Ha a légzésünk rááll a Párhuzamos történetekre, nagy élmény lesz - #olvassnádast

Elindult az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna és a Jelenkor Kiadó Instagram-csatonáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége a Jelenkor Kiadó igazgatója, Sárközy Bence volt: 0-99. oldal.

Ott Anna | 2020. június 25. |
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Nádas Pétert olvasni mindig élmény, de nem tagadom, az olvasás során gyakran kihívásokkal szembesültem, épp ezért nekem fontos volt, hogy legyen segítségem, akivel meg lehet beszélni az olvasottakat, akinek fel lehet tenni a kérdéseimet. Ebből az élményből indultam ki akkor, amikor elhatároztam, hogy az idén 15 éves Párhuzamos történeteket szeretném másokkal együtt olvasni, egy olvasókört indítani júniusban. 100 oldalanként haladunk majd hetente, minden héten online beszéljük meg, mi történt az elolvasott 100 oldalban, kinek mit adott, kiben milyen kérdés merült fel, kinek melyik volt a kedvenc mondata, ki milyen nehézségbe ütközött. #olvassnádast #párhuzamostörténetek15

Ott Anna (@ottanna) által megosztott bejegyzés,

  • Sárközy Bence a megjelenés évében, 2005-ben találkozott először a regénnyel. A Magvető Kiadóban dolgozott, épp egy másik könyvet szerkesztett, amikor az akkori igazgató, Morcsányi Géza megkérdezte, hogy olvasta-e már a Párhuzamos történeteket. Egy hét telt el a megjelenés óta, de az igazgató szerint ennél fontosabb teendője senkinek nem lehet. 
  • A Világló részleteket olvasva állt össze igazán a nádasi világ számára (itt egy Nádassal készült riportfilm a Világló részletekről, itt meg egy interjú Nádassal).
  • Nádas Péter a Párhuzamos történeteket húsz évig írta. Egy organizmus, aminek idő kell, míg kibomlik. 
  • Az első száz oldal már megmutatja ennek az organizmusnak a szerkezetét. Egymásba futó történetek, elvarratlan szálak, újra előkerülő szereplők sora vár ránk. 
  • A megjelenés után a kritika sok mindent számon kért rajta, az erotika szókimondását mindenképp. 
  • Nádas Pétert Németországban Thomas Mann-nal egy lapon említik, az Emlékiratok könyvéről Susan Sontag azt mondta, hogy korunk legnagyobb regénye és a század nagy könyveinek egyike.  
  • Ez a regény zavarba hoz. Egy későmodernista szerző nagy vállalkozását tartjuk a kezünkben, és ha elolvassuk, tanulni fogunk magunkról. 
  • Az első fejezetben felsejlő detektívregény struktúra a legmetafizikaibb műfaji struktúra az irodalomban. A továbbiakban is belehelyezkedik egy-egy zsánerbe, például családregény, fejlődésregény, mégsem engedi egy zsánernek sem, hogy átvegye az irányítást, mert szétírja azt. 
  • Ezekben a párhuzamos történetekben szereplő alakok némelyik életmomentuma kihatással van egy nem ismert ember életmomentumára. 
  • Minden részletre érdemes figyelni, mert a regény izgalmát az apró részletek ismétlődései adják. Ebben a tekintetben nagyon aprólékosan életszerű.
  • Az örök kérdés az irodalomban, hogy mihez képest Esterházy és mihez képest Nádas. Az Esterházy-féle posztmodern stílusban állandóan kitekint a szöveg, kiutal, idéz. A nádasi későmodernista próza sosem enged ki magából. Bár a történelem és a referenciapontok nagyon pontosak, de sosem rángatja ki az olvasót magából. Amit az olvasó nem tud, azt el fogja neki magyarázni az elbeszélő, és ha nem elég ez a magyarázat, akkor azt ő akarja így. 
  • A heti száz oldalakat érdemes egyben olvasni, mert akkor a regény ritmusával együtt veszünk levegőt. 
  • Sárközy gondolkozott, hogy hozzon-e kedvenc mondatot, de a Nádas-életműtől pont ez idegen, hogy kiragadjunk belőle egy-egy mondatot, mert ezek a mondatok ebben az organizmusban más mondatokban visszhangoznak. Ha a szívritmusunk és a légzésünk rááll erre a könyvre, akkor ez egy hatalmas élmény lesz. 
  • A következő olvasótárs Valuska László lesz, a Könyves Magazin főszerkesztője, akivel a 100-200 oldal közötti részeket beszélik meg. 
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Egy ideális világban nem lenne örökbefogadás - #olvass Ott Annával

Mártonffy Zsuzsa Akiknek két anyja van címmel könyvet írt az örökbefogadásról, amely fontos történeteket tár elénk, melyeket olvasva a szívtelen, gyermekét “eldobó” édesanya képét átírja a fejünkben. 

...
Nagy

Nem az olvasás, a mániákusság tehet magányossá - #olvass Ott Annával

...
Hírek

Ott Anna szerint Grossmann könyvét mindenkinek el kellene olvasnia

Vannak könyvek, amelyeket egyszer mindenkinek kötelezően el kellene olvasnia - Ott Anna szerint ilyen David Grossman eredetileg 2008-ban megjelent regénye, A világ végére.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

...
Gyerekirodalom

65 éves az Asterix képregénysorozat

...
Hírek

Jakupcsek Gabriella: Van boldogság a B oldalon

...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.