„Az elhallgatást elvi alapon kifejezetten rossznak tartom, taktikailag pedig ostobaságnak” – mondta az interjúban az „eltörlés kultúrájáról” (cancel culture) Noam Chomsky, aki felidézte, hogy a történelemben, az egyetemeken, a tudományos színtéren, a médiában mindig is létezett az elnyomás, amely meggátolta az embereket abban, hogy megjelenjenek, ez a jelenség azonban mindig a baloldalra korlátozódott. Szerinte a baloldal elnyomásának alapjául szolgáló technikákat sikeresen adaptálta az „eltörlés kultúrája” eszméjének néhány képviselője, főleg fiatalemberek, egyetemi hallgatók.
A közösségi média szerinte önmegerősítő buborékokba vezeti az embereket, ahol nagyjából csak a saját véleményük visszhangját hallják felerősítve. Az így létrejövő csoportok nem beszélnek egymással, nem értik meg egymást, és gyakran ellenségesek a másikkal. Ez Amerikában már egészen szélsőséges formákat ölt. Az amerikai politikában mindez azzal a következménnyel járt, hogy a két párt vallásos szektává vált. A másik tábor gyűlölete szerinte különösen igaz a republikánusokra, akik lényegileg elhagyták a normális parlamentáris politizálást, mindez pedig roppant kockázattal jár nemcsak az Egyesült Államokra, de az egész világra nézve is.
Az interjúban szó esett az amerikai csapatok afganisztáni kivonulásáról is. Chomsky szerint az afganisztáni hadjáratba bele sem kellett volna kezdeni, mivel 2001-ben az ország megszállására semmilyen igazolása sem volt a Bush-adminisztrációnak. Szerinte az akkori amerikai vezetést már akkor sem Afganisztán, sokkal inkább Irak érdekelte. A kivonulás ellenére szerinte Amerika nem engedte el a régiót, és bár vannak konfliktusok Közép-Ázsiában, de ez a konfliktus nem Afganisztánról, hanem Kínáról szól. Szóba került az ausztrál tengeralattjáró-üzlet, amelyből teljesen kihagyták Európát, de Chomsky szerint az egész ügylet az amerikai erődemonstrációról szól, arról, hogy világossá tegyék: „az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy hegemón globális hatalom maradjon, akár erővel, akár erőszakkal, akár megfélemlítéssel”. Chomsky megerősítette, hogy szerinte egyfajta hidegháború van kialakulóban Kínával, Európát pedig a kispadra ültették.
Chomsky beszélt a világjárványról is, ami már most több embert ölt meg az Egyesült Államokban, mint a spanyolnátha. Szerinte valószínűleg a világjárvány legveszélyesebb része még csak most jön. Ha gazdag országok kisajátítják maguknak a vakcinákat, akkor emberek tömegei nem lesznek beoltva Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában. Ugyanakkor Chomsky úgy vélte, hogy a globális felmelegedés „összehasonlíthatatlanul súlyosabb ügy, mint a járvány”.
Szó esett a faj és a nyelv kapcsolatáról is, ennek kapcsán pedig Chomsky kifejtette, hogy az Egyesült Államokban a hatvanas évekig olyan durva faji meghatározások voltak érvényben, hogy még a nácik sem merték kölcsönvenni őket.
A teljes interjút ITT tudjátok elolvasni.