Chomsky szerint alakul az új hidegháború, és Európát kispadra ültették

Chomsky szerint alakul az új hidegháború, és Európát kispadra ültették

Az eltörlés kultúrája, a közösségi média véleménybuborékjai és a világjárvány is szóba került abban az interjúban, amelyet Jászberényi Sándor készített Noam Chomsky világhírű nyelvészprofesszorral. Az interjú eredeti nyelven a The Continental Literary Magazine Előítélet (Prejudice) tematikájú lapszámában jelent meg, a magyar fordítását az 1749.hu világirodalmi oldalon lehet olvasni.

ro | 2021. november 17. |

„Az elhallgatást elvi alapon kifejezetten rossznak tartom, taktikailag pedig ostobaságnak” – mondta az interjúban az „eltörlés kultúrájáról” (cancel culture) Noam Chomsky, aki felidézte, hogy a történelemben, az egyetemeken, a tudományos színtéren, a médiában mindig is létezett az elnyomás, amely meggátolta az embereket abban, hogy megjelenjenek, ez a jelenség azonban mindig a baloldalra korlátozódott. Szerinte a baloldal elnyomásának alapjául szolgáló technikákat sikeresen adaptálta az „eltörlés kultúrája” eszméjének néhány képviselője, főleg fiatalemberek, egyetemi hallgatók.

A közösségi média szerinte önmegerősítő buborékokba vezeti az embereket, ahol nagyjából csak a saját véleményük visszhangját hallják felerősítve. Az így létrejövő csoportok nem beszélnek egymással, nem értik meg egymást, és gyakran ellenségesek a másikkal. Ez Amerikában már egészen szélsőséges formákat ölt. Az amerikai politikában mindez azzal a következménnyel járt, hogy a két párt vallásos szektává vált. A másik tábor gyűlölete szerinte különösen igaz a republikánusokra, akik lényegileg elhagyták a normális parlamentáris politizálást, mindez pedig roppant kockázattal jár nemcsak az Egyesült Államokra, de az egész világra nézve is. 

Az interjúban szó esett az amerikai csapatok afganisztáni kivonulásáról is. Chomsky szerint az afganisztáni hadjáratba bele sem kellett volna kezdeni, mivel 2001-ben az ország megszállására semmilyen igazolása sem volt a Bush-adminisztrációnak. Szerinte az akkori amerikai vezetést már akkor sem Afganisztán, sokkal inkább Irak érdekelte. A kivonulás ellenére szerinte Amerika nem engedte el a régiót, és bár vannak konfliktusok Közép-Ázsiában, de ez a konfliktus nem Afganisztánról, hanem Kínáról szól. Szóba került az ausztrál tengeralattjáró-üzlet, amelyből teljesen kihagyták Európát, de Chomsky szerint az egész ügylet az amerikai erődemonstrációról szól, arról, hogy világossá tegyék: „az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy hegemón globális hatalom maradjon, akár erővel, akár erőszakkal, akár megfélemlítéssel”. Chomsky megerősítette, hogy szerinte egyfajta hidegháború van kialakulóban Kínával, Európát pedig a kispadra ültették. 

Chomsky beszélt a világjárványról is, ami már most több embert ölt meg az Egyesült Államokban, mint a spanyolnátha. Szerinte valószínűleg a világjárvány legveszélyesebb része még csak most jön. Ha gazdag országok kisajátítják maguknak a vakcinákat, akkor emberek tömegei nem lesznek beoltva Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában. Ugyanakkor Chomsky úgy vélte, hogy a globális felmelegedés „összehasonlíthatatlanul súlyosabb ügy, mint a járvány”.

Szó esett a faj és a nyelv kapcsolatáról is, ennek kapcsán pedig Chomsky kifejtette, hogy az Egyesült Államokban a hatvanas évekig olyan durva faji meghatározások voltak érvényben, hogy még a nácik sem merték kölcsönvenni őket. 

A teljes interjút ITT tudjátok elolvasni.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A rossz feministával és Chomskyval hódítanánk meg Amerikát

The Continental Literary Magazine néven indított új irodalmi magazint a Petőfi Kulturális Ügynökség. A negyedévente jelentkező lap elsődleges célja a magyar, illetve a közép-európai irodalom exportja az Egyesült Államokba.

...

Jászberényi Sándor könyve tananyag lett egy volt osztálytársa számára

Kedves történetet posztolt Jászberényi Sándor a Facebook-oldalán. Egy egykori általános iskolai osztálytársa esti iskolában készül az érettségire és a magyar órán A lélek legszebb éjszakáját adták fel neki ajánlott olvasmánynak. 

...

Jászberényi Sándor szerint a halott íróktól érdemes tanulni

Jászberényi Sándor nem hisz abban, hogy az írás tanítható, szerinte halott íróktól tanulhatja az ember a legtöbbet. 

...

Esterházy Péternek a szabadság munka, amihez meg kell hallgatni a másikat

...

Egy autópályán kidobott csikk egy egész erdőt lángra lobbanthat

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

Hírek
...

A rabszolga szemszögéből elmesélt Huckleberry Finn kalandjai kapta az idei Pulitzer-díjat

...

Bejelentették Az éhezők viadala új előzményfilmjének színészeit

...

Scorsese filmre vette a pápa utolsó interjúját, hamarosan dokumentumfilm lesz belőle

...

Meghalt F. Várkonyi Zsuzsa pszichológus, író

...

AI-generált Agatha Christie tart írótanfolyamot

...

Frankenstein, Shakespeare és erotikus robotok a Vígszínházban

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

A Los Angeles Times összegyűjtötte az elmúlt 30 év legjobb 30 regényét. Neked melyik a kedvenced?