Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.

Vass Norbert | 2024. március 12. |

A 96. Oscar-gálán 7 szobrot nyert Christopher Nolan Oppenheimere, négy díjat vitt haza Jórgosz Lánthimosz tizenegy jelölést begyűjtő, a Frankenstein-mítoszt újragondoló Szegény párák című felnövekedéstörténete és nem maradt hoppon a Barbie sem. A bennünket – Könyves Magazin lévén – leginkább foglalkoztató kategória, a szerkesztőségi podcastban is megvitatott legjobb adaptált forgatókönyv nyertesének alapjául szolgáló regényről, illetve annak írójáról azonban eddig kevesebb szó esett.

Nos, Percival Everett termékeny és nehezen kategorizálható szerző. Több, mint harminc könyvet írt, munkái között találunk allegorikus zombihorrort és kémregényt. 2022-ben Bookerre jelölték a The Trees (A fák) című kötetét, a hamarosan megjelenő regénye, a James pedig Huckleberry Finn történetét meséli újra a rabszolgasorban élő Jim szemszögéből.

„A fehér kiadók fekete traumapornóra vadásznak”

A 2001-ben megjelent Erasure-t – ami az American Fiction alapanyaga volt ‒ Everett egyik legjobb művének tartják a kritikusok. Voltaképpen a művészet árucikké tételével szembesít a kötet. Cselekménye a kilencvenes évek végének valóságát tükrözi, amikor elsősorban a diszfunkcionális városi szegényekről,

a bűnözőkről és a drogkereskedőkről író fekete szerzőket értékelte a könyvpiac.

Az egyik szereplő úgy foglalja össze a helyzetet, hogy „a fehér kiadók fekete traumapornóra vadásznak”. Az American Fiction – bár bő két évtizeddel később játszódik – ezt az szokatlan alaphelyzetet forgatja ki szatirikusan.

A regény és a film egyaránt Thelonious „Monk” Ellison regényírót követi (a vásznon csodásan formálja meg Jeffrey Wright), akit roppantul zavar, hogy a faji előítéleteken alapuló művek jóval népesebb olvasótáborra számíthatnak az egyéb kérdéseket problematizáló prózáknál. Ezért úgy dönt, feladva magasröptű irodalmi elképzeléseit, álnéven ír egy paródiának szánt kötetet, hogy görbe tükröt tartson a könyvipar képviselőinek.

Ám legnagyobb meglepetésére a gettó-sztereotípiákkal teli könyv nagy-nagy sikert arat.

„Az egyik módja annak, ahogyan a fehér Amerika a fekete művészek munkáit fogadja, az, hogy az alkotó fajára összpontosít” ‒ mondta nemrég a Guardiannek Everett. Azt pedig, hogy a világ leginkább kozmopolita városában játszódó Jóbarátokból hiányoznak a feketék, az író úgy jellemzi, mint „egy kommentárt arról, hogy Amerika hogyan szeretné látni magát”.

„…minden boldogtalan család a maga módján az”

Ahogy az Erasure, az American Fiction sem elégszik meg azzal, hogy színre viszi a faji kérdés korábbi állását és aktualitásait, sőt, a szatirikus megszólalással sem éri be. Mindezeken felül feltár egy bonyolult családi dinamikát, illetve egy több szinten is értelmezhető gyászfolyamat részleteibe is beavat.

Testvérek közötti feszültség, beteg szülők és elidegenedő apafigura. „Annyi minden kapcsolódott a saját életemhez, hogy egy idő után már kezdett hátborzongatónak tűnni” ‒ nyilatkozta a Guardiannek Cord Jefferson, és így máris érthetőbb, miért Everett regénye lett az első játékfilmjének az alapanyaga.

Az újságíróból lett rendező korábban az Utódlás, A jó hely vagy a Masters of None – Majdnem elég jó című sorozatokhoz írt részeket, 2020-ban pedig forgatókönyvírói Emmy-díjat nyert a Watchmenért.

Hogy tetszett a Könyves szerzőinek?

Egy héttel az Oscar-gála előtt tettük közzé az esélylatolgató podcastunkat, és ebből kiderül, hogy az American Fiction nagyon bejött nekünk. Kimondottan bírtuk a film játékos nyelvi fordulatait, illetve a karakterek beszélő neveit.

A főhős írói neve, a Stagg R. Lee például egy folk-balladából lehet ismerős, amit Nick Cave is feldolgozott, és egy afroamerikai strici gyilkossá válásának a történetét mondja el.

Ha már a zenei vonatkozásoknál tartunk, remek döntésnek éreztük, hogy bár számos zongorás dzsesszdal felcsendül a filmben, egyik sem Thelonius Monk-szerzemény –

akiről alighanem a központi karakter kapta a nevét.

Dicsértük a pompás színészi játékokat, és megállapítottuk, hogy az American Fiction szüzséje tökéletesen illusztrálja azt a furcsa tényt, mely szerint az adaptált forgatókönyvek kategória jelöltjeinek bevétele jócskán felülmúlta az eredeti forgatókönyvek indulóinak Box Office-adatait. (Előbbi 2,5 milliárd, míg utóbbi alulról súrolja az 1 milliárdot a Paw Print cikke szerint.)

Megállapítottuk továbbá, hogy az American Fiction főhőse afféle posztmodern Prométheusz, aki a tabukkal roppant ügyesen zsonglőrködik. Egyfelől átlépi ugyanis a kereteket, de valamiképpen mégis azok között marad. A filmet egyelőre a Prime Video kínálatában lehet megtekinteni, de bízunk benne, hogy hamarosan érkezik a hazai mozipremier dátuma is.

Nyitókép: Orion Pictures

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Az Oppenheimer tarolt, mi pedig új magyar Oscarnak örülhetünk

Christopher Nolan filmje hét szobrot nyert a 96. Oscar-gálán, ahol a legjobb production design kategóriában díjazták Mihalek Zsuzsát, a Szegény párák berendezőjét is.

...
Nagy

5 kevésbé ismert könyv, amiből Oscar-díjas film készült

Közeleg az Oscar-gála: olyan köteteket ajánlunk, melyek nyertes filmek alapjául szolgáltak.

...
Szórakozás

Magyar jelöltért is izgulhatunk az idei Oscaron

Bejelentették a 96. Oscar-díj jelöltjeit, mutatjuk a legfontosabb kategóriákat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

Természetesen olvasok
...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?