Nádas testábrázolásának nincs a magyar irodalomban hagyománya- #olvassnádast

Nádas testábrázolásának nincs a magyar irodalomban hagyománya- #olvassnádast

Hetek óta tart az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna és a Jelenkor Kiadó Instagram-csatornáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége Károlyi Csaba, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese volt, akivel az alábbi három fejezetről beszélgettek: American dream, Mindent szétszakít, Nem tudták elfelejteni.(Korábbi vendégek: Sárközy BenceValuska László,  Szolláth Dávid, Babarczy EszterBazsányi Sándor, Bagi Zsolt).

Ott Anna | 2020. augusztus 11. |
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

„Nádas Pétert olvasni mindig élmény, de nem tagadom, az olvasás során gyakran kihívásokkal szembesültem, épp ezért nekem fontos volt, hogy legyen segítségem, akivel meg lehet beszélni az olvasottakat, akinek fel lehet tenni a kérdéseimet. Ebből az élményből indultam ki akkor, amikor elhatároztam, hogy az idén 15 éves Párhuzamos történeteket szeretném másokkal együtt olvasni, egy olvasókört indítani júniusban. 100 oldalanként haladunk majd hetente, minden héten online beszéljük meg, mi történt az elolvasott 100 oldalban, kinek mit adott, kiben milyen kérdés merült fel, kinek melyik volt a kedvenc mondata, ki milyen nehézségbe ütközött.” - Ott Anna

jelenkor (@jelenkor) által megosztott bejegyzés,

  • “Valószínűleg hosszú évekbe telik, mire az irodalmi élet megemészti ezt a háromkötetes munkát, de az számomra bizonyos: nagyszabású, korszakos mű született, nagy levegőt kell vennünk hozzá, ha érdemben foglalkozni szeretnénk vele.”- írta Károlyi Csaba a Párhuzamos történetekről megjelenésekor. Szerinte már elkezdődött a munka, de még több időre van szüksége az irodalmi közegnek, hogy megeméssze a regényt. A Világló részletek megjelenése után egészen más fénytörésben látszik a Párhuzamos történetek és az egész Nádas életmű. Ráadásul egy-egy fordítást övező külföldi kritikai visszhang folyamatosan visszahat a magyar fogadtatásra.
  • A Világló részleteket olvasva az önéletrajziság kérdése merül fel a Párhuzamos történetek kapcsán. Nyílván Nádas is, mint minden író a maga életéből dolgozik, de ezeket az élményeit átdolgozza, fikcionálja. 
  • Annak a testábrázolásnak, amit Nádas ebben a műben alkalmaz, nincs meg a magyar tradíciója. A magyar közönség prűd, nem szereti és nincs hozzászokva, ha nyíltan megnevezik a dolgokat.
  • Egy életrajzi megjegyzés: múlt heti részben beszéltünk róla, hogy Madzar Alajos nevét Madzar József, orvos és kommunista politikustól kapta, de Károlyi szerint inkább a feleségétől, Madzar, született Jászi Alicetól, aki mozgásművész volt, és ő volt az első, aki Magyarországon gyógytornával foglalkozott. Nádas Péter édesanyja valóban hozzá járt mozgásművészetet tanulni. Madzarék baloldali házaspár voltak, ezáltal Madzaron keresztül a baloldaliság konnotációja jön be a történetben.
  • A fejezetcímek rendkívül fontosak és beszédesek, amik szépen navigálják az olvasót és ki is vannak bontva a történetben.
  • Nádas Péter zseniálisan töredezi meg a történetszálakat, az olvasó nem is tudja, hogy melyik cselekmény pontosan melyik fejezetben található, de az agya mégis egy teljesen lineáris történetet épít fel egy kortántsem linerális elbeszélésből.
  • A regényben két nagy történelmi csomópont van, az egyik a második világháború, a másik az 56-os forradalom. Egyik sincs elmesélve, de mindig ott vannak egy-egy történet mögött, sokszor mint mellékszálak. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A sokkot nem lehet megúszni - #olvassnádast

Ilona rizses csirkéje, Egy vadonatúj civilizáció és Másként nem tombolhatott című fejezetekről beszélgetett Bagi Zsolt és Ott Anna. Folytatódik az #olvassnádast.

...

"Az első olvasás folyamatos meghökkenés" - #olvassnádast

A Margitsziget, A másik part, Saját létéről értesül és az Azok ketten című fejezetekről beszélgetett Bazsányi Sándor és Ott Anna. Itt az #olvassnádast 5. része. 

...

“Mi mind testek vagyunk” - #olvassnádast

Elindult az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna és a Jelenkor Kiadó Instagram-csatornáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége Babarczy Eszter művészetfilozófus, eszmetörténész volt, akivel Az ész csöndes érvei című fejezetről beszélgettek.

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Milyen műfajú lenne az életed?

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Hírek
...

Vezess egy skót könyvesboltot a nyaralásod alatt!

...

Vért könnyezik Wednesday a sorozat új előzetesében

...

Kisvonatok szállítják a könyveket a New York-i Közkönyvtár olvasóinak

...

Taylor Swift és Diana hercegnő inspirálta Emily Henry új könyvét

...

200-szor hallgatta végig A nagy Gatsbyt, már aludni sem tud nélküle

...

Nicholas Sparks és M. Night Shyamalan közös regényen dolgozik

Kiemeltek
...

Az LMP-s Ungár Péter versben mondja el, mi a baj a világgal - Olvass bele!

Politikusnak lenni nem egyszerű, főleg akkor, ha utána rögtön költőnek áll az ember. Ungár Péter az LMP társelnöke nemrég versekbe foglalta azt, hogyan látja a világot. Olvass bele!

...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.