- Láng Zsolt a megjelenésekor Berlinben kezdte el olvasni a Párhuzamos történeteket. Egy reggel futni indult a Tiergartenbe, utána kezdett bele a regénybe, így azonnal a történetben találta magát, otthonos közegnek érezte.
- Az első olvasás helyszíne fontos volt. A berlini Kortárs Művészetek Múzeumában látta Kiefer Jerikó című festményét, ami mellé oda volt írva, hogy öt réteg rakódik egymásra. Ez a kép rögtön társult Nádas regényéhez, rávilágított a regényben található rétegekre.
Bolyai akkora zseni volt, mint Einstein, mégis elfeledték - Könyves magazin
Méltatlan körülmények között, elfeledve hal meg, jeltelen sírba temetik. Élete csupa konfliktus, anyját korán elveszíti, apjával való viszonya legendásan ellentmondásos. Az egyik legnagyobb magyar tudós, a matematikában, filozófiában, zeneművészetben, de még a hadtudományokban is otthonosan mozog. A tizenkilencedik századi marosvásárhelyi zseni, Bolyai János életét dolgozza fel Láng Zsolt legújabb regénye, a , amely ezúttal a hét könyve lett nálunk.
- Ezek a rétegek van, hogy egymásra rakódnak vagy megismétlődnek, és mindeközben Nádas le akarja bontani, szét akarja szedni a történeteket, mintha figyelmeztetni akarna mindenkit, hogy ne ismételjük meg a múltat.
- A Párhuzamos történetekben mindig másról van szó, mint amit mi cselekménynek gondolunk.
- Mindenki, aki írással foglalkozik nagyon sokat tanulhat Nádastól arról is, hogyan építi fel a jeleneteket. Nádasnál a jövő sohasem a jelenből épül fel, valamiképpen egy rajtunk kívül eső térben van a jövő. Bár folyamatosan elemzi, hogy mi történik a jelenben, de a jövőre ebből nem tudunk következtetni. Ez a lételméleti kérdés Nádas poétikájában és a regény szerkezetében is jól követhető.
Tintapacái által kelt életre Bolyai szoborszerű alakja - Összekötve Láng Zsolttal - Könyves magazin
Láng Zsolt Bolyai című műve a 2019-es év egyik legfontosabb megjelenése volt, idén a Libri irodalmi díj és az Aegon Irodalmi Díj döntősei között is versenyez. A szerző a tavaly őszi Margó Fesztiválon mutatta be nagyregényét. Az erről készült felvétel a Margó Spotify-csatornáján teljes egészében visszahallgatható.
- Herta Müllernek volt egy előadása a berlini Literaturhausban, ahol arról beszélt, hogy számára az emlékezés nem arra való, hogy leírja, mi történt, hanem arra, hogy megkeresse az igazságot. Egy Nádas-olvasó számára mindig érdemes elmerülni az apró észlelésekben, például Kristóf mit gondol egy illetőről, mi vonzza benne, melyik vonzalom mitől erősödik vagy gyengül, mert ezek mind befolyásolják, hogy mi történik a szemünk előtt.