Stephen King regényeiből és novelláiból számtalan filmes és televíziós adaptáció készül az utóbbi évek során, de ez nem új tendencia. Hollywood mindig is örömmel használta alapanyagként King írásait, arra viszont sosincs garancia,
hogy érdemes megnézni az aktuális mozgóképes feldolgozást.
Most persze nem A remény rabjaira, a Ragyogásra vagy a Tortúrára gondolunk. Aki viszont kihagyta a Zac Afron-féle Tűzgyújtót vagy Idris Elba és Matthew McConaughey főszereplésével készült A Setét Toronyt, annak talán nem kell bánkódnia.
Felrobban vagy működik?
A Vulture-nak adott interjúban King arról is beszélt, hogy szerinte hol mennek félre a könyvei alapján készülő forgatókönyvek. Úgy fogalmazott, sokszor úgy érzi, a filmeseknek csak a művei alaphelyzete érdekes, amire ráépíthetik a maguk elképzeléseit.
„Ez olyan, mintha vennél egy kilövőállást, hogy aztán a saját rakétádat hozd működésbe vele. Néha ez működik, néha viszont felrobban ez is, az is. Úgy érzem, hogy a filmkészítők jobban járnak, ha szorosan követik a történeteim ívét.
Lehet, hogy ez nagyképűen hangzik, de én így gondolom.”
King és a mozi
King roppant termékeny író, hatvannál is több regénye és több száz novellája jelent meg, több könyvet más szerzőkkel közösen jegyez. Szinte valamennyi művét filmre vitték, némelyiket többször is. A már emlegetett Tortúra női főszerepéért Kathy Bates Oscar-díjat kapott, A Carrie eladásai pedig akkor szöktek az egekbe, amikor a Brian De Palma által rendezett moziváltozat megjelenése után piacra dobtak egy, a filmhez kapcsolódó új kiadást is, aminek a borítóján Sissy Spacek látható véres báli ruhában.
A legnagyobb sikert a Stanley Kubrick által rendezett Ragyogás érte el a nézők között. King viszont annyira elégedetlen volt a filmmel, hogy elkészítette saját változatát, ami csúnyán megbukott. Művei alapján tévésorozatok is készültek, ilyen volt az Az, a Búra alatt, a Haven, a Kingdom Hospital vagy A kívülálló. Az Az két egész estés filmből álló adaptációját 2017-ben és 2019-ben mutatták be, nagy sikerrel.
Biztosan igaza van?
A köd című King-kötet alapján készült 2007-es filmjében Frank Darabont alaposan megváltoztatta a forrásmű befejezését. Míg az író reményteli végkifejlettel zárja a regényt, a rendező lélekromboló csavarral fejezi be. Ebben az esetben maga King is elismerte: Darabont jó döntést hozott.
És itt van a már emlegetett Ragyogás is, amely kapcsán Stanley Kubrick merész döntést hozott, és a könyv fejezeteinél egyszerűbben ábrázolta Jack Torrance őrületét. Ha King tépte is a haját emiatt, a filmváltozat sikeréhez elengedhetetlen volt Jack Nicholson ikonikus játéka is.
Bármennyire ragaszkodik is tehát King a saját cselekményépítéséhez, úgy tűnik, tényleg nincs egységes szabály arra, hogyan lehet nagyszerű King-adaptációt készíteni.
Forrás: slashfilm.com
Nyitókép: Warner Bros / Shutterstock