Írók egy csoportja, köztük a Pulitzer-díjas Michael Chabon, egy amerikai bíróságon beperelte a Metát, amiért a tech-óriás a műveiket engedély nélkül felhasználva fejlesztette a Llama nevű MI-szoftverét. Az írók ugyancsak keresetet nyújtottak be a ChatGPT mögött álló OpenAI ellen. Utóbbi esetben a felperesek azt állítják, hogy a könyvek, színdarabok különösen értékes alapnak bizonyultak az MI-nyelvezet fejlesztésében, hiszen azok a magas minőséget képviselő írásművek "legjobb példáinak" bizonyultak.
Chabon már a nyáron tiltakozott az ellen, hogy az OpenAI-hoz vagy a Metához hasonló cégek az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. Nem ők viszont az elsők, akik perre mentek, azóta pedig újabb szerzők - köztük a humorista Sarah Silverman - perelte be a Metát és az OpenAI-t.
Hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése milyen sok írót érint, jól mutatja, amikor a nyáron kiderült, hogy 170 ezer címet töltöttek fel a Meta és a Bloomberg által is futtatott modellekbe, köztük olyan írók műveit, mint Zadie Smith, Stephen King, Rachel Cusk és Elena Ferrante.
A Könyves Magazin legújabb podcastjében a mesterséges intelligencia és a könyvpiac kapcsolódási pontjait kutatjuk, a beszélgetés legviccesebb részei viszont azok, amikor megismerhetjük a ChatGPT válaszait a legfontosabb magyar regényről vagy a legnépszerűbb magyar versről.
Tovább olvasokForrás: Reuters