Stephen King és Jonathan Franzen műveit is lekalózkodták az MI fejlesztéséhez

ro | 2023. augusztus 23. |

Zadie Smith, Stephen King, Rachel Cusk és Elena Ferrante - csak néhány író azok közül, akiknek az amúgy szerzői jog által védett műveit engedély nélkül használták fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez. A The Atlantic szerint több mint 170 ezer címet töltöttek fel például a Meta és a Bloomberg által is futtatott modellekbe; mindez az MI-eszközök fejlesztéséhez használt Books3 nevű adatbázis elemzéséből derült ki. Utóbbi lényegében úgy működik, mint egy katalógus vagy egy könyvtár, és ezt használták például a Meta LLaMA nyelvi programjához, valamint a BloombergGPT-hez, de nagy eséllyel más nyelvi modellekhez is.

A Books3-ba feltöltött címek nagyjából harmada szépirodalom, a többi része ismeretterjesztő irodalom; a művek döntő többségét az elmúlt húsz évben publikálták. A felhasznált művek között van Margaret Atwood 33 könyve, legalább 9 kötet Murakami Harukitól, 7 Jonathan Franzentől. Az ismert szépírók - például George Saunders vagy Junot Díaz - művei mellett felhasználták a szcientológia egyház alapítójának, L. Ron Hubbard köteteit is.

Idén nyáron már több ezer amerikai író - köztük olyan szerzők, mint Nora Roberts, Viet Thanh Nguyen, Michael Chabon és Margaret Atwood - tiltakozott az ellen, hogy az OpenAI-hoz vagy a Metához hasonló cégek az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használják fel a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez a műveiket. Korábban két amerikai szerző, Mona Awad és és Paul Tremblay perre is ment emiatt.

Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez. 

Tovább olvasok

A Books3 mögött álló független fejlesztőnek, Shawn Pressernek eredetileg az volt a célja, hogy bárki fejleszthessen MI-eszközöket, pontosan azért, hogy ne kizárólag a nagyvállalatok kezében legyen a kontroll - ugyanakkor most azt mondta, megérti a szerzők aggodalmait, ettől függetlenül, ha nem lenne ez a virtuális könyvtár, akkor az OpenAI-n kívül más nem nagyon tudna minőségi MI-eszközt fejleszteni.

Forrás: The Atlantic, The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Az MI választotta ki a könyveket, amiket eltávolítottak az iskolai könyvtárakból Iowában

Egy új törvény tiltja, hogy iskolai könyvtárakban olyan kötetek legyenek, amik szexuális aktusok leírását tartalmazzák. 

...
Zöld

Az MI írhatta a könyveket, amiket hamisan töltöttek fel egy szerző neve alá az Amazonra

Jane Friedman állítása szerint meg kellett küzdenie az Amazonnal azért, hogy a cég eltávolítson a kínálatából öt, hamisan neki tulajdonított könyvet - amiket ráadásul vélhetően mesterséges intelligencia írt. Az öt könyv fent volt az Amazonhoz tartozó Goodreadsen is.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha