Szarka Károly: Egy ideig olyan munkáim voltak, mint a regényem főszereplőjének

Szarka Károly: Egy ideig olyan munkáim voltak, mint a regényem főszereplőjének

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Szarka Károly az írást segítő és hátráltató körülményekről, az Y-generáció alapélményéről és az apja reakciójáról is mesélt. A legjobb első prózakötetnek járó elismerést októberben az őszi Margó Irodalmi Fesztiválon adják át.

(A tízes listáról Gurubi Ágnes válaszait ITT, Szűcs Péterét ITT, Puskás Panniét ITT, Balássy Fanniét ITT, Gazda Albert  interjúját pedig ITT olvashatjátok.)

Forgách Kinga | 2021. október 04. |
SZARKA KÁROLY
Az én hibám

Noran Libro, 2021, 318 oldal

-

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban? 

Bizonyos körülmények egyszerre segítik és hátráltatják az alkotói folyamatot, és én mindig ilyen helyzetekben találom magam. Egy ideig olyan munkáim voltak, mint a regényem főszereplőjének, Fecskének, ugyanúgy szenvedtem, mint ő, nem volt energiám írni, utólag mégis inspirációt merítettem ezekből a szituációkból. Hasonló kettősséget figyeltem meg kulturális újságíróként, vagy később, amikor könyvkiadónál, szerkesztőként kezdtem el dolgozni: szövegeket kell létrehozni vagy mások szövegeit gondozni, amiből rengeteget lehet tanulni, ráadásul kortárs szerzőkkel van körülvéve az ember, de a megélhetés miatt muszáj mindent elvállalni, így a saját szépirodalmi ambíciók háttérbe szorulnak. Legutóbb tizenvalahány éve, külföldi ösztöndíjasként fordult elő velem, hogy kizárólag az írásra koncentrálhattam, akkor viszont még messze voltam a saját hangomtól. 

Tanulság nincs, minden élethelyzethez máshogy kell alkalmazkodni.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét? 

Az úgynevezett Y-generáció tagjainak, azon belül is a kelet-közép-európai, kisvárosból nagyvárosba költöző elsőgenerációs értelmiségi fiatalok alapélménye.

Bejárunk dolgozni egy munkahelyre, ahol szenvedünk, pénzt keresünk, amiből éppen ki tudunk fizetni egy albérleti szobát, ahol szintén nem érezzük jól magunkat,

a maradékot a függőségeink fenntartására költjük, közben szeretnénk párkapcsolatot, de ha megtaláljuk, menekülünk belőle. Ezen kívül minden más is inspirált: könyvek, zenék, filmek és sorozatok, utazások és kocsmázások, írótáborok és beszélgetések.

Mit vártál az első könyvedtől? 

Főleg azt, hogy legalább annyira élvezzem az írást, mint amennyit küszködök vele, és ez sikerült is. Aztán azt, hogy nagyjából elégedett legyek a végeredménnyel, és végül is nem vagyok elégedetlen. Végül azt, hogy minél szélsőségesebb reakciókat váltson ki az olvasókból a sírástól a megrökönyödésen át a nevetésig, és kaptam is már ilyen visszajelzéseket. És persze várok még több elismerést, díjakat és iszonyatos mennyiségű pénzt.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön? 

Mivel majdnem minden fejezet egy-egy álomjelenettel kezdődik, elvihettem volna akár mágikus realista irányba is a szöveget. Ennél viszont fontosabb, hogy bár sokat húztam belőle, utólag úgy érzem, húzhattam volna többet. De milyen író az, aki maradéktalanul elégedett az első könyvével?

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

Több írókollégámnak és barátomnak, a sorrendre nem emlékszem, és nem is akarok senkit kihagyni, de az elsők között volt Darvasi Ferenc, aki végül a regény szerkesztője is lett.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán? 

Apám azt mondta, jól írok, de megjegyezte, hogy ha én is annyit iszom, mint a főszereplőm, akkor egy kicsit aggódik értem.

Aztán negyedórával később, mielőtt kivitt a vasútállomásra, szólt, hogy van még egy doboz sör a hűtőben, magammal vihetem az útra.

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla? 

A Pál utcai fiúk volt az első, és bár általában idegenkedem mindentől, ami kötelező, még élveztem is.

Hány évesen írtad meg az első olyan szövegét, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Tizenhat-tizenhét évesen néhány osztálytársammal már próbálkoztunk versekkel és novellákkal. Éreztük, hogy ezek távoli rokonságban sincsenek a kortárs szépirodalommal, bár a legtöbbünknek fogalma sem volt arról, mi az, de miközben viccnek szántuk az egészet, egy kicsit komolyan is vettük magunkat. Ugyanígy voltam később az útinaplóimmal. Huszonhét-huszonnyolc évesen jutottam el addig, hogy valódi szépirodalmi ambícióval írjak.

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért? 

Folyton változnak a kedvenceim, ezért a legfrissebbet mondom: Németh Róbert Nem vagyok itt című regénye. A főszereplője, Niedics Péter, és az én Fecském között van némi lelki rokonság, ráadásul én szerkesztettem a könyvét, ezért még elfogultabb vagyok.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Régóta bolygat az anyai nagymamámnak a múltja

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ezúttal Gurubi Ágnes mesélt az első kötetig vezető útról. 

...
Nagy

Puskás Panni: Azt vártam a könyvtől, hogy hatással legyen az olvasóira

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ezúttal Puskás Panni mesélt az első kötetig vezető útról. 

...
Nagy

Szűcs Péter másfél évtizede vadássza a mondatokat az első regényéhez

Összeállt a Margó-díj tízes listája, mi pedig sorra bemutatjuk a jelölteket. Ezúttal Szűcs Péter mesél a regénybe beszüremkedő családi történetekről és az első könyv megírásának tapasztalatairól.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.

Olvass!
...
Beleolvasó

Nádasdy Ádám sokat hordta az irháját keresztül-kasul a városon, sosem telt be vele

Nádasdy Ádám visszaemlékezéseiben feltárul egy határokon átívelő, szerteágazó családtörténet, és az, hogy milyen volt felnőni egy soknyelvű, többkultúrájú családban a szürke ötvenes években. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

...

Trianonból a magyar gyárosok profitáltak, mert nem volt román üzleti elit