Jo Nesbo A birodalom című legújabb könyvének (olvass bele!) egy testvérpár a két főszereplője: egyikük Kanadából tér haza a hegyekben fekvő szülőfalujába, bátyja viszont mindig is ott élt, régebben autószerelőként dolgozott, a cselekmény kezdetén egy benzinkutat vezet.
Utóbbi alapvetően nem egy értelmiségi figura, magának való, kevés szavú alak, aki egyedül él a hegyi házában, se barátai, se szerelme, a szociális élete kimerül abban, hogy bejár a munkahelyére. Az öccse hazatérése viszont teljesen felforgatja az életét, és kiderül, hogy a család életében egy csomó titok lappanghat.
Az olvasmányokból komplett univerzumokat lehet építeni, ezzel nyilván tisztában van Nesbo is, aki a Roy nevű szereplő jellemábrázolásába finoman beemelte a könyveket. Nem tolja előtérbe az olvasmányokat, mégis ezek mentén is kirajzolódik annak a férfinak a portréja, aki A pusztai farkasról sokáig azt hitte, hogy egy dán rockbanda, és aki a beteg nagybátyjának Bukowskit olvas fel. A könyvek nagy része csak említés szintjén merül fel a regényben, van, amit Nesbo hőse olvasott, vagy neki olvasták fel, vagy épp ajánlották neki, mégis szépen körülrajzolják a figurát.
A felhozatal nagyon vegyes, hiszen a klasszikus regényektől a mesén át a drámáig van itt minden, ha valaki pedig a regények könyvlistái alapján szeretné rendszerezni az olvasmányait, annak itt a segítség, listába szedtük őket:
J.G. Ballard: Karambol
Theodore Dreiser: Amerikai tragédia
F. Scott Fitzgerald: A nagy Gastby
Chuck Palahniuk: Harcosok klubja
Piroska és a farkas
William Shakespeare: Hamlet
Henrik Ibsen: Peer Gynt
Herman Hesse: A pusztai farkas
Petrarca szonettjei
Jack Kerouac: Úton
William Golding: A Legyek Ura
Jeffrey Eugenides: Öngyilkos szüzek
Ernest Hemingway: Fiesta
Iain Bans: A darázsgyár
Charles Bukowski: Posta
A nyitókép az író 2015-ös budapesti látogatásán készült, akkor jelent meg magyarul a Vér a havon, amit a kezében fog, interjúztunk is vele, amit ITT olvashattok. A fotót Valuska Gábor készítette.