Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

ro | 2023. július 18. |

Több ezer amerikai író - köztük olyan szerzők, mint Nora Roberts, Viet Thanh Nguyen, Michael Chabon és Margaret Atwood - írta alá azt a nyílt levelet, amelyben tiltakoznak az ellen, hogy az olyan cégek, mint az OpenAI vagy a Meta, az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. A napokban hírt adtunk arról, hogy két amerikai szerző, Mona Awad és és Paul Tremblay perre is megy emiatt:

Két amerikai író is perre megy a mesterséges intelligencia miatt
Két amerikai író is perre megy a mesterséges intelligencia miatt

Két amerikai író is arra jutott, hogy ChatGPT fejlesztése mögött álló cég, az OpenAI jogtalanul használta fel a könyveiket a chatbot tréningezésére, emiatt pedig bírósághoz fordultak.

Tovább olvasok

A fentiekből is látszik, hogy a szöveg alapú generatív mesterséges intelligencia fejlesztése egyre inkább aggasztja az írókat. Egyikük, Alexander Chee azt mondta, csak azok szorgalmazzák, hogy az MI regényeket írjon, akik nem akarják a munkájukért tisztességesen megfizetni a szerzőket. Az írók érdekképviseletét ellátó The Authors Guild friss jelentése szerint tavaly Amerikában az írók medián jövedelme (azoké, akik teljes munkaidőben írtak) 23 ezer dollár volt (ez forintban közel 7,8 milliót jelent). Még szembeszökőbb adat ugyanakkor, hogy

 az amerikai írók jövedelme mindent összevetve 2009 és 2019 között 42 százalékkal csökkent.

Sokan tehát közülük - teljesen érthető módon - a megélhetésüket féltik a mesterséges intelligencia térnyerésétől.

A nyílt levelet hat vállalat vezetőjéhez intézték, és eddig nyolcezren írták alá. A kezdeményezést elindító The Author's Guild vezetője, Mary Rasenberger azt mondta, nem tartják tisztességesnek a mesterséges intelligencia fejlesztése mögött álló cégek eljárását, és arra kérik őket, hogy kezdjék el kompenzálni a szerzőket, valamint induljon el egy párbeszéd. Rasenberger világossá tette, hogy ha lehet, akkor peren kívül egyeznének meg - a pereskedés ugyanis rengeteg pénzt felemésztene, ráadásul időben is nagyon elhúzódna. 

Gina Maccoby, aki irodalmi ügynökként dolgozik New Yorkban, viszont szükségszerű lépésnek tartja a pert ahhoz, hogy az írók tisztességes javadalmazást kapjanak. Ő például a kiadói szerződésekbe már beleveszi, hogy az adott író szövegét nem használhatja fel engedély nélkül az MI, és az ügynökök között nincs egyedül ezzel.

Forrás: NPR

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Paul McCartney mesterséges intelligenciával készítette az "utolsó Beatles-felvételt"

A technológiai segítségére azért volt szükség, hogy John Lennon hangját egy régi demófelvételről fel tudja használni egy szám befejezéséhez, írja a BBC nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

...

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...

Tényleg elveszi a mesterséges intelligencia az írók munkáját?

A Könyves Magazin legújabb podcastjében a mesterséges intelligencia és a könyvpiac kapcsolódási pontjait kutatjuk, a beszélgetés legviccesebb részei viszont azok, amikor megismerhetjük a ChatGPT válaszait a legfontosabb magyar regényről vagy a legnépszerűbb magyar versről.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?