Egy fejtetűfésűn fedezték fel a legrégebbi olvasható szöveget

Egy fejtetűfésűn fedezték fel a legrégebbi olvasható szöveget

Az elefántcsont fésűn felfedezett mondat így hangzik: "Ez a fésű gyökerestül kiirtja a tetveket a hajból és a szakállból." Az eszközt i.e. 1700 körül készítettek és rajta feltehetőleg a legősibb, alfabetikus ábécével írt - eddig megismert - mondat olvasható.

ld | 2022. november 09. |

Az elefántcsontból készült fésű luxustárgynak számíthatott a maga nemében és kettős feladatot látott el: tizennégy foggal a tetvek (és tojásaik), hat nagyobb foggal a hajgubancok ellen lehetett vele felvenni a harcot.

Az írás nagyjából 5200 évvel ezelőtt alakult ki Egyiptomban és Mezopotámiában. Ezek a korai írásrendszerek általában nem betűírások voltak, hanem szóírások, szótagírások. Ez azt jelenti, hogy minden szóhoz vagy szótaghoz külön szimbólum tartozott. Ezzel szemben a betűírások, vagyis az alfabetikus írások, a hangokhoz társítanak karakterek, így jönnek létre az ábécék. Az ilyen írásrendszerek nagyjából 3800-4300 évvel ezelőtt alakultak ki.

A leletet 2016-ban találták Izraelben. Yosef Garfinkel, a Jeruzsálemi Héber Egyetem régésze szerint körülbelül 1700 éves lehet. A szöveg 17 betűből áll és egy ősi kánaáni nyelven írták. "A felirat nagyon is emberi" - mondta Yosef Garfinkel professzor, a Jeruzsálemi Héber Egyetem régésze a Guardian tudósítása szerint. "A fésűn az a kívánság szerepel, hogy pusztítsa el a tetveket. Manapság már mindezekre spray-k, gyógyszerek és mérgek állnak rendelkezésünkre. Régen nem voltak ilyenek".

A 3,5 cm x 2,5 cm méretű fésűt 2017-ben fedezték fel a dél-közép-izraeli lelőhelyen, de a felületén lévő sekély véseteket csak tavaly decemberben.

A jelek elemzése megerősítette, hogy az írás kánaáni írás, a legkorábbi ábécé, amelyet körülbelül 3800 évvel ezelőtt találtak ki.

 A fésű kopott és elvesztette fogait, de a megmaradt csonkok azt mutatják, hogy egykor az egyik oldalán hat, egymástól széles távolságra lévő fogat viselt a hajcsomók eltávolítására, a másik oldalán pedig 14, egymástól keskeny távolságra lévő fogat a tetvek és peték eltávolítására. A fésű rendeltetésére további bizonyítékot szolgáltatott, amikor a kutatók mikroszkóp alatt megvizsgálták, és azonosították a fejtetvek kemény külső hártyáit. Az ősi fésűket fából, csontból és elefántcsontból készítették, de az utóbbiak drága, importált luxuscikkek lehettek. Kánaánban abban az időben nem voltak elefántok.

A világ első írásrendszerei i. e. 3200 körül Mezopotámiában és Egyiptomban keletkeztek, de ezek nem voltak alfabetikusak. Több száz különböző jelet használtak a szavak vagy szótagok ábrázolásához, és mint ilyenek, évekig tartott elsajátítani őket - mondta Christopher Rollston, az amerikai George Washington Egyetem északnyugati szemita nyelvek professzora.

A legkorábbi ábécét i. e. 1800 körül találták ki a szemita nyelvet beszélő emberek, akik ismerték az egyiptomi írásrendszert - mondta Rollston. A kánaáni vagy korai ábécé néven ismert rendszert több száz éven át használták és a föníciaiak egységesítették az ókori Libanonban. Ez lett az ógörög, a latin és a legtöbb mai európai modern nyelv alapja.

"Az a tény, hogy ez a felirat a hétköznapi életről szól, különösen lenyűgöző" - nyilatkozta Rollston a Guardiannek. "Az emberi történelem során a tetvek örökös problémát jelentettek.

Ez a felirat szépen felfedi, hogy még a híres és gazdag embereket sem kerülték el ezek a problémák."

Forrás: Guardian/24.hu

Fotó: Dafna Gazit, Izraeli Régiségügyi Hatóság

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Az olvasás forradalma megelőzte a könyv forradalmát - ilyen volt az út a tekercsektől a képernyőig

Nagyszabású könyv jelent meg nemrég magyarul is Papirusz címmel a könyvek történetéről. Irene Vallejo többszörösen díjnyertes műve barangolásra hív a szavakat téren és időn átmentő lenyűgöző találmány, a könyv világába. Bemutatja, hogyan készített könyvet az ember füstből, kőből, agyagból, nádból, selyemből, bőrből és fából, míg végül eljutott e-könyvolvasójáig. Ehhez kapcsolódóan összegyűjtöttünk még néhány alapművet az olvasás és a könyv történetéről.

...
Beleolvasó

Marcus Antonius kétszázezer ajándékkönyvvel udvarolt Kleopátrának

Irene Vallejo többszörösen díjnyertes műve barangolásra hív a a könyv világába: bemutatja, hogyan készített könyvet az ember füstből, kőből, agyagból, nádból, selyemből, bőrből és fából, míg végül eljutott e-könyvolvasójáig.

...
Nagy

Catullus nem ír arról, hogyan aprítsd kockára a hagymát

A világ első nyomtatott szakácskönyveként számontartott kötet most először jelent meg magyarul, és fordítója, Darida Benedek is azt mondja, a korabeli fine dining képe körvonalazódik a receptekből. De milyen nehézségekkel kellett megküzdenie a fordítás során, mi az a tanács, amelyet szerinte semmiképpen ne fogadjuk meg a Platina-kötetből, és mit főzött meg ő maga a receptek közül? Interjú.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

Hírek
...
Hírek

A „3 könyv”-szabállyal küzd az Amazon az MI generálta könyvek ellen

...
Szórakozás

Pestext, Shaxpeare, Rembrandt és Könyvfesztivál [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Hírek

Antik szakácskönyvek, enciklopédiák kerülnek kalapács alá

...
Beleolvasó

Ha a tudás meghajol a hatalom előtt, erőszak nélkül nem lehet megújulni?

...
Podcast

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...
Gyerekirodalom

Varázspálcák, mágikus állatok és patrónusok is várnak a új Varázsalmanachban!

...
Hírek

Terézia Mora regénye rövidlistás lett

...
Hírek

Hallgass bele a Budapest Nagyregénybe a Könyvfesztiválon!

...
Zöld

Az AI már élhetőbb várost tervez, mint az emberek

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Bognár Péter: Az erőszakról, a félelemről és a szavak jelentéséről

„A Haraszti-csemete által tollbamondott jegyzőkönyv alapján így beszélt tehát a fiú, így vagy valahogy ilyesformán, de hogy mindabból, amit összehordott, és amit a fiú őszerinte a fülébe sugdosott az autóban, mindabból mennyi és mi volt igaz, azt már sose fogjuk megtudni.” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesre - ez a nyolcadik rész.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Dragomán-lexikon ‒ 50 szócikk Annától a zakuszkáig

Ez a félszáz mozaikdarab segít tájékozódni az életmű útvesztőjébe tévedőknek, és megmutatja a jellegzetes prózavilág ízeit és számos tónusát. Dragománológiai szószedettel köszöntjük ötvenedik születésnapján Dragomán Györgyöt.

...
Nagy

Az Ezeregyéjszaka Floridában? Glenn Curtiss berobbantotta az amerikai repülést, aztán várost alapított

Az 1920-as évek Amerikája elég őrült hely volt ahhoz, hogy a feltaláló és a repülés úttörője, Glenn Curtiss befektetésként Az ezeregyéjszaka meséiből ihletődve építsen meg egy egész várost. Utána jött a hurrikán.

Természetesen olvasok
...
Zöld

Az AI már élhetőbb várost tervez, mint az emberek

...
Zöld

Milyen szülő a bántalmazó férfi? Könyv anyáknak, hogy segíthessenek a gyerekeiknek és maguknak

...
Zöld

Boldogok a sajtkészítők! - A legrégebbi brit sajtos könyvet publikálták online

...
Zöld

Igaz történet a falkavezérről, amit a kedvessége is hozzásegített a diadalhoz

...
Zöld

Radioaktív sok európai vaddisznó a korábbi atomrobbantások miatt

...
Zöld

Vlad Dracul véres könnyeket sírhatott egy új kutatás szerint

...
Zöld

Rejtélyek a magasban: az állatvilág jóléte a trópusi lombkoronák egészségétől is függ

...
Zöld

Először végeztek valódi vérrel kutatást a menstruációs termékekről, az eredmény is meglepő

...
Zöld

Charles Darwin nyomában indult expedíció Angliából

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

...
Kolozsi Orsolya

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

...
Sándor Anna

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté