Szarka Károly: Egy ideig olyan munkáim voltak, mint a regényem főszereplőjének

Szarka Károly: Egy ideig olyan munkáim voltak, mint a regényem főszereplőjének

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Szarka Károly az írást segítő és hátráltató körülményekről, az Y-generáció alapélményéről és az apja reakciójáról is mesélt. A legjobb első prózakötetnek járó elismerést októberben az őszi Margó Irodalmi Fesztiválon adják át.

(A tízes listáról Gurubi Ágnes válaszait ITT, Szűcs Péterét ITT, Puskás Panniét ITT, Balássy Fanniét ITT, Gazda Albert  interjúját pedig ITT olvashatjátok.)

Forgách Kinga | 2021. október 04. |
SZARKA KÁROLY
Az én hibám

Noran Libro, 2021, 318 oldal

-

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban? 

Bizonyos körülmények egyszerre segítik és hátráltatják az alkotói folyamatot, és én mindig ilyen helyzetekben találom magam. Egy ideig olyan munkáim voltak, mint a regényem főszereplőjének, Fecskének, ugyanúgy szenvedtem, mint ő, nem volt energiám írni, utólag mégis inspirációt merítettem ezekből a szituációkból. Hasonló kettősséget figyeltem meg kulturális újságíróként, vagy később, amikor könyvkiadónál, szerkesztőként kezdtem el dolgozni: szövegeket kell létrehozni vagy mások szövegeit gondozni, amiből rengeteget lehet tanulni, ráadásul kortárs szerzőkkel van körülvéve az ember, de a megélhetés miatt muszáj mindent elvállalni, így a saját szépirodalmi ambíciók háttérbe szorulnak. Legutóbb tizenvalahány éve, külföldi ösztöndíjasként fordult elő velem, hogy kizárólag az írásra koncentrálhattam, akkor viszont még messze voltam a saját hangomtól. 

Tanulság nincs, minden élethelyzethez máshogy kell alkalmazkodni.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét? 

Az úgynevezett Y-generáció tagjainak, azon belül is a kelet-közép-európai, kisvárosból nagyvárosba költöző elsőgenerációs értelmiségi fiatalok alapélménye.

Bejárunk dolgozni egy munkahelyre, ahol szenvedünk, pénzt keresünk, amiből éppen ki tudunk fizetni egy albérleti szobát, ahol szintén nem érezzük jól magunkat,

a maradékot a függőségeink fenntartására költjük, közben szeretnénk párkapcsolatot, de ha megtaláljuk, menekülünk belőle. Ezen kívül minden más is inspirált: könyvek, zenék, filmek és sorozatok, utazások és kocsmázások, írótáborok és beszélgetések.

Mit vártál az első könyvedtől? 

Főleg azt, hogy legalább annyira élvezzem az írást, mint amennyit küszködök vele, és ez sikerült is. Aztán azt, hogy nagyjából elégedett legyek a végeredménnyel, és végül is nem vagyok elégedetlen. Végül azt, hogy minél szélsőségesebb reakciókat váltson ki az olvasókból a sírástól a megrökönyödésen át a nevetésig, és kaptam is már ilyen visszajelzéseket. És persze várok még több elismerést, díjakat és iszonyatos mennyiségű pénzt.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön? 

Mivel majdnem minden fejezet egy-egy álomjelenettel kezdődik, elvihettem volna akár mágikus realista irányba is a szöveget. Ennél viszont fontosabb, hogy bár sokat húztam belőle, utólag úgy érzem, húzhattam volna többet. De milyen író az, aki maradéktalanul elégedett az első könyvével?

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

Több írókollégámnak és barátomnak, a sorrendre nem emlékszem, és nem is akarok senkit kihagyni, de az elsők között volt Darvasi Ferenc, aki végül a regény szerkesztője is lett.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán? 

Apám azt mondta, jól írok, de megjegyezte, hogy ha én is annyit iszom, mint a főszereplőm, akkor egy kicsit aggódik értem.

Aztán negyedórával később, mielőtt kivitt a vasútállomásra, szólt, hogy van még egy doboz sör a hűtőben, magammal vihetem az útra.

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla? 

A Pál utcai fiúk volt az első, és bár általában idegenkedem mindentől, ami kötelező, még élveztem is.

Hány évesen írtad meg az első olyan szövegét, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Tizenhat-tizenhét évesen néhány osztálytársammal már próbálkoztunk versekkel és novellákkal. Éreztük, hogy ezek távoli rokonságban sincsenek a kortárs szépirodalommal, bár a legtöbbünknek fogalma sem volt arról, mi az, de miközben viccnek szántuk az egészet, egy kicsit komolyan is vettük magunkat. Ugyanígy voltam később az útinaplóimmal. Huszonhét-huszonnyolc évesen jutottam el addig, hogy valódi szépirodalmi ambícióval írjak.

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért? 

Folyton változnak a kedvenceim, ezért a legfrissebbet mondom: Németh Róbert Nem vagyok itt című regénye. A főszereplője, Niedics Péter, és az én Fecském között van némi lelki rokonság, ráadásul én szerkesztettem a könyvét, ezért még elfogultabb vagyok.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Régóta bolygat az anyai nagymamámnak a múltja

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ezúttal Gurubi Ágnes mesélt az első kötetig vezető útról. 

...
Nagy

Puskás Panni: Azt vártam a könyvtől, hogy hatással legyen az olvasóira

Idén már hetedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Lassan hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ezúttal Puskás Panni mesélt az első kötetig vezető útról. 

...
Nagy

Szűcs Péter másfél évtizede vadássza a mondatokat az első regényéhez

Összeállt a Margó-díj tízes listája, mi pedig sorra bemutatjuk a jelölteket. Ezúttal Szűcs Péter mesél a regénybe beszüremkedő családi történetekről és az első könyv megírásának tapasztalatairól.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?

Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.

...
Gyerekirodalom

Berg Judit két kis dínója a Holdra téved – Olvass bele!

Berg Judit kis dínói visszatérnek, Artúr király udvara után most már Reginával kiegészülve a Holdra utaznak. Hogy hogyan kerültek oda és mit láttak ott, az kiderül a gyerekek kedvenc, időutazó őslényeinek legújabb kalandjaiból! Olvass bele!

...
Gyerekirodalom

Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat

Heinz Janisch osztrák gyerekkönyvíró és Sydney Smith kanadai illusztrátor kapja idén a gyermek- és ifjúsági irodalom legelismertebb kitüntetését, a Hans Christian Andersen-díjat.

Olvass!
...
Beleolvasó

Az Emberszemlélet humanista filozófiába öltöztetett kézikönyv a fenntarthatóságról

Gazsi Zoltán első könyve életrajzba bújtatott vállalati-impresszionista tankönyv cégvezetésről, fenntarthatóságról, a hétköznapok vidámságáról és a nehéz élethelyzetek túléléséről. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A PTSD-s detektív egy megfojtott nő ügyét próbálja felderíteni ebben a mágikus krimiben

Kocsis Gergely A varjúszellem című regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb kérdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva. Olvass bele!

...
Beleolvasó

A Kovács ikrek regényében az élők gürcölnek, a holtak mulatnak – Olvass bele!

Tovább vinni az évtizedek óta épített családi gazdaságot, vagy meglépni előle? Többek közt erről szól a Kovács ikrek különleges humorú, mágikus realista családregénye. Olvass bele a Lesz majd minden című könyvbe!

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

...

Orvos-Tóth Noémi 16 országban kezdi nulláról, de hogyan?