Arra kényszerít minket, hogy éljen tovább bennünk a szöveg #olvassnádast

Arra kényszerít minket, hogy éljen tovább bennünk a szöveg #olvassnádast

Hetek óta tart az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna és a Jelenkor Kiadó Instagram-csatornáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége legutóbb Csordás Gábor, a Jelenkor Kiadó egykori igazgatója volt. Az alábbi három fejezetről beszélgettek: Ez a verőfényes nyári délután, Egymástól alig arasznyira, A boldogság fűszere. (Korábbi vendégek: Sárközy BenceValuska László,  Szolláth Dávid, Babarczy EszterBazsányi Sándor, Bagi ZsoltKárolyi CsabaLáng Zsolt, Darabos EnikőForgách András, Melhardt Gergő, Christina Viragh

Ott Anna | 2020. szeptember 21. |
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

„Nádas Pétert olvasni mindig élmény, de nem tagadom, az olvasás során gyakran kihívásokkal szembesültem, épp ezért nekem fontos volt, hogy legyen segítségem, akivel meg lehet beszélni az olvasottakat, akinek fel lehet tenni a kérdéseimet. Ebből az élményből indultam ki akkor, amikor elhatároztam, hogy az idén 15 éves Párhuzamos történeteket szeretném másokkal együtt olvasni, egy olvasókört indítani júniusban. 100 oldalanként haladunk majd hetente, minden héten online beszéljük meg, mi történt az elolvasott 100 oldalban, kinek mit adott, kiben milyen kérdés merült fel, kinek melyik volt a kedvenc mondata, ki milyen nehézségbe ütközött.” - Ott Anna

jelenkor (@jelenkor) által megosztott bejegyzés,

  • Csordás Gábor Nádas Péter köteteinek szerkesztője is. A huszonnyolc évnyi közös munkában már megvannak a bevett szabályok, Csordás tudja, hogy mit javíthat és mit nem, mit javasolhat és mit nem fogad el Nádas. Vannak szerzők, akik nem engednek javítani a szövegükben - általában a kisebb tehetségű szerzők ezek -, Nádas Péter ezzel szemben örül, ha észrevesz valamit szövegében a szerkesztő. 
  • Nádas az Évkönyv szerkesztése során felhívta Csordás figyelmét arra, hogy különösen ügyeljen arra, hogy ha valaki kék szemű a könyv elején, nehogy barna szemű legyen a végére. Ettől tartott legjobban a szerző.
  • Amikor Csordás megkapta először a Párhuzamos történetek kéziratát, akkor a margitszigeti jeleneteknél kiverte a víz. Kemény dió volt elolvasni ezt a regényt, mert nagyon sok olyan megoldás van benne, amit korábban még nem lehetett olvasni. 
  • Kristófot apja elhurcolása után egy rózsadombi intézetbe küldik, ahol elveszik a nevét. A valóságban ifjabb Rajk László járt ugyanígy, amikor az apját kivégezték, anyját pedig börtönbe zárták. 
  • Az Ez a verőfényes nyári délután című fejezet az árvaságról szól. Akinek nincs meg a felnőtt mellett élés biztonsága, annak az élet állandó mozgásban van, nem találja benne a fix pontot, a biztonságot. Az intézetben ráadásul elvették Kristóf nevét és felmerül benne még az is, hogy nem cserélték-e el az intézetben. Így a legalapvetőbb énbiztonsága veszik el, inog meg. 
  • Fontos írói megoldása Nádasnak, hogy a narrátor elbeszéléseiből úgy csúszunk át a szereplő belső világába, hogy észre sem vesszük. Ennek az a következménye, hogy állandóan benne vagyunk a jelenetben mi magunk is. 
  • Az Egymástól alig arasznyira című fejezetben Klára és Kristóf percenként gondol mást a szerelemről, arról, hogy egyáltalán kibe szerelmesek, szerelmesek-e egyáltalán, vagy inkább utálják egymást. Csordás szerint a szerelem valójában ilyen, mint ahogy Nádas ábrázolja. Hiszen minél hevesebben ragaszkodunk valakihez, annál nagyobb az ellenállás bennünk, hogy feladjuk magunkat, ráadásul, ha feladnánk magunkat, akkor többé nem lennénk érdekesek a másik számára. A két ember közti erős vonzalom mindig egy nehéz ping-pong játszma, mert a mozgásban mindig benne van az ellenmozgás is. 
  • Van egy általános módszere Nádas Péternek, miszerint csak egy köztes részt ad meg, a végpontokat, így arra kényszerít minket, hogy mi alkossuk meg azt a valóságot, aminek ő csak a határait vagy a lehetőségét adja meg. Arra kényszerít minket, hogy legyen probléma számunkra, találjuk, egészítsük ki mi, gondolkozzunk, éljen tovább bennünk a szöveg. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ebben a regényben az időről van szó #olvassnádast

Ebben a regényben az időről van szó, hogy miként múlik az idő, mégis hogy van egyidejűség közben. Hiszen ha visszaemlékezünk valamire, elmesélünk egy történetet az mind egy időben történik és megszűnik a historikus idő értelmezése - véli Christina Viragh, a Párhuzamos történetek fordítója. Folytatódik az #olvassnádast Ott Annával. 

...

Forgách András: Nádasnál nem fogy el az anyag, mert rengeteg dolgot el tud titkolni - #olvassnádast Ott Annával

Forgách András az első pillanattól mindent értett a Párhuzamos történetekben, természetes közege volt. Ott Anna kérdezte.

...

A Világló részletek fontos mankó a Párhuzamos történetek olvasásakor - #olvassnádast 11. rész Melhardt Gergővel

Hetek óta tart az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna és a Jelenkor Kiadó Instagram-csatornáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége Melhardt Gergő kritikus volt, akivel az alábbi három fejezetről beszélgettek: Ez a riadt kielégülés, Hans von Wolkenstein, Jártam már ebben a házban. (Korábbi vendégek: Sárközy BenceValuska László,  Szolláth Dávid, Babarczy EszterBazsányi Sándor, Bagi ZsoltKárolyi CsabaLáng Zsolt, Darabos Enikő, Forgách András).

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.