Két amerikai író is perre megy a mesterséges intelligencia miatt

Mona Awad (Nyuszika, Antilányregény - utóbbiról ITT írtunk) és Paul Tremblay (Szellemek a fejben) szerint az OpenAI szerzői jogot sértett akkor, amikor a ChatGPT fejlesztéséhez az engedélyük nélkül használta fel a könyveiket. Emiatt a két szerző a múlt héten keresetet nyújtott be a cég ellen egy San Franciscó-i bíróságon.

A ChatGPT-t korábban mi is teszteltük, megkérdeztük tőle például, hogy melyik a legfontosabb magyar regény, vagy hogy Nádas Péternek vajon mennyi esélye van a Nobel-díjra. A válaszokért érdemes visszahallgatni podcastünket:

Elöljáróban annyit el lehet mondani, hogy jelenleg a ChatGPT általánosságban nagyon összeszedettnek látszó, ugyanakkor sokszor pontatlan vagy épp hibás válaszokat ad. Nagyjából ez rajzolódott ki akkor is, amikor Tompa Andrea tesztelte a chatbotot: ChatGPT ugyanis költőként azonosította az írót, igaz, a mesterséges intelligencia szerint vannak regényei is, az Omerta például szerinte "a budapesti olasz maffiáról szól". Ebből is látszik, hogy nagy fejlesztés vár még a chatbotokra, ugyanakkor a mostani amerikai eset főszereplői azt állítják, hogy az OpenAI a ChatGPT tréningezéséhez jogtalanul használta fel a szerzői jog által védett könyveiket. Erre abból következtettek, hogy a chatbot szerintük nagyon pontos összefoglalóját adta a regényeiknek. Ennek igazolására szövegmintákat is mellékeltek a keresetükhöz.

A per mindenképpen mérföldkőnek számít, hiszen szerzői jogi szempontok alapján még soha senki nem perelte be a ChatGPT-t. Az írók ügyvédei mindenesetre a Guardiannek küldött levelükben azt írták, hogy a könyvek ideálisak a nagy nyelvi modellek fejlesztéséhez, hiszen magas minőségű, szerkesztett, hosszú prózát tartalmaznak. A beadvány szerint ugyanakkor az OpenAI tisztességtelenül húz hasznot a másoktól "ellopott írásokból és ötletekből", ez pedig pénzügyi károkat okozott mindazon amerikai íróknak, akiknek a műveit feltehetően felhasználták a ChatGPT fejlesztéséhez. Habár az írók munkáit szerzői jog védi, az ügyvédek szerint vannak olyan cégek, köztük az OpenAI, amelyek úgy tesznek, mintha ezek a szabályok rájuk nem vonatkoznának.

A per mindenképpen érdekesnek bizonyul, azt a pontot viszont várhatóan nem lesz könnyű bizonyítani, hogy az írók kimondottan azért szenvedtek pénzügyi veszteséget, mert a ChatGPT tréningezéséhez az ő jogvédett műveiket használták fel - még akkor sem, ha utóbbi igaznak bizonyul, jegyzi meg a Guardian. A chatbot fejlesztéséhez ugyanis rengeteg, az interneten szabadon elérhető anyagot használnak fel, akár olyanokat is, amelyekben az internet-felhasználók éppen ezekről a könyvekről mondják el a véleményüket.

Összeségében elmondható, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése nagyon megosztja a könyvpiacot. Az anomáliákról mi is többször beszámoltunk - például annak a magazinnak az esetéről, amelynek szerkesztőségét az év elején elárasztották a mesterséges intelligencia segítségével írt novellák -, de vannak pozitív példák is. Utóbbiak közé tartozik, amikor Spanyolországban a mesterséges intelligencia segítségével bukkantak rá Lope de Vega eddig ismeretlen darabjára.

A mesterséges intelligenciáról mi is elég sokat írtunk, a témában az alábbi cikkeinket ajánljuk:

Tényleg elveszi a mesterséges intelligencia az írók munkáját?

Az embert tartjuk nagy művésznek, aztán egyszer csak egy gép kapja a festészeti díjat?

Moskát Anita: "Az Írói Munkám Elrablása: Hogyan Lopta El Az Artificial Intelligence Az Álmomat"

Kazuo Ishiguro szerint a mesterséges intelligencia újfajta irodalmat hozhat el

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Már Arany János kézírását is vizsgálja a mesterséges intelligencia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A ChatGPT segítségével írt könyvek feladják a leckét a kiadóknak

Aggódnak az írók és a kiadók, mert a chatbotok által generált könyvek elárasztották az Amazont és a szerkesztőségeket.

...

Paul McCartney mesterséges intelligenciával készítette az "utolsó Beatles-felvételt"

A technológiai segítségére azért volt szükség, hogy John Lennon hangját egy régi demófelvételről fel tudja használni egy szám befejezéséhez, írja a BBC nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

...

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?