Stephen King és Jonathan Franzen műveit is lekalózkodták az MI fejlesztéséhez

ro | 2023. augusztus 23. |

Zadie Smith, Stephen King, Rachel Cusk és Elena Ferrante - csak néhány író azok közül, akiknek az amúgy szerzői jog által védett műveit engedély nélkül használták fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez. A The Atlantic szerint több mint 170 ezer címet töltöttek fel például a Meta és a Bloomberg által is futtatott modellekbe; mindez az MI-eszközök fejlesztéséhez használt Books3 nevű adatbázis elemzéséből derült ki. Utóbbi lényegében úgy működik, mint egy katalógus vagy egy könyvtár, és ezt használták például a Meta LLaMA nyelvi programjához, valamint a BloombergGPT-hez, de nagy eséllyel más nyelvi modellekhez is.

A Books3-ba feltöltött címek nagyjából harmada szépirodalom, a többi része ismeretterjesztő irodalom; a művek döntő többségét az elmúlt húsz évben publikálták. A felhasznált művek között van Margaret Atwood 33 könyve, legalább 9 kötet Murakami Harukitól, 7 Jonathan Franzentől. Az ismert szépírók - például George Saunders vagy Junot Díaz - művei mellett felhasználták a szcientológia egyház alapítójának, L. Ron Hubbard köteteit is.

Idén nyáron már több ezer amerikai író - köztük olyan szerzők, mint Nora Roberts, Viet Thanh Nguyen, Michael Chabon és Margaret Atwood - tiltakozott az ellen, hogy az OpenAI-hoz vagy a Metához hasonló cégek az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. Korábban két amerikai szerző, Mona Awad és és Paul Tremblay perre is ment emiatt.

Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez. 

Tovább olvasok

A Books3 mögött álló független fejlesztőnek, Shawn Pressernek eredetileg az volt a célja, hogy bárki fejleszthessen MI-eszközöket, pontosan azért, hogy ne kizárólag a nagyvállalatok kezében legyen a kontroll - ugyanakkor most azt mondta, megérti a szerzők aggodalmait, ettől függetlenül, ha nem lenne ez a virtuális könyvtár, akkor az OpenAI-n kívül más nem nagyon tudna minőségi MI-eszközt fejleszteni.

Forrás: The Atlantic, The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az MI választotta ki a könyveket, amiket eltávolítottak az iskolai könyvtárakból Iowában

Egy új törvény tiltja, hogy iskolai könyvtárakban olyan kötetek legyenek, amik szexuális aktusok leírását tartalmazzák. 

...

Az MI írhatta a könyveket, amiket hamisan töltöttek fel egy szerző neve alá az Amazonra

Jane Friedman állítása szerint meg kellett küzdenie az Amazonnal azért, hogy a cég eltávolítson a kínálatából öt, hamisan neki tulajdonított könyvet - amiket ráadásul vélhetően mesterséges intelligencia írt. Az öt könyv fent volt az Amazonhoz tartozó Goodreadsen is.

...

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?