Hepatitis A-járvány van Magyarországon, januárban és februárban az előző év azonos időszakához képest hétszer annyi fertőzöttet jelentettek – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A járvány leginkább Budapestet, Pest és Fejér megyét érinti. A hepatitis A vírus okozta betegség a fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban gyermekbetegségnek számít, amit felnőtt korra szinte mindenki átvészel.
A vírus fertőzött széklettel szennyezett vízzel, jéggel, ételek fogyasztásával terjed, ritkább esetekben szexuális úton is átadható. A fertőzés leggyakrabban rossz higiénés szokások miatt fordul elő, illetve olyan helyeken, ahol nem biztosított a víz tisztítása és a megfelelő tisztavíz-ellátás.
A betegség tünetei között van a hasi fájdalom, puffadás, hányinger, étvágytalanság, a rossz közérzet, láz, izom- és ízületi fájdalom, valamint a sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása). A hepatitis A terjedésének megakadályozásához fontos az alapos kézmosás szappannal, és kerülni kell az evőeszközök, törölközők vagy egyéb személyes tárgyak közös használatát.
Ha olyan könyveket olvasnál, amelyekben felbukkannak járványok, ajánlunk néhányat!
Ann Patchett: Tom Lake
Ann Patchett kilencedik kötete egy „Mi lett volna, ha?”-történet. Lara három felnőtt lányának mesél a Covid alatt arról, hogy miért választotta a cseresznyéskertben töltött csendes családi életet ahelyett, hogy nagy szerelme, a híres színésszé vált Peter Duke oldalán maga is ezen a pályán boldogult volna.
Lara önmaga is számot vet azzal a kérdéssel, hogy jól döntött-e, de lányainak nem feltétlenül tárja fel a nyolcvanas évekbeli nyár és saját érzései minden részletét.
Elbeszélése nyomán a lányok saját sorsukhoz is próbálnak támpontokat találni. A könyv két idősíkja zárt világok sorába visz el minket: egy bútorozott lakásba az örökké napsütötte Los Angelesbe, egy nyári színházba, egy bostoni rehabilitációs központba és egy cseresznyefarmra a Covid idején. A könyv felkerült 2024-ben az év könyvei listánkra, kritikát itt írtunk róla.
Ali Smith: Évszak-kvartett
Ali Smith regényfolyamában arra tett kísérletet, hogy az irodalmat jelenidőben tegye le az olvasók elé, hogy az életükben tapasztalt változások és válságok lenyomatát regény formában is megtapasztalhassák. Ahogy 2023-ban év végi listacikkünkben fogalmaztunk: „lényegében egy irodalmi időkapszulát nyújt át olvasóinak, amiben kritikusan, humorral és elnéző bölcsességgel állít emléket mindannak, amiben történetesen éppen vagyunk".
A szerző könyvsorozata 2016-ban a Brexit hatását kezdte vizsgálni, a Covid-járvány az utolsó kötetben, a Nyárban érte utol a szerzőt, ebben foglalkozik ennek a hatásával.
Ali Smith Évszakok-kvartettjének minden darabjáról írtunk. Az Ősz 2020-ban az év legjobb könyve lett a Könyvesen, utána interjúztunk is Smith-szel, ezt ITT olvashatjátok. A sorozat többi része is mindig előkelő helyen szerepelt az év végi listákon, lásd 2021-ben és 2022-ben.
Maggie O'farrell: Hamnet
A Hamlet keletkezéstörténetének alternatív tálalása az 1580-as évek Angliájában a pestisjárvány idejére viszi olvasóit. Egy ifjú latintanár beleszeret egy rendkívüli, különc fiatal lányba, Agnesbe. A nő kesztyűben, sólyommal járja családja földjét, jobban érti a növényeket és a bájitalokat, mint az embereket, rendszeresen fordulnak hozzá gyógyfüvei miatt.
Miután összeházasodnak, Agnes központi szerepet tölt be a fiatal férfi életében, akinek felfelé ível a karrierje a londoni színpadon. Három gyermekük születik: Susanna és az ikrek, Hamnet és Judith. Hamnet 1596-ban, tizenegy évesen váratlanul meghal egy hirtelen fellépő láztól. Apja négy évvel később megírja a Hamlet című darabot.
Ljudmila Ulickaja: Csak egy pestis
Ljudmila Ulickaja úgy döntött, leporolja 42 évvel ezelőtt írt forgatókönyvét, és megmutatja, milyen reakciókat vált ki az emberekből egy járvány. Hogy mekkora tragédiát okozhat egy rosszul viselt maszk, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt, és hogyan ismétli a történelem folyamatosan önmagát. A Csak egy pestis egy forgatókönyv, amelyet az író 35 éves korában egy kurzus felvételijére szánt, a járványhelyzet miatt azonban aktuálisabbá vált, mint gondolta. A könyvről írtunk kritikát, itt pedig bele is olvashatsz.
Isabel Allende: Violeta
„Van egy bizonyos idő az életre, és van a halálra. A kettő között van idő emlékezni" - írja a százesztendős Violeta Del Valle unokájának, Camilónak. Az asszony, aki 1920-ban született, abban az évben, amikor a világszerte pusztító spanyolnátha-járvány elérte Dél-Amerika partjait is, 2020-ban, a koronavírus-járvány idején, a halálos ágyán számot vet életével.
Unokájának írt visszaemlékezésében megelevenedik a 20. század: pandémia, gazdasági világválság, háború, politikai harcok és társadalmi küzdelmek, egy gyorsan változó világ legfontosabb pillanatai.
Mindeközben a sorok között kibontakozik egy kivételes női sors, egy olyan asszonyé, aki az őt ért tragédiák és veszteségek dacára mindvégig próbált hű lenni önmagához és harcolni azokért, akiket mindennél jobban szeretett. Az írónőt legtöbben a Kísértetház című családregényéről ismerik.
Benedek Ágota: Rumbarumbamm
Benedek Ágota a Covid miatt bekövetkezett karanténidőszakban pszichológusa javaslatára kezdte el kiírni magából, hogy mik azok a dolgok, amik belülről feszítik. A feljegyzéseket blogján osztotta meg, és olyan nagy sikerük volt, hogy később könyvformában is megjelent a „kibaszott karanténnapló”.
Megjelenésekor Benedek Ágota ezt mondta interjúnkban:
A bezártság csak enyhén szorongatott, inkább annak a bizonytalansága, hogy mi lesz mindennel.
Annak, hogy elkezdjek valami extra személyeset írni, jót tett ez az időszak. Valami gomolygott bennem, gondoltam rá, hogy megszólalhatnék ezen a hangon, csak az nem körvonalazódott, hogy milyen formában. Kínálta magát az üresjárat is, utálok nem dolgozni. A karantén kezdetekor mindenki ijedten visszahúzódott, hirtelen elillantak a beígért munkalehetőségek, úgyhogy legyártottam magamnak egy újat.”
Forrás: 24.hu, Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapja