Sántakutya, Dűne, Kabai Lóránt és Rémlénykongresszus [PROGRAMAJÁNLÓ]

Sántakutya, Dűne, Kabai Lóránt és Rémlénykongresszus [PROGRAMAJÁNLÓ]

A héten megérkezett a tavasz, és ez a programajánlónkon is látszik, mert alig győztünk válogatni a jobbnál jobb lehetőségek közül – legyen szó filmekről, képregényekről, kötetbemutatókról, sétákról, gyerekprogramról vagy akár a horgolásról.

Nyitókép: InterCom

sa | 2024. február 29. |

Sántakutya est 3. – Bősze, Fullajtár, Vágvölgyi

-

Folytatódnak a Sántakutya storytelling estek a Tompa 17-ben (olvasd el beszámolónkat az előző alkalomról), ahol bebizonyítjuk, hogy egy húsz perces sztoriba belefér maga az élet. A következő est vendégei: Bősze Ádám zenetörténész, akinek a IX. kerület sorsfordító szerepet játszott az életében, nem is egyszer. Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színésznő, a Katona József Színház társulatának tagja, és harminc éve ferencvárosi lakos, akit nemcsak a jelen, de a múlt is a ideköt, ráadásul szerelmeken keresztül. Vágvölgyi B. András író, újságíró, filmrendező, filmesztéta, politikai és kulturális kommentátor. Ő a 9 Magazin főszerkesztője is, aki végigutazta már a világot Szarajevótól Tokióig, a legtöbb sztori mégis ehhez a kerülethez köti.
Hol? Tompa17 Mikor? márc. 6., 18:30
Részletek erre>>>

Dűne: Második rész

A távoli jövőben, a bolygóközi királyságok korában játszódó történetben két nagyhatalmú uralkodóház harcol az Arrakis bolygó feletti hatalomért, mert az ismert univerzumban egyedül az itteni végtelen sivatagban bányászható az a fűszer, amely lehetővé teszi a csillagközi utazást. A Harkonnenek ura kiirtatta az Atreides családot. De Paul Atreides herceg (Timothée Chalamet) megmenekült: a pusztaságban bujkál egy titokzatos, nomád nép, a fremenek között, ahol megismerkedik egy lánnyal, Csanival (Zendaya). Az a sorsa, hogy bosszút álljon a családjáért, háborúba vezesse a hozzá hű seregeket. Döntenie kell, és az univerzum sorsa múlik azon, hogy mit határoz, megváltoztathatja-e azt a szörnyű jövőt, amelyet egyedül ő lát előre. Olvasd el a filmről szóló kritikánkat itt!
Mikor? február 29-től Hol? mozik

Dűne 2: Hőssé válhat, aki tétovázik, mielőtt megragadja a hatalmat?
Dűne 2.: Hőssé válhat, aki tétovázik, mielőtt megragadja a hatalmat?

A Dűne ismét monumentális és epikus, minket viszont az is érdekelt, milyen párbeszédben áll a filmklasszikussal, aminek eredetije Frank Herbertet is inspirálta. És az is, hogyan cáfol rá már most egy rendezői döntésre a valós történelem.

Tovább olvasok

Irodalmi Horgolókör

-

Az Irodalmi Horgolókör a Józsefvárosi Múzeum heti rendszerességű közösségi programja, ahol nem csak a horgolás egyszerűbb és bonyolultabb fogásait tanulhatjátok meg egymástól, hanem a résztvevők orvosolják a szépirodalom-hiányukat is. A láncszemek, rövidpálcák és hamispálcák szaporítása közben Józsefvároshoz köthető szerzők műveiben merülnek el, akiknek magyar hangja Forgách Péter múzeumpedagógus lesz. A Horgolókör minden alkalommal változatos józsefvárosi helyszínekre költözik, ahol az adott helyszínhez kötődő szövegekkel is megismerkedik.
Mikor? február 29. 17:00 Hol? Turbina
Részletek erre>>>

A Szellembohóctól a Pokolfajzatig, és még azon is túl

-

A KépregényKedvelők Klubjának következő rendezvényének vendége László Márk képregényrajzoló, akit a világhírű Hellboy képregények alkotója, Mike Mignola kért fel, hogy vegyen részt a pokolbéli hős kalandjainak megrajzolásában. Az elmúlt évek történéseiről, a máról és terveiről a klubvezető, Kiss Ferenc beszélget az alkotóval.
Mikor? február 29. 18:00 Hol? Eötvös10
Részletek erre>>>

Pagony Tanári Műhely

-

A líra az első irodalmi műnem, amellyel a gyerekek találkoznak. Nemcsak rengeteg dalt, mondókát, altatót és kiszámolót hallanak és tanulnak meg hallás után, hanem néha, szinte öntudatlanul is, verset mondanak, írnak a gyerekek. Aztán történik valahol, valamikor, valami és a vers puszta tananyaggá válik, megszűnik gyerek és líra között az a természetes kapcsolat, ami addig volt. A Pagony Tanári Műhely következő beszélgetésnek témája a vers lesz. Hogyan tudjuk életben tartani vagy újra életre kelteni a verseket a felső tagozaton és a középiskolában? Mit tudunk tenni azért, hogy ne magolandó memoritereket, hanem élményszerű találkozásokat jelentsenek a versek? Minderről és még sok más, hasonló kérdésről, valamint, természetesen konkrét versekről és „verscsokrokról” lesz szó egy kávé mellett. A részvételi szándékot ezen a címen kell jelezni vinczeller.katalin@pagony.hu.
Mikor? március 1. 16.30 Hol? Pagony Cafe – Dió

Frankofón Filmnapok

-

A Frankofón Filmnapok, mint minden évben, 2024-ben is remek alkalom arra, hogy márciusban, amikor hagyományosan a frankofóniát ünnepeljük, bemutathassuk Magyarországon a frankofón országok friss filmtermésének legjavát. A válogatásban szereplő francia filmek közül hét premier előtti bemutató, köztük a nyitófilm, Martin Bourboulon A három testőr: Milady című alkotása. A 14. Frankofón Filmnapok programját szándékunk szerint műfaji sokszínűség jellemzi: találhatnak benne az egész családnak szóló animációs filmet (ilyen az Annecyi Nemzetközi Animációs Fesztiválon díjazott Robotálmok), sci-fibe hajló szerzői filmet (Bertrand Bonello Vadállatját, amely a velencei fesztiválon volt versenyben), életrajzi tablót (a főszerepben Catherine Deneuve-vel: Bernadette – A főnökasszony), de az összeállításból természetesen a vígjátékok sem maradhattak ki (például Albert Dupontel Második fordulója).
Mikor? február 28. – március 10. Hol? Uránia; Francia Filmintézet
Részletek erre>>>

Kölyök Turbina – Virágtündérek

-

Újból a kölyköké a főszerep március 3-án a Turbinában, a programot 0-9 éves korig ajánlják. A programok közt találsz Tündértánc workshopot, lézer akadálypályát, mesekuckót, játszószönyeget tanácsadással.
Mikor? március 3. 15:00-18:00 Hol? Turbina
Részletek erre>>>

Kabai Lóránt: el sem kezdett versek – kötetbemutató és kiállításmegnyitó

-

Az eseményen a kötetről, és a 2022-ben tragikusan elhunyt Kabai Lórántról beszélgetnek: Deczki Sarolta irodalomtörténész, filozófus kritikus; Szeifert Natália író; Balogh Ádám költő; Tellinger András, a kötet végleges formáját megálmodó grafikus; és Lóri barátai. Az eseményen felvételről Kovács Vanda előadásában hallhatunk a kötet verseiből. A kiállítás képeiből és a kötetből a helyszínen lehetőség lesz vásárolni.
Mikor? március 5. 17:00 Hol? MissionArt Galéria Budapest, Falk Miksa utca 30.
Részletek erre>>>

Könyves séták Budán és Pesten

-

A történeti Budapest emlékei közt sétálva megismerkedünk a korabeli kéjnők és vendégeik mindennapjaival. Olyan helyszínekre látogatunk, ahol a falak izgalmas rendőrségi, megdöbbentő közegészségügyi adatokról, bordélyhölgyekről, sőt, kalandos szeretőkről mesélnek. Sétánkon Budán, majd Pesten idézzük meg a letűnt korok a szexualitáshoz, a prostitúcióhoz és alap társadalmi tabutémáihoz kapcsolódó történeteit, körbejárjuk az egykori nagyvárosi kurtizán-élet nemcsak emblematikus helyszíneit, de belső, érzelmi és szociális világát is. A buja budai és pesti élet olyan irodalmi nagyságok levelein és szövegein keresztül bontakozik ki, mint Krúdy, Karinthy, Szép Ernő vagy Petri György. A sétákat vezeti: Szabó Dominika. A séták hossza kb. 2,5 óra. 
Buja BudaHol? Találkozás és indulás a Rudas Gyógyfürdő elől Mikor? Márc. 9., 10:30 Részletek ITT.
Buja PestHol? Találkozás és indulás a Károlyi-kert bejáratánál (Magyar utca – Ferenczy István sarok) Mikor? Ápr. 5., 17:00 Részletek ITT.

Rémlénykongresszus

-

Kazsimér Soma és K. Takács Márton tudományos estje. Milyen hangot ad a fanyűvő? Hol laknak a lápi kisasszonyok? Hogy néz ki a csekei gólem? Mit eszik a házi ludvérc?
Kriptozoológia: az akadémiai(?) tudományok(?) által el nem ismert, (még!) nem bizonyított állatok/lények kutatásával foglalkozó tudományág(!). Három éven át kutatták a magyar kriptofaunát a kollektív és egyéni tudattalan kietlen tájain: putnoki farkasember, mátranováki fanyűvő, kömörői hidrovámpír, Hany Istók és szirének a Szörnyű-völgyből. Nézték őket, ők meg visszanéztek, beléjük. Üldözni valamit, ami mindig kitér? Megkísérelték. Kutatásalapú művészeti projektjük során a megszállott kriptozoológus karakterét magukra öltve, fényképen, szövegen, szóbeszéden, médiahacken és terepbejáráson keresztül keresték a lények közelségét. Előadásukban beszámolnak expedícióik eredményeiről és bemutatják az évek során készült alkotásokat, összegyűjtött anyagokat.
Mikor? március 9. 20:00 Hol? Három holló
Részletek erre>>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Dűne 2: Hőssé válhat, aki tétovázik, mielőtt megragadja a hatalmat?

A Dűne ismét monumentális és epikus, minket viszont az is érdekelt, milyen párbeszédben áll a filmklasszikussal, aminek eredetije Frank Herbertet is inspirálta. És az is, hogyan cáfol rá már most egy rendezői döntésre a valós történelem.

...
Szórakozás

A Szegény párák feminista kiáltványként értelmezi újra a Frankensteint

Jórgosz Lánthimosz tizenegy Oscarra jelölt mozija női szemszögből beszéli el Mary Shelley viktoriánus díszletek között játszódó, horrorklisékből, gótikus románcok és pikareszkregények elemeiből összeöltött felnövekedéstörténetet.

...
Szórakozás

Érdekvédelmi terület: Auschwitz parancsnokáról tisztábban beszélnek a zajok, mint a szavak

Jonathan Glazer Cannes-nagydíjas, öt Oscarra jelölt filmje szokatlan módon közelíti meg a holokausztot: Rudolf Hösst és családját követjük benne, a zsidók szenvedését pedig hangok „testesítik meg”.

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

...
Gyerekirodalom

Ausztrál őslakos gyerekekkel foglalkozó szervezet nyerte a gyerekirodalmi Nobelt

...
Gyerekirodalom

Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat

...
Gyerekirodalom

Ronja, a rabló vadóc lánya eredetileg Astrid Lindgren tollán kelt életre

...
Gyerekirodalom

A First Lady a Fehér Ház macskájáról ír gyerekkönyvet

...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!