Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

ro | 2023. július 18. |

Több ezer amerikai író - köztük olyan szerzők, mint Nora Roberts, Viet Thanh Nguyen, Michael Chabon és Margaret Atwood - írta alá azt a nyílt levelet, amelyben tiltakoznak az ellen, hogy az olyan cégek, mint az OpenAI vagy a Meta, az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. A napokban hírt adtunk arról, hogy két amerikai szerző, Mona Awad és és Paul Tremblay perre is megy emiatt:

Két amerikai író is perre megy a mesterséges intelligencia miatt
Két amerikai író is perre megy a mesterséges intelligencia miatt

Két amerikai író is arra jutott, hogy ChatGPT fejlesztése mögött álló cég, az OpenAI jogtalanul használta fel a könyveiket a chatbot tréningezésére, emiatt pedig bírósághoz fordultak.

Tovább olvasok

A fentiekből is látszik, hogy a szöveg alapú generatív mesterséges intelligencia fejlesztése egyre inkább aggasztja az írókat. Egyikük, Alexander Chee azt mondta, csak azok szorgalmazzák, hogy az MI regényeket írjon, akik nem akarják a munkájukért tisztességesen megfizetni a szerzőket. Az írók érdekképviseletét ellátó The Authors Guild friss jelentése szerint tavaly Amerikában az írók medián jövedelme (azoké, akik teljes munkaidőben írtak) 23 ezer dollár volt (ez forintban közel 7,8 milliót jelent). Még szembeszökőbb adat ugyanakkor, hogy

 az amerikai írók jövedelme mindent összevetve 2009 és 2019 között 42 százalékkal csökkent.

Sokan tehát közülük - teljesen érthető módon - a megélhetésüket féltik a mesterséges intelligencia térnyerésétől.

A nyílt levelet hat vállalat vezetőjéhez intézték, és eddig nyolcezren írták alá. A kezdeményezést elindító The Author's Guild vezetője, Mary Rasenberger azt mondta, nem tartják tisztességesnek a mesterséges intelligencia fejlesztése mögött álló cégek eljárását, és arra kérik őket, hogy kezdjék el kompenzálni a szerzőket, valamint induljon el egy párbeszéd. Rasenberger világossá tette, hogy ha lehet, akkor peren kívül egyeznének meg - a pereskedés ugyanis rengeteg pénzt felemésztene, ráadásul időben is nagyon elhúzódna. 

Gina Maccoby, aki irodalmi ügynökként dolgozik New Yorkban, viszont szükségszerű lépésnek tartja a pert ahhoz, hogy az írók tisztességes javadalmazást kapjanak. Ő például a kiadói szerződésekbe már beleveszi, hogy az adott író szövegét nem használhatja fel engedély nélkül az MI, és az ügynökök között nincs egyedül ezzel.

Forrás: NPR

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Paul McCartney mesterséges intelligenciával készítette az "utolsó Beatles-felvételt"

A technológiai segítségére azért volt szükség, hogy John Lennon hangját egy régi demófelvételről fel tudja használni egy szám befejezéséhez, írja a BBC nyomán az MTI. Könyvek hírek mellé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...
Podcast

Tényleg elveszi a mesterséges intelligencia az írók munkáját?

A Könyves Magazin legújabb podcastjében a mesterséges intelligencia és a könyvpiac kapcsolódási pontjait kutatjuk, a beszélgetés legviccesebb részei viszont azok, amikor megismerhetjük a ChatGPT válaszait a legfontosabb magyar regényről vagy a legnépszerűbb magyar versről.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

...
Kritika

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

A Füveskert merész vágásokkal élő, lírai hangú, látomásos prózakötet. Andrei Dósa ágbogas pop- és magaskulturális hivatkozáshálózattal dolgozik, és utat vesztett szereplőinek beállástörténetein keresztül voltaképp a művészi indulást meséli el. Ez a hét könyve.

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

A hét könyve
Kritika
A háborúból nincs visszatérés, ez az élet
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Hírek
...
Zöld

Krausz Ferenc fizikus is Nobel-díjat kapott!

...
Hírek

John Scalzi: Szabados Áginak nem kell bocsánatot kérnie tőlem

...
Hírek

Filléres zsebkönyvként gondolta újra a kedvenc filmjeit egy grafikus

...
Zöld

Karikó Katalin és Drew Weissman kapta az orvosi-élettani Nobel-díjat!

...
Gyerekirodalom

A gyerekek két kalandor madárral fedezhetik fel Szeged titkait

...
Hírek

A pestis éjszakáitól Budapest történelmi titkaiig [Könyvesblokk]

...
Hírek

Murakami egy japán kísértettörténettel melegített a Nobel-bejelentésre

...
Gyerekirodalom

Könyv vagy Fortnite – kell-e egyáltalán a „vagy”?

...
Beleolvasó

Luiz Schwarcznak a bipoláris depresszióval és a családja történetével is meg kellett küzdenie