Zadie Smith, Stephen King, Rachel Cusk és Elena Ferrante - csak néhány író azok közül, akiknek az amúgy szerzői jog által védett műveit engedély nélkül használták fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez. A The Atlantic szerint több mint 170 ezer címet töltöttek fel például a Meta és a Bloomberg által is futtatott modellekbe; mindez az MI-eszközök fejlesztéséhez használt Books3 nevű adatbázis elemzéséből derült ki. Utóbbi lényegében úgy működik, mint egy katalógus vagy egy könyvtár, és ezt használták például a Meta LLaMA nyelvi programjához, valamint a BloombergGPT-hez, de nagy eséllyel más nyelvi modellekhez is.
A Books3-ba feltöltött címek nagyjából harmada szépirodalom, a többi része ismeretterjesztő irodalom; a művek döntő többségét az elmúlt húsz évben publikálták. A felhasznált művek között van Margaret Atwood 33 könyve, legalább 9 kötet Murakami Harukitól, 7 Jonathan Franzentől. Az ismert szépírók - például George Saunders vagy Junot Díaz - művei mellett felhasználták a szcientológia egyház alapítójának, L. Ron Hubbard köteteit is.
Idén nyáron már több ezer amerikai író - köztük olyan szerzők, mint Nora Roberts, Viet Thanh Nguyen, Michael Chabon és Margaret Atwood - tiltakozott az ellen, hogy az OpenAI-hoz vagy a Metához hasonló cégek az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. Korábban két amerikai szerző, Mona Awad és és Paul Tremblay perre is ment emiatt.
Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez.
Tovább olvasokA Books3 mögött álló független fejlesztőnek, Shawn Pressernek eredetileg az volt a célja, hogy bárki fejleszthessen MI-eszközöket, pontosan azért, hogy ne kizárólag a nagyvállalatok kezében legyen a kontroll - ugyanakkor most azt mondta, megérti a szerzők aggodalmait, ettől függetlenül, ha nem lenne ez a virtuális könyvtár, akkor az OpenAI-n kívül más nem nagyon tudna minőségi MI-eszközt fejleszteni.
Forrás: The Atlantic, The Guardian