Rie Kudan, aki Tokyo-to Dojo-to című regényével szerdán megnyerte az Akutagava-díjat, Japán legrangosabb irodalmi elismerését, bevallotta, hogy könyvét részben a ChatGPT nevű chatbottal generálta – írja a The Times alapján a The Messenger. A regény egy alternatív jövőben játszódik, amikor a mesterséges intelligencia már a hétköznapi élet központi részévé vált.
Kudan elmondta a díjátadó után, hogy a szövegnek legalább 5 százalékát szó szerint a ChatGPT által írottakból ültette át a művébe, és
ezáltal azt szerette volna reprodukálni ahogyan a „puha és homályos szavak” elködösítik az igazságosságról alkotott elképzeléseinket.
„Az utóbbi években olyan helyzetben találjuk magunkat, amelyben a szavak korlátlanul bővülnek, és végtelen mennyiségű értelmezést tesznek lehetővé. Szeretném, ha óvatosan használnánk a szavakat, és elgondolkodnánk a nyelv pozitív és negatív aspektusain”, nyilatkozta az író. Egyébként továbbra is „jó kapcsolatban” akar maradni a mesterséges intelligenciával, és arra használja, hogy kibontakoztassa a kreativitását.
Az irodalmi világot meglehetősen aggasztja a mesterséges intelligencia, a ChatGPT és hasonló generatív MI programok. A fejlesztésükhöz számos szerző műveit lekalózkodták. Több író perre ment a ChatGPT fejlesztése mögött álló Open AI nevű céggel, köztük Michael Chabon. Mások mellett Margaret Atwood is tiltakozott az MI térnyerése ellen, és a kiadók is aggodalommal figyelik a chatbotokkal íratott szövegeket.
A Deep Mind társalapítója, Mustafa Suleyman könyvében számba veszi a következő technológiai hullám fő vonásait, drasztikus hatásait az államra és az egyén életére, majd az olvasót konkrét javaslatokkal engedi útjára.