Bár a Fővárosi Törvényszék novemberi elsőfokú ítéletében kimondta, hogy a Mediaworks megsértette a Meseország mindenkié című mesekönyvet kiadó Labrisz Leszbikus Egyesület jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát, kedden a Fővárosi Ítélőtábla ellenkező következtetésre jutott, és megváltoztatta az elsőfokú ítéletet, írta a Helsinki Bizottság.
A Meseország mindenkié történetei olyan témákat érintenek, mint a kirekesztés, az elhanyagolás, az elfogadás, a sokféleség, a családon belüli erőszak, a mélyszegénység, az azonos nemű szerelem, a nemváltás, az igazságosság, és a meséken keresztül arra tanítanak, hogy egymás elfogadásával, megsegítésével a dolgok jó véget érnek.
A kötet Fairy Tales Are For Everyone címmel jelent meg angolul.
Orbán Viktor 2020. október 3-i rádióinterjújában összemosta a pedofíliát és a Labrisz kiadványát, idézi fel a Helsinki Bizottság. A Magyar Nemzet pedig október 12-én jelentette meg Németh György írását, amiben a szociológus-közgazdász azt állította: a „Meseország mindenkié című könyvet a pedofíliához, a Labrisz Leszbikus Egyesületet pedig egy pedofil szervezethez hasonlóan kell megítélnünk. Mert végül is erről van szó.”
A Labrisz a Helsinki Bizottság segítségével beperelte a Magyar Nemzet kiadóját, amit első fokon meg is nyert, kedden viszont a Fővárosi Ítélőtábla megváltoztatta az elsőfokú ítéletet.
Szóbeli indoklásukban kifejtették, hogy a miniszterelnök is lát kapcsolatot a homoszexualitás és a pedofília között, és a Magyar Nemzet cikke erre hozott bizonyítékokat. A Helsinki Bizottság szerint a bírói érvelés azért is rendhagyó, mert
Orbán Viktor véleménye nem volt a per tárgya.
Ezen felül, a bírói tanács szerint, mivel a pedofília bántja a gyerekeket és a könyv is ezt teszi, a párhuzam nem lehet sértő. Az ugyanakkor nem derült ki, milyen bizonyítékot talált a tanács arra, hogy a könyv miben és hogyan tesz kárt a gyerekekben, ami miatt az a pedofíliához hasonlítana.
A Magyar Nemzetnek most nem kell bocsánatot kérnie, valamint sérelemdíjat sem kell fizetnie a Labrisznak.
„Nehéz nem látni az összefüggést a mai ítélet és az április 3-i homofób népszavazás között. A Fővárosi Ítélőtábla ítélkezési színvonala hasonló tárgyú ügyekben az utóbbi időszakban látványosan zuhan” – mondta Fazekas Tamás, a Helsinki Bizottság ügyvédje.
A Labrisz felülvizsgálati eljárást kezdeményez. Az egyesületet a Magyar Helsinki Bizottság képviseli.
Mint arról mi is beszámoltunk, a könyv akkor került igazán a köztudatba, amikor Dúró Dóra ledarált egy példányt, ami óriási felháborodást váltott ki, a külföldi sajtó is cikkezett róla - a TIME Magazin írását itt szemléztük mi is.
A kötet szerkesztője, Nagy Boldizsár korábban a Könyves Magazinnak azt mondta, hogy Meseország mindig is mindenkié volt, csak erről nem feltétlenül tudott mindenki, Bódis Kriszta pedig a margós bemutatón arról beszélt, hogy a mesekönyv is az önelfogadáshoz és az önismerethez, összességében a békesség felé vezet minket. A kötetről elmondták a véleményüket a pszichológusok is, a meséket pedig színészek olvasták fel. A 2020 szeptemberében megjelent Meseország mindenkié mesekönyv ezidáig több mint 30.000 példányban kelt el, és 8 európai nyelven jelenik meg, a kötet angol fordítója pedig egyike volt azoknak, akik elnyerték a műfordítók legrangosabb díját. És míg a könyvet a Dunakanyarban levetették egy könyvtár polcáról, Rédai Dorottyát, a mesekönyv projektkordinátorát 2021-ben a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta a TIME.