Stephen King és Jonathan Franzen műveit is lekalózkodták az MI fejlesztéséhez

ro | 2023. augusztus 23. |

Zadie Smith, Stephen King, Rachel Cusk és Elena Ferrante - csak néhány író azok közül, akiknek az amúgy szerzői jog által védett műveit engedély nélkül használták fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez. A The Atlantic szerint több mint 170 ezer címet töltöttek fel például a Meta és a Bloomberg által is futtatott modellekbe; mindez az MI-eszközök fejlesztéséhez használt Books3 nevű adatbázis elemzéséből derült ki. Utóbbi lényegében úgy működik, mint egy katalógus vagy egy könyvtár, és ezt használták például a Meta LLaMA nyelvi programjához, valamint a BloombergGPT-hez, de nagy eséllyel más nyelvi modellekhez is.

A Books3-ba feltöltött címek nagyjából harmada szépirodalom, a többi része ismeretterjesztő irodalom; a művek döntő többségét az elmúlt húsz évben publikálták. A felhasznált művek között van Margaret Atwood 33 könyve, legalább 9 kötet Murakami Harukitól, 7 Jonathan Franzentől. Az ismert szépírók - például George Saunders vagy Junot Díaz - művei mellett felhasználták a szcientológia egyház alapítójának, L. Ron Hubbard köteteit is.

Idén nyáron már több ezer amerikai író - köztük olyan szerzők, mint Nora Roberts, Viet Thanh Nguyen, Michael Chabon és Margaret Atwood - tiltakozott az ellen, hogy az OpenAI-hoz vagy a Metához hasonló cégek az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. Korábban két amerikai szerző, Mona Awad és és Paul Tremblay perre is ment emiatt.

Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez. 

Tovább olvasok

A Books3 mögött álló független fejlesztőnek, Shawn Pressernek eredetileg az volt a célja, hogy bárki fejleszthessen MI-eszközöket, pontosan azért, hogy ne kizárólag a nagyvállalatok kezében legyen a kontroll - ugyanakkor most azt mondta, megérti a szerzők aggodalmait, ettől függetlenül, ha nem lenne ez a virtuális könyvtár, akkor az OpenAI-n kívül más nem nagyon tudna minőségi MI-eszközt fejleszteni.

Forrás: The Atlantic, The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Az MI választotta ki a könyveket, amiket eltávolítottak az iskolai könyvtárakból Iowában

Egy új törvény tiltja, hogy iskolai könyvtárakban olyan kötetek legyenek, amik szexuális aktusok leírását tartalmazzák. 

...
Zöld

Az MI írhatta a könyveket, amiket hamisan töltöttek fel egy szerző neve alá az Amazonra

Jane Friedman állítása szerint meg kellett küzdenie az Amazonnal azért, hogy a cég eltávolítson a kínálatából öt, hamisan neki tulajdonított könyvet - amiket ráadásul vélhetően mesterséges intelligencia írt. Az öt könyv fent volt az Amazonhoz tartozó Goodreadsen is.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

Kiemeltek
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Nyáry Krisztián: Egy apa nem tudja pótolni az anyát és ez nem is várható el

Az Ezt senki nem mondta! című podcastban írók mesélnek a szülővé válás örömeiről és nehézségeiről, valamint a gyerekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A második évad első adásának vendége Nyáry Krisztián volt.

...
Kritika

Ki volt a szélhámosok közt az utolsó európai? Ebből a szlovák regényből kiderül!

A szlovák Silvester Lavrík műve briliáns elbeszéléstechnikája okán is érdekes, de aki végigolvassa a Margó könyvek sorozatban megjelent nagyregényt, régiónk történelmi traumáit is jobban fogja érteni.

...
Hírek

Sally Rooney: Az erotika erős motorja minden történetemnek

Új regényéről, a sakkról és a szerelem mindent átformáló erejéről is beszélt Sally Rooney.

A hét könyve
Kritika
A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod
...
Nagy

Gubis Éva: Élőben viccesebb vagyok

Idén tizedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket, elsőként Gubis Éva mesél az alkotói folyamatról és a visszajelzésekről.

Hírek
...
Beleolvasó

Egy harmincéves barátságban benne van az egész élet – Jön Kovács Krisztián új regénye

...
Hírek

7 kortárs francia íróval találkozhatsz a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon

...
Beleolvasó

Kalapárusból hollywoodi filmcsillag – Olvass bele Greta Garbo életrajzába!

...
Hírek

Barbie készült Isabel Allende tiszteletére

...
Hírek

A remény örökségéről szól Edith Eva Eger legújabb kötete

...
Hírek

A jövő hangjai címmel hirdet podcast-pályázatot a POT-VOT és a Könyves Magazin