A Véletlenül írtam egy könyvet különleges díjban részesülhet az Európai Filmakadémián

A Véletlenül írtam egy könyvet különleges díjban részesülhet az Európai Filmakadémián

Újabb díjra esélyes a Véletlenül írtam egy könyvet című film, amit nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi nézők is kifejezetten szeretnek. Ezúttal viszont egy különleges elismerésben részesülhet, ami még nem ért magyar filmet. 

sza | 2025. november 20. |

Első alkalommal jelölt magyar filmet az Európai Filmakadémia az Európai Fiatal Közönség Díjra, Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című mozifilmje lehet az első, ami megkapja az elismerést. Az eddigi legnézettebb magyar családi film, ami nem mellesleg egy holland szerző, Annet Huizing Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? című sikerregényéből készült, már sokadig díját gyűjti be a megjelenése óta.

Annet Huizing
Hogyan írtam véletlenül egy könyvet?
Ford.: Rádai Andrea, Pozsonyi Pagony, 2019, 148 oldal.

A Hogyan írtam véletlenül egy könyvet? című regény még 2019-ben jelent meg magyarul, és nem sokkal később már a filmet is bejelentették. A produkció készülését és sikerét részletesen végigkísértük, ott voltunk a forgatáson, készítettünk interjút a rendezővel, a film egyik szereplőjével, Lovas Rozival, illetve egy részletes beszámolóban írtunk arról, miért is lett ilyen sikeres a film. A filmet nem mellesleg korábban már elnyerte Tallin legjobb film díját, a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját, de Amerikában és Norvégiában is elismerésben részesült.

A Filmakadémia tájékoztatója szerint egy szakmai zsűri az összes idei európai ifjúsági film közül választott ki hármat, ami esélyes lehet a díjra. A továbbiakban 30 országban vetítik majd fiatal mozinézőknek, akik szavazással döntenek majd a legjobbról.

Az akadémia 2012 óta szavazza meg évente a legjobb ifjúsági filmet, és most először nyílik rá lehetőség, hogy egy magyar film nyerje el a kitüntetést. A végeredmény 2026 január 17-én derül ki, az Európai Filmdíjak 38. alkalommal megrendezett gálaestjén.

Fotó: Kocsis Judit

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ha tetszett a Véletlenül írtam egy könyvet, olvass bele ebbe a norvég ifjúsági regénybe!

Részlet Ingeborg Arcola regényéből.

...

150 ezren látták a Véletlenül írtam egy könyvet című magyar filmet

A Véletlenül írtam egy könyvet lenyomta Amerika kapitányt és Hófehérkét is!

...

Lehet nehéz akkor is, ha jó családban nősz fel - interjú a Véletlenül írtam egy könyvet rendezőjével

Egy film, amiről tud beszélgetni a család – úgy, hogy közben nem jön le az életről.

KÖNYVHÉT
...

Értelmiségi pokoljárás Péterfy Gergellyel – Dante, a digó és a pesti svihák / Flair #12

Péterfy Gergely megírta Digó című regényét egy kiégett értelmiségiről, aki megjárja a poklot. Podcast.

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

...

A fiktív falu hóhérja – Vajna Ádám hollywoodi klisék nélkül mesél a középkorról / Flair #10

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcast pörög tovább: hallgassátok meg beszélgetésünket Vajna Ádám költővel!

...

Maffia, instavilág és a brüsszeli bagett az Üveghattyúban – Beszélgetés Durica Katarinával / Flair #9

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcastnak nincs: hallgassátok meg beszélgetésünket Durica Katarinával! 

...

Az olvasók megmentik a világot / Flair #8

Bezárt a Vigadó tér 18-as standja: a Flair podcastsorozat úgy fejeződik be, hogy a következő hetekben az előre felvett részekkel folytatódik. Hallgassátok meg a záróepizódot!

...

„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

3528 oldalnyi friss megjelenést mutatott be a Magvető. Ott voltunk.

Hírek
...

„Mintha Hitchcock visszatért volna” – így látja Stephen King a legújabb horrorfilmeket

...

Nádasdy Ádám fordításában jelenik meg augusztusban a Pygmalion

...

Az új Harry Potter-sorozat Hagridja szerint lesznek, akiknek nem tetszik majd

...

Túléli-e a szerelem a gimis éveket? Itt a Heartstopper-film előzetese!

...

AI-botrány miatt szállt ki a neves irodalmi lap a nemzetközi novellapályázatból

...

Ez a felemelő női történet nyerte a Women’s Prize díjat

SZÓRAKOZÁS
...

Ez a szereplő kimaradt a Harry Potter-filmekből, de a sorozatban végre feltűnik

Az eredeti filmekből a karakter kimaradt, az HBO sorozata pótolja ezt. 

...

Anya Taylor-Joy harcos tündét alakít az új A Gyűrűk ura-filmben

Egy rövid videóban a színésznő íjászként látható. 

...

Jacob Elordi a Föld egyik utolsó túlélője Ridley Scott posztapokaliptikus filmjében

Kijött a Ridley Scott-féle Kutya csillagkép előzetese.

Megtalálni a halálban az életet – Szentesi Éva új regényéről

Megtalálni a halálban az életet – Szentesi Éva új regényéről

A Míg a halál nem választ sok minden egyszerre: vallomás, számvetés, regény, betegségnapló, emlékezés, himnusz az élethez.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

5 könyv szülőknek, akik szeretnék jobban megérteni a gyereküket

Széles-Horváth Anna
Széles-Horváth Anna

Apák az irodalomban: az autoriter, az idealizált és akit lelepleztek