Fehér Boldizsár: Harmadik típusú találkozások

Az ismerőseinkkel kapcsolatban talán a leggyakrabban elhangzó kérdés a következő: Jó, de meg lehet úszni őket? A válasz, mivel a modern csillagászok megfigyelései alapján a világegyetem véges, hogy jó eséllyel számíthatunk rá, hogy előbb-utóbb beléjük botlunk valahol, akár nem várt helyeken is.

A múlt század óta sokszor kerültek a hírekbe történetek arról, hogyan próbáltak kapcsolatba lépni velünk a földönkívüliek. A hiteles személyek beszámolói arra indították a kutatókat, köztük egy bizonyos J. Allen Hyneket, hogy először osztályozzák az idegen létformákkal való közeli találkozások típusait. Hynek Az UFO élmény c. 1972-es könyvében az érintkezések három típusát különböztette meg.

Az utóbbi időben a tudományos körökben igény mutatkozott egy másik, sokáig elhanyagolt terület feltérképezésére is, nevezetesen hogy az idegen létformákkal való találkozások után hasonló kategóriákat teremtsenek az ismerős létformákkal való találkozások osztályozására is.

Kétségtelen tény, hogy az ismerősök régóta közöttünk járnak, elvegyülnek a tömegben, ugyanúgy néznek ki mint mi és ugyanúgy viselkednek, mint mi,

amiért sokszor túl késő már, mire észrevesszük őket. Az alábbi osztályozási rendszer remélhetőleg mind a tudósoknak, mind a találkozások áldozatainak és a terület amatőr kutatóinak is segítségére lesz a jelenségek alaposabb vizsgálatához.

Első típusú találkozások

Kevesebb, mint 150 méterre lévő ismerős vizuális észlelése, amennyiben ő is észlel bennünket és kialakul a szemkontaktus. A fenomén észlelését mosoly, integetés vagy egymás jelenlétét nyugtázó fejbiccentés kíséri. A találkozások alanyai gyakran számolnak be szorongásról, erős szívdobogásról vagy feszélyezettségről, ami nyomban csillapodik, ha az ismerős kikerül a látóterükből.

Második típusú találkozások

Az entitás megközelíti az észlelő személyt, hogy beszélgetést kezdeményezzen vele. A tanúk élménybeszámolói leggyakrabban olyan témákról szólnak, mint az aktuális időjárás, vagy hogy ki hova megy éppen. Nem ritka, hogy ezek a találkozások akár harminc percig is eltarthatnak, még olyankor is, amikor az ember úgy tesz, mintha sietne valahová.

Harmadik típusú találkozások

Az entitás kilátásba helyez egy következő alkalmat a találkozásra, meghívást ad egy születésnapra, kerti partira, vagy más hasonló nem kívánatos eseményre, ahol hozzá hasonló humanoidok is jelen lesznek, akikkel szocializálódni kell.

Sokan hajlamosak az ismerősök észlelésére, mint valami modern problémára gondolni, jóllehet a velük való közeli találkozásokról évszázadok óta születnek beszámolók.

Ezek bár térben és időben nagy távolságokra is lehetnek, mégis érdekes hasonlóságokat mutatnak. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ezeket a találkozásokat fontos elkülöníteni azoktól az incidensektől, amikor összekeverünk egy idegent valaki olyannal, akit ismerünk, vagy amikor nem tudjuk eldönteni, valakit láttunk-e már korábban. Ezek az úgynevezett faux vue, azaz hamis észlelés kategóriába sorolandók.

A pontos megértést segítendő, a következőkben egy igen jellemző incidens leírását adjuk közre, az egyik áldozat saját szavaival. Az események 2019. októberében az S71-es elővárosi vonaton bontakoztak ki, amikor Krepsz Ottó, akaratán kívül is, a következő, felettébb különös történések lett részese:

„Olyan reggel volt, mint a többi. A megszokott útvonalamon haladtam munkába a péksüteményemmel és a termoszba töltött kávémmal. Meg sem fordult a fejemben, hogy ebben a fél órában bármi rendkívüli történhet. Esett az eső ezért az állomáson vettem egy újságot, hogy legyen mit a fejem fölé tartani, amíg a peronra sétálok.

Az ismerőst az egyik kertvárosi megállóban pillantottam meg, mintegy 20 méterre az ablak melletti ülőhelyemtől. Az esőben először nehezen vettem ki a részleteket, de láttam, hogy a narancsszínű kabátjában gyors irányváltásokkal közeledik, mert futnia kellett, hogy elérje a vonatot. Miután felszállt, lerázta magáról a vizet, és anélkül, hogy észrevett volna, egyenesen felém indult el. Jól emlékszem, hogy azonnal lecsúsztam az ülésemen és kissé kifordultam az ablak felé.

Az ismerősömet Toninak hívták. Kétszer együtt teniszeztünk, de a vezetéknevére nem emlékeztem. Mind a kétszer negyediknek ugrott be, legutóbb egy éve, amikor a szokásos társaságunkból valaki nem ért rá eljönni. Azt hiszem, Dubel volt az, aki akkoriban sokat látogatta egy kórházban fekvő barátját, mert tetszett neki az egyik ápolónő.

Oda sem kellett néznem, hogy érezzem Toni pulzáló, feszélyező közelségét.

Nem mintha bármi baj lett volna vele. Nagyon kedves fickó volt amikor találkoztunk, a büfében kifizette a kávémat is, bár az nem tűnt fel neki, hogy nem ittam. Igazán semmi baj nem volt Tonival, és nem is hibáztattam amiért ott volt, csak hát, mit mondhat az ember valakinek péntek reggel a vonaton, akivel egész életében kétszer találkozott? Akárhogy is néztem, harminc perc lagymatag beszélgetés előtt álltam, ügyetlen témákkal, banális megjegyzésekkel, és kínos viccelődéssel, amit még késés is súlyosbíthat, ha még késik is a vonat. Ilyen esős időben az sem elképzelhetetlen, hogy fa dől a sínekre, és akkor aztán órákra egymás mellett ragadunk. És akkor mi lesz? Kérdés sem volt hogy a pályaudvaron, amikor megkönnyebbülten elköszönnénk egymástól, az is kiderül majd, hogy ugyanabba az irányba megyünk tovább.

Világos volt, hogy csapdába estem az emberi kapcsolatoknak abban a vékony, köztes sávjában, ahol két ember elég jól ismeri egymást, hogy beszélgetésbe elegyedjen, de nem elég jól ahhoz, hogy legyen is miről beszélgetniük. Tudtam, hogy helyes lenne legalább ráköszönnöm, mégis inkább fogtam az újságot, az arcom elé emeltem, és úgy tettem, mintha olvasnék.

Persze legbelül tudtam, csak idő kérdése, hogy találkozzon a tekintetünk. Egyetlen kiút létezett a helyzetből. Közeledett a következő állomás, nekem pedig nehéz döntést kellett meghoznom: maradhatok a helyemen, kockára téve hogy leül mellém, vagy átszállhatok a mögöttünk lévő vonatra, de akkor egy óra késéssel érek a munkahelyemre. A gondolataim versenyeztek, egyre gyorsabban, ahogy a vonat lassított, de hamar be kellett látnom, micsoda őrültség lenne egy órát állni az esőben, csak hogy ne kelljen valakivel a biciklizésről, a haltartásról, a szalvéta hajtogatásról, a politikáról vagy a kempingezésről beszélgetnem. Nem mintha bármit is tudnék ezekről a témákról. Úgy döntöttem, a legjobb lesz bátran szembenézni Tonival, így hát nagy levegőt vettem egy meglepett köszönéshez. Nagy levegőt vettem, aztán megmarkoltam a táskámat, a péksüteményemet és a termoszba töltött kávémat, és egyetlen lendülettel a vonat nyíló ajtaja felé rohantam.

Az eső különösen nekieredt. A szél beverte a cseppeket a vékony tető alá, ahová beálltam, ezért jól átáztam és áthűltem, mire megjött a következő vonat. De még mindig úgy éreztem, megérte. Egészen addig, amíg felszálltam a következő vonatra és belefutottam egy régi ismerősömbe, Mendel Domosba, akiről kiderült, hogy a hétvégén tartja a születésnapi partiját, ahová volt kedves engem is meghívni.

Vajon meddig elfogadható, hogy egy felnőtt ember születésnapi partit tartson magának? Azt mondta, nem kell ajándékot vinnem, amiről természetesen tudom, mit jelent. Azt jelenti, hogy kell.”

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Fehér Boldizsár, a Margó-díj tavalyi nyertese a Müpa vendége lesz

Két generáció egy-egy meghatározó szerzője kerül reflektorfénybe a Müpa soron következő irodalmi estjein: a tragikusan korán elhunyt Borbély Szilárd, nemzedéke egyik legnagyobb költője és az 1992-es születésű Fehér Boldizsár, aki első regényével Margó-díjat nyert.

...
Nagy

Fehér Boldizsár: Kész lesz vele hamar

A legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat 2019-beFehér Boldizsár nyerte el Vak majom című regényével, ami a Magvető Kiadónál jelent meg. Idén havonta jelentkezik Hogyan legyünk népszerűek és szerezzünk barátokat című tárcasorozatával. 

...
Nagy

Fehér Boldizsár: Ha tovább húzod, csak rosszabb lesz

A legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat 2019-beFehér Boldizsár nyerte el Vak majom című regényével, ami a Magvető Kiadónál jelent meg. Idén havonta jelentkezik Hogyan legyünk népszerűek és szerezzünk barátokat című tárcasorozatával. 

Hírek
...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

...
Nagy

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

...
Hírek

Ők kapták idén a ferencvárosi József Attila Irodalmi Támogatást!

...
Hírek

A Biblia soha nem látott, 1500 éves részletét találták meg

...
Szórakozás

Ismét film készült Amerika egyik legtöbbet kifogásolt kedvencéből

...
Szórakozás

Máté Gábor, Sátántangó, Süsü és Friss Hús [PROGRAMAJÁNLÓ]

A hét könyve
Kritika
Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...
Könyvtavasz

A németalföldi festő megtanít arra, hogy szavak nélkül is lehet beszélni

Johannes, a néma festő a homokdűnék között találkozik egy lánnyal, de milyen esélyük lehet a boldogságra a 17. századi Hollandiában? Olvass bele Mörk Leonóra új regényébe!

Szentjánosfű című regényben

...
Beleolvasó

Rockynak kicsit túl erős az igazságérzete

Lackfi János új regényének hőse megtapasztalja a börtönt, miközben veszélyes barátokat szerez. Olvass bele a Rockyba!

Polc

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...

Az embermentő labdarúgó ‒ dédunokája írt könyvet a válogatott első gólszerzőjéről

...

A halál tagadása és a halhatatlanná tétel gesztusa is benne van Ernaux szüleiről szóló kisregényeiben

...
Még több olvasnivaló
...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Panodyssey

Kiss Tibor Noé: Hogyan jutottam el a tajgába? (Megjegyzések személyességről és a társadalmi realitásról)

Kiss Tibor Noé esszésorozatának első részében saját könyvein végigtekintve mutatja meg az olvasónak, milyen változatos módokon fogalmazthatók meg a személyes tapasztalatok.

...
Nagy

A Budapest Nagyregény társasjátékba invitálta meg az írókat

Adott 23 szerző, 23 kerület, egy főváros és 150 év. A Budapest Nagyregény a főváros regénye lesz. A Margó harmadik napján  a projekt három résztvevője beszélgetett nehézségekről, emlékekről, kövekről és a különleges társasjátékról, amely szeretett városunk történetét megírja.