"Könyveket Magyarországon Kolosváry-Borcsa Mihály sajtóügyi államtitkár zúzatott be 1944 júniusában. Az 50-es években nyilvánosan semmisítettek meg könyveket. Amikor az elmúlt napokban egy parlamenti képviselő hasonlóra vetemedett, kormányzati tényezők nem határolódtak el tőle, ellenkezőleg, támogatásukról biztosították, és a könyvek megsemmisítését fenyegetően beépítették a kormányzati kommunikációba" - áll abban a közleményben, amelyet hat irodalmi és művészeti szervezet adott ki kedden.
Ezek a szervezetek egyúttal azt követelik, hogy a kormányzat minden szintje utasítsa el és ítélje el a könyvpusztítást, könyvek és szerzők biopolitikai megbélyegzését. "Ilyesmi a mi országunkban nem történhet!" - áll a Szépírók Társasága, a MEGY – Magyar Műfordítók Egyesülete, a SZIMA – Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége, a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum, a FISZ – Fiatal Írók Szövetsége és a Színházi Dramaturgok Céhe által jegyzett közleményben. A nyilatkozatot a szervezők elküldték az Magyar Művészeti Akadémiának és a Magyar Írószövetségnek is.
A tiltakozás előzménye, hogy Dúró Dóra, a Mi Hazánk politikusa először a Meseország mindenkié című antológiát darálta le, majd a múlt héten széttépte Bán Zsófia Vagánybagoly és a harmadik Á című mesekönyvét, miután mindkettőt homoszexuális propagandának minősítette. A Meseország mindenkié című kötet összesen 17 mesét tartalmaz, melyek többségében nem is szerepel meleg vagy transz szereplő, ehelyett olyan történetek olvashatók bennük, amelyek fókuszpontjai a szegénység, a testi fogyatékosság vagy épp az örökbefogadás. A szerkesztővel, Nagy Boldizsárral ITT interjúztunk.