A titán-gyerekek vajon ellátogattak a Maffiába? [Sántakutya]

A titán-gyerekek vajon ellátogattak a Maffiába? [Sántakutya]

Álltunk kint egy barátommal a Tompa17 előtt, búcsúzkodtunk, és arról beszéltünk, őrület, mekkora kedvet kaptunk ahhoz, hogy a Ferencvárosba költözzünk, vagy legalább több időt töltsünk itt. Túró Rudi-bérlet, éjszakai pingpong-mérkőzések, bújócska a fekete templom kiszögellései között és a Ludovika öröksége: minden sztori mögött ott lüktet az, amit egyszerűen élő közösségnek nevezünk, de valójában leginkább valami megfoghatatlan otthonosságot jelent. A ferencvárosi gyerekkor és a ferencvárosi gyerekek voltak a második pesti Sántakutya-est fókuszában.

Az eredetileg a zalai Margófeszten induló eseménysorozat célja, hogy egy bódító sztorikoktél keretében a helyiek színes, izgalmas vagy éppen megható történetein keresztül ismerjük – és szeressük – meg jobban a kerületet (a hazatalálásról szóló első alkalom beszámolóját itt találod). A következő Sántakutya időpontja: 2024. március 6. 18:30, Vendégek: Bősze Ádám, Fullajtár Andrea, Vágvölgyi András.

Fotók: Fekete Celesztina

Sándor Anna | 2024. január 26. |

A Sántakutya-est vendégei ez alkalommal:

Berecz Dénes: igazi lokálpatrióta, mindenki Dénesbá’-ja. Kivételes ember, igazi empatikus megszállott. 2022-ben a lakosság javaslatára PRO URBE FERENCVÁROS díjjal tüntették ki. 

Kaszás Gergő: Jászai Mari-díjas színművész, akinek függősége a színház és Ferencvaros. A saját szavaival: Kaszás Gergő vagyok. 58 éves lakos. Itt élek csöppnyi megszakítással ezen a Ferencvárosnak nevezett földdarabon, úgy több mint 58 esztendeje.

Juhász Tomi: gitáros, énekes, dalszerző, a Szegény anyám, ha látnám könyv társszerzője, és a Vaklárma című előadás alkotója.

A vendégekkel Szabó Dominika beszélgetett.

Titán-gyerekek és Néma Mari asztala

Mindenki Dénesbá’-ja, csak így emlegetik a környéken a 70 éves Berecz Dénest, aki olyan ember, amilyenből sokkal-sokkal több kellene ebben az országban. Ezt már én mondom, ő csak kiült a padra, és elkezdett mesélni – például arról, hogyan fogadták el őt gádzsó tanárként a Dzsumbujban.

Bár miskolciként már korábban is Fradi-szurkoló volt, 1989-ben járt először Ferencvárosban: lerobbant a Trabantja a Mester utcában, és ahhoz, hogy egy barátjától elhozza az újraindításhoz szükségs 6 Voltos akkumulátort, végig kellett sétálnia például a Gát utcán – azaz olyan környéken, amilyeneket ma no-go zónákként emlegetünk. Nagyon érdekes embereket láttam. A lepukkant házak mentén és kivilágítatlan kapualjakból fiatalok kértek cigit. Először azt mondtam, gyereknek nem adok, aztán nagyon jól tettem, hogy mégis adtam.

-

Budapestre költözve családi nevelés keretében a feleségével állami gondozott gyerekekkel foglalkoztak előbb a 11. kerületben, majd hármas cserével sikerült hozzájutniuk a Haller utcában egy bérleményhez, így kerültek a Ferencvárosba, ahol hamarosan a Lenhossék utcai általános iskolában kezdett dolgozni 300-400 tanulóval. 

Ide olyan, jellemzően hátrányos helyzetű, tanulási zavarokkal küzdő iskolások kerültek, akiket Berecz csak titán-gyerekeknek nevezett a ti tán bírtok vele rövidítéseként.

Berecz jelezte, nem szereti a ‘roma’ kifejezést ezért következetesen a ‘cigányt’ használta, miközben arról mesélt, hogy elsősorban a nevelés volt a feladatuk. Amerikai módszerekkel, fejlesztő-pedagógusokkal három év alatt azt kellett elérnünk, hogy ezek a gyerekek integrálhatók legyenek az általános iskolába. Őket a kudarc óvodás koruktól kísérte, mert otthon nem kapták meg az alapokat, így nekünk arra is kellett figyelnünk, hogy egy órán minimum öt pozitív visszajelzést kapjanak. Nem volt könnyű, a »de szépen nézel«-től indultunk. A módszer sikeres volt, sokan elvégezték az általános iskolát és szakmát is szereztek. Az iskola története akkor ért véget, amikor az önkormányzat élére kerülő fideszes vezetőség beköltözött az iskolaépületbe, a gyerekeket átszervezték más intézményekbe, a tanárokat pedig végkielégítéssel szélnek eresztették.

Ferencvárosi barátságok, foci, klánok ‒ ilyen volt az első pesti Sántakutya-est
Ferencvárosi barátságok, foci, klánok ‒ ilyen volt az első pesti Sántakutya-est

A zalai Margófeszt egyik népszerű programja, a Sántakutya megérkezett Budapestre is. Az első storytelling-est, a Ferencvárosi koktélsztorik során Bezerics Dániel vendéglátós, Nagy József újságíró és Gerzsenyi Bettika improvizációs színész, ex-videotékás mesélt arról, mi minden köti őket a IX. kerülethez.

Tovább olvasok

Berecz ezután szociális segítő, családgondozó munkára kapott felkérést, amit eleinte kétkedve fogadott, hiszen addig azért napi tapasztalata volt, hogy ő gádzsóként ne dumáljon, ne szóljon bele mások életébe. Egyszer aztán az Illatos és Gubacsi sarkon álló, Dzsumbujként elhíresült telepen kellett felkeresnie egy szülőt. Odament, érdeklődött az A-épületben, ahol előbb felvilágosították, hogy ne ezt a (polgári) nevet mondja, hiszen a Néma Mariról van szó, majd figyelmeztették, hogy ne menjen abba a lakásba. Ám Berecz csak bekopogott, és amikor Néma Mari ajtót nyitott, olyan körülmények tárultak elé, csótányokkal, kosszal, csontokkal a padlón, amilyet ő még nem látott. Az asszony beinvitálta, leültette, megkínálta frissen főtt töltött paprikával, amit Berecz el is fogadott, mert tudta, ha nem így tesz, semmit sem fog elérni. A környékbeliek pedig a folyosókról meg a nyitott ablakon keresztül látták mindezt, 

és onnantól azt csináltam a Dzsumbujban, amit akartam

Berecz előtt aztán egyre több ajtó megnyílt így, és fokozatosan a kerület közösségének egyik fontos motorja lett: pingpong-bajnokságokat, kézműves programokat és hitéletet is szervezett. Akkor tudtam meg, hogy van olyan, hogy cigánypasztoráció, a mise ugyanaz, csak a zene szól másképpen.

Akit egy huszár tanított lovagolni

A második vendég, Kaszás Gergő, születésétől kezdve 58 évig élt ugyanott a Ferenc körúton, mígnem egy orosz vállalkozó olyan visszautasíthatatlan ajánlatot tett a házbéli lakástulajdonosoknak, hogy nekik is el kellett adniuk az otthonukat. Kaszás a kerületet viszont nem hagyta el, el sem tudom képzelni, hogy máshol éljek. Egykori otthonának épülete ma üresen álló hotel, a történeteken keresztül viszont a viharos 20. század is megelevenedett benne. 

-

Anyai nagyapja székesfővárosi fogalmazó volt, aki tartalékos tisztként vonult be a II. világháborúban, aztán nem is tért haza soha többé. A nagymama, Kaszás ötéves anyjával, az akkor a Gellért-hegy közelében álló otthonuk pincéjében húzta ki Budapest ostromát, ami a Vár közelsége miatt sokáig tartott, és mikor előjöhettek, már csak a romokat találták. Így elindultak a pesti oldalon élő rokonokhoz, hogy valahol meghúzzák magukat – az emlékekből feldereng egy üveg lekvár képe, amiből, ha a kislány már nagyon nyűgös volt, kapott egy kanállal, hogy tovább tudjon menni. A kispesti rokonságnál hamar kiderült, hogy már nincs több hely, annyian kértek menedéket náluk (akkor tele lehetett ilyenekkel a város), a nagymamának pedig eszébe jutott, hogy egy távolabbi családtagja

a Ferenc körúton élő és az államosításig ott könyvesboltot üzemeltető egyik Scholtz fivérhez ment férjhez.

Így érkeztek meg a Ferenc körútra, és ott is maradt a család az orosz vállalkozó ajánlatáig.

Kaszás nagypapája, ahogy már említettem, sosem tért haza a frontról, a fivére, a Ludovikán huszártisztként végzett Ferkó viszont igen (mesélte, hogy kivezényelték őket lóháton a szovjet tankok ellen). Deklasszált elemként sokáig nem kaphatott rendes munkát, péksegédként dolgozott. Úriember maradt akkor is. Hordárruhában átment az utcán a túloldalra, ha szembetalálkozott anyámmal, nehogy együtt lássák őket, és ezzel bajt hozzon a lányra. De utána szépen felöltözve, virággal, édességgel megjelent nagyanyáméknál elnézést kérni, és elmagyarázta, miért tért ki az unokahúga elől.

Amikor aztán a pártvezetés a hatvanas évek enyhülésében úgy látta, mégiscsak jó lenne az a valuta, más projektek mellett egy lovas helyet is létesítettek Siófokon a turistáknak, ebbe pedig kellett valaki, aki ért a lovakhoz – ez a valaki Ferkó lett. Kaszás mindeközben már cseperedett, kisfiúként a barátaival a Bakáts téri, a légszennyezés és a forgalom miatt éjfeketére koszosodott templom körül bandázott, megtanulta, mikor kell elfutni a Ferenc tér felől érkező utcagyerekek elől, és még a Fradi kötelékében is sportolt egy keveset. Tizenhárom éves korában aztán Ferkó felkereste, hogy megtanítja lovagolni. Így lett Kaszás egyik mai napig tartó, nagy szenvedélye a lovaglás és a lovak, még lótenyésztést is tanult Kaposváron.

-

A maffia étterme és a Túró Rudi-bérlet

Először azt hittem, az állatorvoshoz van valami köze a meghívásnak, kezdte Juhász Tomi, és mint kiderült, hogy a Tompa17-től egy saroknyira működik a Rendelő a Sánta Kutyához, ahova az állataikkal járnak. Berecz és Kaszás az ablak melletti asztalnál bólogattak, hogy igen, persze, azt ők is ismerik. Hogy az egymástól független, mégis közös szálakat még szorosabbra húzza, Juhász hozzátette, a legutóbb éppen a Berecz-féle éjszakai pingpongról írt cikket a kerületi lapba.

-

Juhász családja a kilencvenes években érkezett a kerületbe, a Tompa és a Liliom sarkán álló, első új építésű házba tudtak lakáscserével beköltözni. Jól jelzi, mennyire nem hittek akkoriban a környékben, hogy a pici budai lakásért kaptunk egy négy szobás nagyot. Az oda költözők többségében kisgyerekes családok voltak, a szomszédságban viszont nagy számban képviseltették magukat az orosz famíliák. Volt egy törzshelyük is: a Tűzoltó és a Liliom sarkán, a mai Trafóval szemben működött egy kvázi kifőzde, olyan finom ételekkel, hogy mások mellett Juhász családja is eljárogatott oda. Ott álltak körülötte a sötétített üvegű Mercedesek, ezért viccből Maffiának hívtuk a helyet. Egyszer arra sétáltam egy barátommal, és a sarkot bekerítették a rendőrök. A barátom rendőr apja is köztük volt, így tudtuk meg, hogy a Maffia valóban maffiatanya. Az történt, hogy az orosz maffia megvette a helyiséget, és nem akartak éttermet, csak összegyűlni valahol. 

Egyikük anyja főzött rájuk, de olyan jól, hogy valahogy a környékbeli lakók is elkezdtek oda járni.

Túró Rudi-bérlete persze nem volt mindenkinek. Vak kisfiúként Juhász még nem igazán járkálhatott egymaga az utcára, ezért gyakran lement a kapualjba, ott megállt, én így voltam utcagyerek. Később viszont már tudott annyira közlekedni a fehér bottal, hogy akár egyedül is elmehetett a közeli boltig, ahova a speciális bérlete szólt. (Volt egy lány, aki vigyázott rám, én csak nurse-nek hívtam, babyszitter, ugye, nem lehetett, hiszen én már nem voltam bébi.) Juhász a száz darab Túró Rudiról szóló bónt ajándékba kapta, az egyezség pedig az volt, hogy ő letéphetett róla annyi cetlit, amennyit csak akart és azt beváltották neki, a család pedig később kifizette. Az édesség iránti elköteleződést idővel a gitár váltotta, ezt demonstrálandó Juhász a Lábnyom a porban című dalával zárta az estet, amiből az is felsejlett, mit jelent egy ferencvárosinak ezeket az utcákat járni.

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Ferencvárosi barátságok, foci, klánok ‒ ilyen volt az első pesti Sántakutya-est

A zalai Margófeszt egyik népszerű programja, a Sántakutya megérkezett Budapestre is. Az első storytelling-est, a Ferencvárosi koktélsztorik során Bezerics Dániel vendéglátós, Nagy József újságíró és Gerzsenyi Bettika improvizációs színész, ex-videotékás mesélt arról, mi minden köti őket a IX. kerülethez.

...
Podcast

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

Zalai történetek uralták a Sántakutya-beszélgetést a nyári Margófeszten, amit most teljes terjedelmében visszahallgathattok.

...
Nagy

Taszártól az amerikai börtönökig - A sántakutya a Margón

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Monumentális, melegszívű, szellemes – így emlékeztek híres írók Paul Austerre

A nagy amerikai író, Paul Auster halála az egész irodalmi világot megrendítette. Mások mellett IanMcEwan, Joyce Carol Oates és Richard Powers is megemlékezett róla, de magyar fordítóját is megkérdeztük arról, hogyan látta őt. 

...
Nagy

„Még mindig őrült vagyok, talán őrültebb mint valaha” – Paul Auster, az író, aki rábízta magát a véletlenre

Paul Auster életművének a teremtés, a megszállottság, az írás és az élet a legfontosabb motívumai. Összegyűjtöttük az április 30-án, 77 éves korában elhunyt szerző pályájának legfontosabb állomásait.

...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Ez a 9 legjobb gyerekkönyv idén Magyarországon – innen válogass gyereknapra!

Kilencedik alkalommal osztotta ki a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum az Év Gyerekkönyve Díj elismerést, a független szakmai zsűri döntése alapján. Mutatjuk a 2023-as év legjobb gyerekkönyveit.

...
Gyerekirodalom

Gyerekkönyv a világ legizgalmasabb ételeiről – Olvass bele!

Ebben a gyerekkönyvben körbeutazhatod a Földet Marokkótól Hongkongon át Romániáig, hogy megtudd, hol mi terem, mit hogyan készítenek el és mik a különböző népek jellegzetes ételei. Olvass bele!

...
Gyerekirodalom

65 éves az Asterix képregénysorozat

Kedvenc gall hőseink idén 65 éve kalandoznak világszerte. René Goscinny és Albert Uderzo képregénysorozata olyan tempóval hódította meg a világot, amilyenről a rómaiak álmodni sem mertek. 

...
Zöld

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Litkai Gergely a Bookline Zöld új podcastjében Rab Árpád jövőkutatóval beszélget Jane McGonigal Elképzelhető című könyvéről. 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.