Chomsky szerint alakul az új hidegháború, és Európát kispadra ültették

Chomsky szerint alakul az új hidegháború, és Európát kispadra ültették

Az eltörlés kultúrája, a közösségi média véleménybuborékjai és a világjárvány is szóba került abban az interjúban, amelyet Jászberényi Sándor készített Noam Chomsky világhírű nyelvészprofesszorral. Az interjú eredeti nyelven a The Continental Literary Magazine Előítélet (Prejudice) tematikájú lapszámában jelent meg, a magyar fordítását az 1749.hu világirodalmi oldalon lehet olvasni.

ro | 2021. november 17. |

„Az elhallgatást elvi alapon kifejezetten rossznak tartom, taktikailag pedig ostobaságnak” – mondta az interjúban az „eltörlés kultúrájáról” (cancel culture) Noam Chomsky, aki felidézte, hogy a történelemben, az egyetemeken, a tudományos színtéren, a médiában mindig is létezett az elnyomás, amely meggátolta az embereket abban, hogy megjelenjenek, ez a jelenség azonban mindig a baloldalra korlátozódott. Szerinte a baloldal elnyomásának alapjául szolgáló technikákat sikeresen adaptálta az „eltörlés kultúrája” eszméjének néhány képviselője, főleg fiatalemberek, egyetemi hallgatók.

A közösségi média szerinte önmegerősítő buborékokba vezeti az embereket, ahol nagyjából csak a saját véleményük visszhangját hallják felerősítve. Az így létrejövő csoportok nem beszélnek egymással, nem értik meg egymást, és gyakran ellenségesek a másikkal. Ez Amerikában már egészen szélsőséges formákat ölt. Az amerikai politikában mindez azzal a következménnyel járt, hogy a két párt vallásos szektává vált. A másik tábor gyűlölete szerinte különösen igaz a republikánusokra, akik lényegileg elhagyták a normális parlamentáris politizálást, mindez pedig roppant kockázattal jár nemcsak az Egyesült Államokra, de az egész világra nézve is. 

Az interjúban szó esett az amerikai csapatok afganisztáni kivonulásáról is. Chomsky szerint az afganisztáni hadjáratba bele sem kellett volna kezdeni, mivel 2001-ben az ország megszállására semmilyen igazolása sem volt a Bush-adminisztrációnak. Szerinte az akkori amerikai vezetést már akkor sem Afganisztán, sokkal inkább Irak érdekelte. A kivonulás ellenére szerinte Amerika nem engedte el a régiót, és bár vannak konfliktusok Közép-Ázsiában, de ez a konfliktus nem Afganisztánról, hanem Kínáról szól. Szóba került az ausztrál tengeralattjáró-üzlet, amelyből teljesen kihagyták Európát, de Chomsky szerint az egész ügylet az amerikai erődemonstrációról szól, arról, hogy világossá tegyék: „az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy hegemón globális hatalom maradjon, akár erővel, akár erőszakkal, akár megfélemlítéssel”. Chomsky megerősítette, hogy szerinte egyfajta hidegháború van kialakulóban Kínával, Európát pedig a kispadra ültették. 

Chomsky beszélt a világjárványról is, ami már most több embert ölt meg az Egyesült Államokban, mint a spanyolnátha. Szerinte valószínűleg a világjárvány legveszélyesebb része még csak most jön. Ha gazdag országok kisajátítják maguknak a vakcinákat, akkor emberek tömegei nem lesznek beoltva Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában. Ugyanakkor Chomsky úgy vélte, hogy a globális felmelegedés „összehasonlíthatatlanul súlyosabb ügy, mint a járvány”.

Szó esett a faj és a nyelv kapcsolatáról is, ennek kapcsán pedig Chomsky kifejtette, hogy az Egyesült Államokban a hatvanas évekig olyan durva faji meghatározások voltak érvényben, hogy még a nácik sem merték kölcsönvenni őket. 

A teljes interjút ITT tudjátok elolvasni.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A rossz feministával és Chomskyval hódítanánk meg Amerikát

The Continental Literary Magazine néven indított új irodalmi magazint a Petőfi Kulturális Ügynökség. A negyedévente jelentkező lap elsődleges célja a magyar, illetve a közép-európai irodalom exportja az Egyesült Államokba.

...

Jászberényi Sándor könyve tananyag lett egy volt osztálytársa számára

Kedves történetet posztolt Jászberényi Sándor a Facebook-oldalán. Egy egykori általános iskolai osztálytársa esti iskolában készül az érettségire és a magyar órán A lélek legszebb éjszakáját adták fel neki ajánlott olvasmánynak. 

...

Jászberényi Sándor szerint a halott íróktól érdemes tanulni

Jászberényi Sándor nem hisz abban, hogy az írás tanítható, szerinte halott íróktól tanulhatja az ember a legtöbbet. 

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője. 

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot

...

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...

Növények, amelyekről nem is hinnéd, hogy ehetőek – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Hírek
...

Fotók az indiánnak és bűvésznek öltözött Márai Sándorról a PIM-ben

...

Maradjon az ember kezében az irányítás – mit gondol az AI-ról a képzőművész?

...

Will Smith augusztusban a Budapest Parkban ad koncertet

...

Egyre nagyobb a felháborodás az „árnyékkönyvtár” miatt, amivel a Meta fejlesztheti az AI-rendszerét

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.