Józsefvárosi Múzeum heti rendszerességű közösségi programja, ahol nem csak a horgolás egyszerűbb és bonyolultabb fogásait tanulhatjátok meg egymástól, hanem a résztvevők orvosolják a szépirodalom-hiányukat is. A láncszemek, rövidpálcák és hamispálcák szaporítása közben Józsefvároshoz köthető szerzők műveiben merülnek el, akiknek magyar hangja Forgách Péter múzeumpedagógus lesz. A Horgolókör minden alkalommal változatos józsefvárosi helyszínekre költözik, ahol az adott helyszínhez kötődő szövegekkel is megismerkedik.
Mikor? február 29. 17:00 Hol? Turbina
Részletek erre>>>

A Szellembohóctól a Pokolfajzatig, és még azon is túl

-

A KépregényKedvelők Klubjának következő rendezvényének vendége László Márk képregényrajzoló, akit a világhírű Hellboy képregények alkotója, Mike Mignola kért fel, hogy vegyen részt a pokolbéli hős kalandjainak megrajzolásában. Az elmúlt évek történéseiről, a máról és terveiről a klubvezető, Kiss Ferenc beszélget az alkotóval.
Mikor? február 29. 18:00 Hol? Eötvös10
Részletek erre>>>

Pagony Tanári Műhely

-

A líra az első irodalmi műnem, amellyel a gyerekek találkoznak. Nemcsak rengeteg dalt, mondókát, altatót és kiszámolót hallanak és tanulnak meg hallás után, hanem néha, szinte öntudatlanul is, verset mondanak, írnak a gyerekek. Aztán történik valahol, valamikor, valami és a vers puszta tananyaggá válik, megszűnik gyerek és líra között az a természetes kapcsolat, ami addig volt. A Pagony Tanári Műhely következő beszélgetésnek témája a vers lesz. Hogyan tudjuk életben tartani vagy újra életre kelteni a verseket a felső tagozaton és a középiskolában? Mit tudunk tenni azért, hogy ne magolandó memoritereket, hanem élményszerű találkozásokat jelentsenek a versek? Minderről és még sok más, hasonló kérdésről, valamint, természetesen konkrét versekről és „verscsokrokról” lesz szó egy kávé mellett. A részvételi szándékot ezen a címen kell jelezni vinczeller.katalin@pagony.hu.
Mikor? március 1. 16.30 Hol? Pagony Cafe – Dió

Frankofón Filmnapok

-

A Frankofón Filmnapok, mint minden évben, 2024-ben is remek alkalom arra, hogy márciusban, amikor hagyományosan a frankofóniát ünnepeljük, bemutathassuk Magyarországon a frankofón országok friss filmtermésének legjavát. A válogatásban szereplő francia filmek közül hét premier előtti bemutató, köztük a nyitófilm, Martin Bourboulon A három testőr: Milady című alkotása. A 14. Frankofón Filmnapok programját szándékunk szerint műfaji sokszínűség jellemzi: találhatnak benne az egész családnak szóló animációs filmet (ilyen az Annecyi Nemzetközi Animációs Fesztiválon díjazott Robotálmok), sci-fibe hajló szerzői filmet (Bertrand Bonello Vadállatját, amely a velencei fesztiválon volt versenyben), életrajzi tablót (a főszerepben Catherine Deneuve-vel: Bernadette – A főnökasszony), de az összeállításból természetesen a vígjátékok sem maradhattak ki (például Albert Dupontel Második fordulója).
Mikor? február 28. – március 10. Hol? Uránia; Francia Filmintézet
Részletek erre>>>

Kölyök Turbina – Virágtündérek

-

Újból a kölyköké a főszerep március 3-án a Turbinában, a programot 0-9 éves korig ajánlják. A programok közt találsz Tündértánc workshopot, lézer akadálypályát, mesekuckót, játszószönyeget tanácsadással.
Mikor? március 3. 15:00-18:00 Hol? Turbina
Részletek erre>>>

Kabai Lóránt: el sem kezdett versek – kötetbemutató és kiállításmegnyitó

-

Az eseményen a kötetről, és a 2022-ben tragikusan elhunyt Kabai Lórántról beszélgetnek: Deczki Sarolta irodalomtörténész, filozófus kritikus; Szeifert Natália író; Balogh Ádám költő; Tellinger András, a kötet végleges formáját megálmodó grafikus; és Lóri barátai. Az eseményen felvételről Kovács Vanda előadásában hallhatunk a kötet verseiből. A kiállítás képeiből és a kötetből a helyszínen lehetőség lesz vásárolni.
Mikor? március 5. 17:00 Hol? MissionArt Galéria Budapest, Falk Miksa utca 30.
Részletek erre>>>

Könyves séták Budán és Pesten

-

A történeti Budapest emlékei közt sétálva megismerkedünk a korabeli kéjnők és vendégeik mindennapjaival. Olyan helyszínekre látogatunk, ahol a falak izgalmas rendőrségi, megdöbbentő közegészségügyi adatokról, bordélyhölgyekről, sőt, kalandos szeretőkről mesélnek. Sétánkon Budán, majd Pesten idézzük meg a letűnt korok a szexualitáshoz, a prostitúcióhoz és alap társadalmi tabutémáihoz kapcsolódó történeteit, körbejárjuk az egykori nagyvárosi kurtizán-élet nemcsak emblematikus helyszíneit, de belső, érzelmi és szociális világát is. A buja budai és pesti élet olyan irodalmi nagyságok levelein és szövegein keresztül bontakozik ki, mint Krúdy, Karinthy, Szép Ernő vagy Petri György. A sétákat vezeti: Szabó Dominika. A séták hossza kb. 2,5 óra. 
Buja BudaHol? Találkozás és indulás a Rudas Gyógyfürdő elől Mikor? Márc. 9., 10:30 Részletek ITT.
Buja PestHol? Találkozás és indulás a Károlyi-kert bejáratánál (Magyar utca – Ferenczy István sarok) Mikor? Ápr. 5., 17:00 Részletek ITT.

Rémlénykongresszus

-

Kazsimér Soma és K. Takács Márton tudományos estje. Milyen hangot ad a fanyűvő? Hol laknak a lápi kisasszonyok? Hogy néz ki a csekei gólem? Mit eszik a házi ludvérc?
Kriptozoológia: az akadémiai(?) tudományok(?) által el nem ismert, (még!) nem bizonyított állatok/lények kutatásával foglalkozó tudományág(!). Három éven át kutatták a magyar kriptofaunát a kollektív és egyéni tudattalan kietlen tájain: putnoki farkasember, mátranováki fanyűvő, kömörői hidrovámpír, Hany Istók és szirének a Szörnyű-völgyből. Nézték őket, ők meg visszanéztek, beléjük. Üldözni valamit, ami mindig kitér? Megkísérelték. Kutatásalapú művészeti projektjük során a megszállott kriptozoológus karakterét magukra öltve, fényképen, szövegen, szóbeszéden, médiahacken és terepbejáráson keresztül keresték a lények közelségét. Előadásukban beszámolnak expedícióik eredményeiről és bemutatják az évek során készült alkotásokat, összegyűjtött anyagokat.
Mikor? március 9. 20:00 Hol? Három holló
Részletek erre>>>

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Dűne 2: Hőssé válhat, aki tétovázik, mielőtt megragadja a hatalmat?

A Dűne ismét monumentális és epikus, minket viszont az is érdekelt, milyen párbeszédben áll a filmklasszikussal, aminek eredetije Frank Herbertet is inspirálta. És az is, hogyan cáfol rá már most egy rendezői döntésre a valós történelem.

...
Szórakozás

A Szegény párák feminista kiáltványként értelmezi újra a Frankensteint

Jórgosz Lánthimosz tizenegy Oscarra jelölt mozija női szemszögből beszéli el Mary Shelley viktoriánus díszletek között játszódó, horrorklisékből, gótikus románcok és pikareszkregények elemeiből összeöltött felnövekedéstörténetet.

...
Szórakozás

Érdekvédelmi terület: Auschwitz parancsnokáról tisztábban beszélnek a zajok, mint a szavak

Jonathan Glazer Cannes-nagydíjas, öt Oscarra jelölt filmje szokatlan módon közelíti meg a holokausztot: Rudolf Hösst és családját követjük benne, a zsidók szenvedését pedig hangok „testesítik meg”.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Podcast

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

Hogy sikerült a Netflix adaptációja a kínai programozóból lett író, Cixin Liu regényéből, A háromtest-problémából? A Könyves Magazin podcastjában nemcsak a sorozatról, hanem a regényfolyamról is beszélünk, hallgassátok!

Szerzőink

...
K. Varga Bence

K. Varga Bence: Akna és kampó

...
sa

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

Hírek
...
Gyerekirodalom

65 éves az Asterix képregénysorozat

...
Hírek

Jakupcsek Gabriella: Van boldogság a B oldalon

...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

...
Gyerekirodalom

Ausztrál őslakos gyerekekkel foglalkozó szervezet nyerte a gyerekirodalmi Nobelt

...
Gyerekirodalom

Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat

...
Gyerekirodalom

Ronja, a rabló vadóc lánya eredetileg Astrid Lindgren tollán kelt életre

...
Gyerekirodalom

A First Lady a Fehér Ház macskájáról ír gyerekkönyvet

...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!