30 éve mutatták be minden idők egyik legkedveltebb filmjét. A remény rabjait egy Stephen King-kisregény alapján írta is rendezte Frank Darabont. A Tim Robbins és Morgan Freeman főszereplésével készült dráma nemcsak a nézők és a kritikusok között népszerű, hanem azon adaptációk közé tartozik, amivel az író is maradéktalanul elégedett.
Az Andy és Red, a Shawhank börtönben sínylődő két elítélt közötti valószínűtlen barátságot, valamint a börtönőrök és a rabok ügyes-bajos dolgait bemutató szöveg Rita Hayworth and the Shawshank Redemption címmel, King 1982-es, Different Seasons című, négy kisregényt tartalmazó kötetében volt először olvasható. Magyar nyelven az Európa adta ki a könyvet négy évvel a filmadaptáció elkészülte után, ezért természetesen a könyv és a Darabont-film alapjául szolgáló írás is A remény rabjai címet viseli. Utóbbit Nagy Attila fordította le.
Kultfilmmé érett
Különben a bemutatása évében A remény rabjai nem ért el kiugró anyagi sikert. És igaz ugyan, hogy 1995-ben hét Oscar-díjra is jelölték, azon a díjátadón azonban a Forrest Gump tarolt, így Darabont stábja egyetlen szobrot sem vihetett haza.
Időbe telt, míg a Tim Robbins és Morgan Freeman főszereplésével készült eposz elfoglalhatta méltó helyét a kultfilmek között. Négy évvel a premier után A remény rabjai nem szerepelt még az Amerikai Filmintézet (AFI) 100 év... 100 film-listáján, 9 évvel később azonban, amikor újra közzétették ezt a rangsort, a Forrest Gumpot és az ugyancsak 1994-ben bemutatott Ponyvaregényt megelőzve
a 72. helyre került Darabont King kisregényét adaptáló mozija.
2006-ban „minden idők legnagyszerűbb filmjévé” választották az Empire olvasói A remény rabjait. Az IMDb-n pedig A keresztapát és A sötét lovagot megelőzve máig a legmagasabbra értékelt filmnek számít. 30 évvel a megjelenését követően töretlenül népszerű, mi pedig összeszedtünk most 5 érdekességet, amiről talán korábban nem hallhattatok.
1. Darabont a szerző áldásával készítette el a filmet
Stephen King nem ritkán elégedetlen a könyveiből készülő adaptációkkal, A remény rabjai megfilmesítésével kapcsolatban azonban nemigen voltak rossz érzései. Bízott ugyanis benne, hogy a rendező-forgatókönyvírónál jó helyen van az alapanyag.
Frank Darabont elvégre nem volt ismeretlen King előtt. A rendező 1984-ben készített egy rövidfilmet, ami az író A 312-es szoba című novelláján alapult. King teljesen odavolt ezért a moziért, aminek a filmre viteléért a 2023 legvégéig érvényben lévő Dollar Baby Program értelmében mindössze egyetlen dollárra tartott igényt.
A nyolcvanas évek második felében aztán Darabont horrorfilmet horrorfilmre halmozott. Az Élve eltemetve (1990) rendezése mellett ő írta a Rémálom az Elm utcában 3: Álomharcosok (1987), A massza (1988), valamin A légy 2. (1989) forgatókönyveit.
A Rita Hayworth and the Shawshank Redemptionra King ötezer dolláros kedvezményes ajánlatot adott Darabontnak. Az író azonban soha nem váltotta be a csekket. Sőt, annyira elégedett volt a filmmel, hogy bekeretezve visszaküldte a rendezőnek. A küldeményhez mellékelt egy cetlit, amin ez állt:
„Arra az esetre, ha valaha is szükséged lenne óvadékra. Szeretettel, Steve.”
2. Egy másik rendezőt is érdekelték a megfilmesítés jogai
Amint fentebb volt már róla szó, A remény rabjai eredetileg A jó tanuló, A légzőgyakorlat és az Állj ki mellettem című King-szövegek társaságában, a Different Seasons című kötetben volt olvasható. Utóbbiból Állj mellém! címmel az a Rob Reiner készített filmet, aki 2.5 millió dollárt ajánlott Darabontnak, ha a forgatókönyvéből ő rendezheti meg A remény rabjait.
Darabont azonban visszautasította a pályatársa ajánlatát, mert ahogy ő fogalmazott, ez a könyv végre esélyt kínált neki,
hogy valami igazán nagyszerűt csináljon.
3. Ki játssza el Andyt?
Reiner Tom Cruise-t látta volna szívesen az ártatlanul bebörtönzött bankár, Andy szerepében. Aztán, amikor a Columbia megvásárolta Darabont forgatókönyvét, olyan sztárok neve merült fel, mint Jeff Bridges, Kevin Costner, Matthew Broderick és Nicholas Cage. Valamint Tom Hanksnél is érdeklődött a produkció, aki azonban a Forrest Gump forgatási napjai miatt nem vállalta a szerepet. Darabont listáján Hanks alatt Tim Robbins szerepelt. A többi filmtörténelem.
4. Miért hívnak Rednek?
A gyilkosságért elítélt idősebb rab szerepére olyan nagyágyúk merültek fel, mint Clint Eastwood, Harrison Ford, Paul Newman vagy Robert Redford. Ennek pedig az az oka, hogy King középkorú, fehér ír férfiként ábrázolta Redet, akinek őszülő-vörös a haja (innen a beceneve is). A hajszínre egyébként utalnak a filmben is. Amikor Andy megkérdezi rabtársát, hogy miért hívják Rednek, Morgan Freeman lakonikusan azt válaszolja:
„Nem tudom. Talán azért, mert ír vagyok”.
Azt követően ugyanis, hogy Sidney Poitier visszautasította a szerepet, mert úgy vélte, egy gyilkosságér elítélt alak megformálása nem sokat segítene a fekete színészek megítélésén Hollywoodban, Darabont számára egyértelmű lett, hogy Redet csakis Morgan Freeman játszhatja el.
5. Az alkotó keze
Frank Darabont nem elégedett meg azzal, hogy megírta és meg is rendezte a filmet, két alkalommal a kamerák elé állt maga is.
Mindkét ízben a kezét látjuk. Egyszer egyből a főcím után. Amikor ugyanis Andy-t mutatják, amint az autóban egy revolverrel babrál, azok valójában Darabont kezei. Ahogy a cella falába is a rendező karcol később bele.
Forrás: All The Right Movies
Nyitókép: Netflix