Oroszországban náci propaganda miatt tiltották be Art Spiegelman Mausát

.konyvesblog. | 2015. április 30. |

0349000498647g.JPGHorogkereszt volt a címlapján, úgyhogy a náci jelképeket tiltó törvényre hivatkozva az oroszok kivonták a forgalomból Art Spiegelman holokausztról szóló képregényét, a Maust. A szerző szerint a döntés veszélyes következményei lehetnek: „Nem akarhatunk emlékek nélküli kultúrákat.”

Spiegelman úgy véli, nagyon ironikus, hogy éppen egy antifasiszta történetet tiltanak be náci propaganda miatt. Hiszen a Mausban a szerző apja, egy Amerikába került lengyel zsidó férfi meséli el a fiának, hogyan élte túl a holokausztot; a zsidók egérként, a nácik pedig macskaként vannak ábrázolva. A Pulitzer-díjas képregény 2013-ban jelent meg Oroszországban, most viszont egy decemberi, a náci propaganda jelképeit tiltó törvény miatt lekerült a könyvesboltok polcairól. „Szégyenletes ez a döntés, mert a Maus éppen az emlékezésről szól. Nem akarhatunk egy emlékek nélküli kultúrában élni” –  fakadt ki Spiegelman, aki úgy érzi, az eset arra figyelmeztet, mennyire nincs szólásszabadság Oroszországban.

Nem ez az első alkalom, hogy a Mausnak szembe kell néznie a cenzúrával: az első német kiadás sem ment egészen zökkenőmentesen, hiszen a horogkereszt Németországban is csak komoly történelmi munkák címlapján szerepelhet. Végül a kiadónak sikerült bebizonyítania, hogy a Maus, bár nem történelemkönyv, de azért komoly munka, így némi huzavona után megjelenhetett a képregény, és hamar sikert is aratott.

Spiegelman szerint napjainkban sem csak Oroszországban vannak gondok a szólásszabadsággal, hanem bizony nyugaton is: mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a Charlie Hebdo elleni támadás vagy Edward Snowden száműzetése. „Szörnyű idők járnak manapság az önkifejezőkre.”

 „Semmi náci propaganda nincs ebben a könyvben. A Győzelem Napján a Mausnak a könyvespolcokon volna a helye!” – jelentette ki Varvara Gornostayeva, a képregény orosz kiadójának vezetője, utalva arra, hogy Oroszországban május 9-én óriási ünnepségek lesznek a Győzelem Napja, vagyis a náci Németország legyőzésének hetvenedik évfordulója alkalmából. Az ünneplésben az USA és több európai ország Oroszország ukrajnai szerepvállalása ellen tiltakozva nem vesz részt.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.