Két amerikai író is perre megy a mesterséges intelligencia miatt

Mona Awad (Nyuszika, Antilányregény - utóbbiról ITT írtunk) és Paul Tremblay (Szellemek a fejben) szerint az OpenAI szerzői jogot sértett akkor, amikor a ChatGPT fejlesztéséhez az engedélyük nélkül használta fel a könyveiket. Emiatt a két szerző a múlt héten keresetet nyújtott be a cég ellen egy San Franciscó-i bíróságon.

A ChatGPT-t korábban mi is teszteltük, megkérdeztük tőle például, hogy melyik a legfontosabb magyar regény, vagy hogy Nádas Péternek vajon mennyi esélye van a Nobel-díjra. A válaszokért érdemes visszahallgatni podcastünket:

Elöljáróban annyit el lehet mondani, hogy jelenleg a ChatGPT általánosságban nagyon összeszedettnek látszó, ugyanakkor sokszor pontatlan vagy épp hibás válaszokat ad. Nagyjából ez rajzolódott ki akkor is, amikor Tompa Andrea tesztelte a chatbotot: ChatGPT ugyanis költőként azonosította az írót, igaz, a mesterséges intelligencia szerint vannak regényei is, az Omerta például szerinte "a budapesti olasz maffiáról szól". Ebből is látszik, hogy nagy fejlesztés vár még a chatbotokra, ugyanakkor a mostani amerikai eset főszereplői azt állítják, hogy az OpenAI a ChatGPT tréningezéséhez jogtalanul használta fel a szerzői jog által védett könyveiket. Erre abból következtettek, hogy a chatbot szerintük nagyon pontos összefoglalóját adta a regényeiknek. Ennek igazolására szövegmintákat is mellékeltek a keresetükhöz.

A per mindenképpen mérföldkőnek számít, hiszen szerzői jogi szempontok alapján még soha senki nem perelte be a ChatGPT-t. Az írók ügyvédei mindenesetre a Guardiannek küldött levelükben azt írták, hogy a könyvek ideálisak a nagy nyelvi modellek fejlesztéséhez, hiszen magas minőségű, szerkesztett, hosszú prózát tartalmaznak. A beadvány szerint ugyanakkor az OpenAI tisztességtelenül húz hasznot a másoktól "ellopott írásokból és ötletekből", ez pedig pénzügyi károkat okozott mindazon amerikai íróknak, akiknek a műveit feltehetően felhasználták a ChatGPT fejlesztéséhez. Habár az írók munkáit szerzői jog védi, az ügyvédek szerint vannak olyan cégek, köztük az OpenAI, amelyek úgy tesznek, mintha ezek a szabályok rájuk nem vonatkoznának.

A per mindenképpen érdekesnek bizonyul, azt a pontot viszont várhatóan nem lesz könnyű bizonyítani, hogy az írók kimondottan azért szenvedtek pénzügyi veszteséget, mert a ChatGPT tréningezéséhez az ő jogvédett műveiket használták fel - még akkor sem, ha utóbbi igaznak bizonyul, jegyzi meg a Guardian. A chatbot fejlesztéséhez ugyanis rengeteg, az interneten szabadon elérhető anyagot használnak fel, akár olyanokat is, amelyekben az internet-felhasználók éppen ezekről a könyvekről mondják el a véleményüket.

Összeségében elmondható, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése nagyon megosztja a könyvpiacot. Az anomáliákról mi is többször beszámoltunk - például annak a magazinnak az esetéről, amelynek szerkesztőségét az év elején elárasztották a mesterséges intelligencia segítségével írt novellák -, de vannak pozitív példák is. Utóbbiak közé tartozik, amikor Spanyolországban a mesterséges intelligencia segítségével bukkantak rá Lope de Vega eddig ismeretlen darabjára.

A mesterséges intelligenciáról mi is elég sokat írtunk, a témában az alábbi cikkeinket ajánljuk:

Tényleg elveszi a mesterséges intelligencia az írók munkáját?

Az embert tartjuk nagy művésznek, aztán egyszer csak egy gép kapja a festészeti díjat?

Moskát Anita: "Az Írói Munkám Elrablása: Hogyan Lopta El Az Artificial Intelligence Az Álmomat"

Kazuo Ishiguro szerint a mesterséges intelligencia újfajta irodalmat hozhat el

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Már Arany János kézírását is vizsgálja a mesterséges intelligencia

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A ChatGPT segítségével írt könyvek feladják a leckét a kiadóknak

Aggódnak az írók és a kiadók, mert a chatbotok által generált könyvek elárasztották az Amazont és a szerkesztőségeket.

...
Szórakozás

Paul McCartney mesterséges intelligenciával készítette az "utolsó Beatles-felvételt"

A technológiai segítségére azért volt szükség, hogy John Lennon hangját egy régi demófelvételről fel tudja használni egy szám befejezéséhez, írja a BBC nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában
...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

Kiemeltek
...
Nagy

Háborúból a Ferencvárosba – Libanoni kebabos mesélt a Sántakutya-esten

A Sántakutya novemberi vendége az ország legintenzívebb fűszereivel gyárt gyrost a belváros szívében.

...
Nagy

K. Varga Bence: Nyakkendős Bika

„Azért jobb lesz ám, ha vigyáz az Antal úr. A szív néha olyan, mint a kútba eresztett fémvödör.” K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Hírek

Elhunyt Nemere István

Nemere István a 80. születésnapi ünnepsége után lett rosszul. 

Hírek
...
Hírek

Megérkeztek az első képek A Szolgálólány meséje utolsó évadából

...
Hírek

Bill Clinton szexbotrányáról is ír hamarosan megjelenő memoárjában

...
Hírek

Vízágyúval oszlatták egy dedikálás ellen tüntetőket Brüsszelben

...
Hírek

Murakamit 40 évig nem hagyta nyugodni egy történet

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

...
Hírek

Megérkezett az új Bridget Jones-film előzetese