Miért bukik el annyi Stephen King-adaptáció? Az írónak van egy elmélete

Stephen King regényeiből és novelláiból számtalan filmes és televíziós adaptáció készül az utóbbi évek során, de ez nem új tendencia. Hollywood mindig is örömmel használta alapanyagként King írásait, arra viszont sosincs garancia,

hogy érdemes megnézni az aktuális mozgóképes feldolgozást.

Most persze nem A remény rabjaira, a Ragyogásra vagy a Tortúrára gondolunk. Aki viszont kihagyta a Zac Afron-féle Tűzgyújtót vagy Idris Elba és Matthew McConaughey főszereplésével készült A Setét Toronyt, annak talán nem kell bánkódnia.

Felrobban vagy működik?

A Vulture-nak adott interjúban King arról is beszélt, hogy szerinte hol mennek félre a könyvei alapján készülő forgatókönyvek. Úgy fogalmazott, sokszor úgy érzi, a filmeseknek csak a művei alaphelyzete érdekes, amire ráépíthetik a maguk elképzeléseit.  

„Ez olyan, mintha vennél egy kilövőállást, hogy aztán a saját rakétádat hozd működésbe vele. Néha ez működik, néha viszont felrobban ez is, az is. Úgy érzem, hogy a filmkészítők jobban járnak, ha szorosan követik a történeteim ívét.

Lehet, hogy ez nagyképűen hangzik, de én így gondolom.”

King és a mozi

King roppant termékeny író, hatvannál is több regénye és több száz novellája jelent meg, több könyvet más szerzőkkel közösen jegyez. Szinte valamennyi művét filmre vitték, némelyiket többször is. A már emlegetett Tortúra női főszerepéért Kathy Bates Oscar-díjat kapott, A Carrie eladásai pedig akkor szöktek az egekbe, amikor a Brian De Palma által rendezett moziváltozat megjelenése után piacra dobtak egy, a filmhez kapcsolódó új kiadást is, aminek a borítóján Sissy Spacek látható véres báli ruhában.

Stephen King
Carrie
Ford. Pék Zoltán, Európa Könyvkiadó, 2023, 283 oldal
-

A legnagyobb sikert a Stanley Kubrick által rendezett Ragyogás érte el a nézők között. King viszont annyira elégedetlen volt a filmmel, hogy elkészítette saját változatát, ami csúnyán megbukott. Művei alapján tévésorozatok is készültek, ilyen volt az Az, a Búra alatt, a Haven, a Kingdom Hospital vagy A kívülálló. Az Az két egész estés filmből álló adaptációját 2017-ben és 2019-ben mutatták be, nagy sikerrel.

Biztosan igaza van?

A köd című King-kötet alapján készült 2007-es filmjében Frank Darabont alaposan megváltoztatta a forrásmű befejezését. Míg az író reményteli végkifejlettel zárja a regényt, a rendező lélekromboló csavarral fejezi be. Ebben az esetben maga King is elismerte: Darabont jó döntést hozott.

És itt van a már emlegetett Ragyogás is, amely kapcsán Stanley Kubrick merész döntést hozott, és a könyv fejezeteinél egyszerűbben ábrázolta Jack Torrance őrületét. Ha King tépte is a haját emiatt, a filmváltozat sikeréhez elengedhetetlen volt Jack Nicholson ikonikus játéka is.

Bármennyire ragaszkodik is tehát King a saját cselekményépítéséhez, úgy tűnik, tényleg nincs egységes szabály arra, hogyan lehet nagyszerű King-adaptációt készíteni.

Forrás: slashfilm.com

Nyitókép: Warner Bros / Shutterstock

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Íme a 21. század legjobb könyvei Knausgård, Sarah Jessica Parker és Stephen King szerint

A New York Times összeállította a 2000. január 1. óta megjelent legjobb 100 könyv listáját. A több száz megkérdezett közül mások mellett Stephen King névvel is vállalta a jelöltjeit. Mutatjuk 10 ismert ember ajánlatait!

...

Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá

1974-ben, 26 évesen jelent meg Stephen King első regénye, a Carrie, amelyben egy középiskolás lány első menstruációjának a következménye több száz halott és egy kisváros elpusztítása. Ez a hét könyve.

...

Stephen Kingnek 45 évébe telt megírni a legújabb történetét

A horrorirodalom ikonikus alakja, Stephen King a mai napig aktívan dolgozik. Májusban jelent meg legújabb kötete, ennek kapcsán interjú is készült vele –ebből szemezgettünk. 

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?