Jogszerű Salman Rushdie A sátáni versek című regényének behozatala Indiába? Erre a kérdésre próbálnak választ találni az indiai jogászok, miután a Delhi Legfelsőbb Bíróság úgy nyilatkozott a múlt héten, hogy mivel a regény importját megtiltó, 1988-as hivatalos bejelentést egyszerűen nem találják a hivatalok, feltehetően a tilalom nincs érvényben.
Itt volt valahol
Az indiai születésű író, Salman Rushdie A sátáni versek című regényét (olvass bele!) istenkáromlás miatt tiltották be Indiában nem sokkal a megjelenése után a muszlim kritikákra hivatkozva (olvasd el a fatva és a könyv közös történetét - a szerk.). Az iráni ajatollah, Ruholláh Homeini 1989-ben fatvát (halálos kiközösítést) hirdetett a szerző meggyilkolására. A felhívás hatására Rushdie évekig bujkálni kényszerült. Ezeknek az éveknek az eseményeiből írta 2012-ben megjelent, Joseph Anton című regényét.
Bár a könyv hivatalosan ma is tiltott Indiában, néhány jogi szakértő úgy véli, hogy importáruként behozható az országba és forgalmazható is, hacsak a kormány nem hoz egy új határozatot a betiltásról. Mások szerint a gyakorlatban még él a tiltás.
Khan csak olvasni akart
Az egész ügy abból robbant ki, hogy Sandipan Khan, a nyugat-bengáli állam egy lakosa megpróbálta megvásárolni a könyvet. Ekkor szembesült azzal, hogy Indiában nem adták ki és nem is lehet behozni. 2017-ben közérdekű adatigénylést nyújtott be, hogy megkeresse a betiltásról szóló határozatot, ám a különböző hivatalok csak egymás közt küldözgették az ügyet anélkül, hogy megtalálták volna a jogszabályt.
2019-ben aztán Khan a Delhi Legfelsőbb Bíróságra vitte az ügyet arra hivatkozva, hogy a tiltás korlátozza a szabad olvasáshoz való jogát. Az azóta eltelt öt évben a kormányzati hivatalok képtelenek voltak előkeríteni az erre vonatkozó jogszabályt annak ellenére, hogy a nyilvántartásokat 1968 óta vezeti a vámhatóság.
Végül november 5-én a bíróság kihirdette, hogy más választása nem lévén „feltételezi”, hogy nem létezik a könyv importálását tiltó határozat, így nem tekintheti azt érvényesnek.
Most akkor mi lesz?
A legnagyobb kérdés tehát most az, hogy lehet-e érvényes egy szabályozás, ha nem található róla feljegyzés.
Egy jogász, Sanjay Hegde véleménye szerint a könyvet Indiában is kiadhatnák, „ha valaki elég bátor lenne hozzá, hogy kinyomtassa”, mivel csak az importját tiltották meg, a kiadást nem. „Ennek ellenére a regény körüli felhajtás után ezt senki nem kockáztatta meg.”
2012-ben Rádzsasztánban a hatóságok letartóztattak négy indiai szerzőt, mivel letöltöttek néhány oldalt A sátáni versekből és felolvasták egy irodalmi fesztiválon. Már ez a döntés is vitát váltott ki a jogászok körében azzal, hogy az oldalak letöltése az internetről bűncselekménynek számít-e.
A most 76 éves Rushdie folyamatosan kap fenyegetéseket, mivel továbbra is nyíltan kritikus hozzáállást fogalmaz meg az iszlámmal szemben. 2022-ben egy New York-i rendezvényen késsel támadt rá egy merénylő, aki meg is sebesítette a gyilkossági kísérlet során. Az író, aki a támadásban elvesztette a látását az egyik szemére, legutóbbi könyvében reagált a történtekre.
forrás: BBC