Érdekes helyzet állt elő kedden késő este az online térben, amikor terjedni kezdett a hír az ismert nyelvész és aktivista, Noam Chomsky haláláról.
Velem a Facebookon jött szembe a Jacobin nevű szocialista portál nekrológként tálalt cikke (ami Emlékezzünk Noam Chomskyra helyett már Ünnepeljük Noam Chomskyt címmel olvasható). Amikor gyorsan rákerestem, hogy mi történt, a Google feldobta a progresszív brit New Statesman nekrológját (ez utóbbi már nem elérhető), egy esszét Jánisz Varufákisz volt görög pénzügyminisztertől.
Vad keresés kezdődött, mert megerősítés nélkül nem írunk halálhírt, de egyetlen mértékadó angolszász hírportál sem számolt be erről – viszont egyre több kisebb magazinnál bukkant fel a címben. Idővel aztán az Associated Press közölte a nyelvész feleségének válaszát az e-mailjükre:
nem, Chomsky nem halt meg.
Hogyan szabadulhatott el egy ilyen kacsa?
Az internetes keresések azt is megmutatták, hogy kábé egy hete hullámokban beindul a pletyka Chomsky haláláról.
Egy hete ugyanis a brazil Folha de São Paulo nevű lap beszámolt arról, hogy a 95 éves Chomsky azért tűnt el a nyilvánosságból, mert
2023 júniusában sztrókot kapott.
Nehézséget okoz számára a beszéd, a jobb oldala lebénult, a bal karja mozgatásával tud kommunikálni. Felesége, Valeria úgy döntött, hazaviszi Brazíliába (itt 2015 óta van ingatlanjuk), ahol azóta kórházban ápolják.
Ilyen hiba időről időre megtörténik az újságírásban. Emlékezetes eset itthon, amikor a Népszabadság tévesen lehozta Horn Gyula halálhírét: a hírverseny miatt elsőként akarták kilőni a cikket, de nem ellenőrizték az értesülést.
Olyan is előfordulhat, hogy mikor egy újságíró frissít valamilyen új információval egy bekészített cikket, véletlenül élesíti. Az ugyanis – bár laikusként esetleg érzéketlennek tűnhet – a nagy lapoknál bevett gyakorlat, hogy akiről tudják, hogy nagyon beteg és/vagy nagyon öreg, annak előre megírják a nekrológját.
Hogy kedden pontosan mi történt, nem tudjuk, az biztos, hogy a generatív nyelvtan elméletének megalkotója még köztünk van.
(ABC)
Nyitókép: Andrew Rusk/Wikimedia Commons