Egy fejtetűfésűn fedezték fel a legrégebbi olvasható szöveget

Egy fejtetűfésűn fedezték fel a legrégebbi olvasható szöveget

Az elefántcsont fésűn felfedezett mondat így hangzik: "Ez a fésű gyökerestül kiirtja a tetveket a hajból és a szakállból." Az eszközt i.e. 1700 körül készítettek és rajta feltehetőleg a legősibb, alfabetikus ábécével írt - eddig megismert - mondat olvasható.

ld | 2022. november 09. |

Az elefántcsontból készült fésű luxustárgynak számíthatott a maga nemében és kettős feladatot látott el: tizennégy foggal a tetvek (és tojásaik), hat nagyobb foggal a hajgubancok ellen lehetett vele felvenni a harcot.

Az írás nagyjából 5200 évvel ezelőtt alakult ki Egyiptomban és Mezopotámiában. Ezek a korai írásrendszerek általában nem betűírások voltak, hanem szóírások, szótagírások. Ez azt jelenti, hogy minden szóhoz vagy szótaghoz külön szimbólum tartozott. Ezzel szemben a betűírások, vagyis az alfabetikus írások, a hangokhoz társítanak karakterek, így jönnek létre az ábécék. Az ilyen írásrendszerek nagyjából 3800-4300 évvel ezelőtt alakultak ki.

A leletet 2016-ban találták Izraelben. Yosef Garfinkel, a Jeruzsálemi Héber Egyetem régésze szerint körülbelül 1700 éves lehet. A szöveg 17 betűből áll és egy ősi kánaáni nyelven írták. "A felirat nagyon is emberi" - mondta Yosef Garfinkel professzor, a Jeruzsálemi Héber Egyetem régésze a Guardian tudósítása szerint. "A fésűn az a kívánság szerepel, hogy pusztítsa el a tetveket. Manapság már mindezekre spray-k, gyógyszerek és mérgek állnak rendelkezésünkre. Régen nem voltak ilyenek".

A 3,5 cm x 2,5 cm méretű fésűt 2017-ben fedezték fel a dél-közép-izraeli lelőhelyen, de a felületén lévő sekély véseteket csak tavaly decemberben.

A jelek elemzése megerősítette, hogy az írás kánaáni írás, a legkorábbi ábécé, amelyet körülbelül 3800 évvel ezelőtt találtak ki.

 A fésű kopott és elvesztette fogait, de a megmaradt csonkok azt mutatják, hogy egykor az egyik oldalán hat, egymástól széles távolságra lévő fogat viselt a hajcsomók eltávolítására, a másik oldalán pedig 14, egymástól keskeny távolságra lévő fogat a tetvek és peték eltávolítására. A fésű rendeltetésére további bizonyítékot szolgáltatott, amikor a kutatók mikroszkóp alatt megvizsgálták, és azonosították a fejtetvek kemény külső hártyáit. Az ősi fésűket fából, csontból és elefántcsontból készítették, de az utóbbiak drága, importált luxuscikkek lehettek. Kánaánban abban az időben nem voltak elefántok.

A világ első írásrendszerei i. e. 3200 körül Mezopotámiában és Egyiptomban keletkeztek, de ezek nem voltak alfabetikusak. Több száz különböző jelet használtak a szavak vagy szótagok ábrázolásához, és mint ilyenek, évekig tartott elsajátítani őket - mondta Christopher Rollston, az amerikai George Washington Egyetem északnyugati szemita nyelvek professzora.

A legkorábbi ábécét i. e. 1800 körül találták ki a szemita nyelvet beszélő emberek, akik ismerték az egyiptomi írásrendszert - mondta Rollston. A kánaáni vagy korai ábécé néven ismert rendszert több száz éven át használták és a föníciaiak egységesítették az ókori Libanonban. Ez lett az ógörög, a latin és a legtöbb mai európai modern nyelv alapja.

"Az a tény, hogy ez a felirat a hétköznapi életről szól, különösen lenyűgöző" - nyilatkozta Rollston a Guardiannek. "Az emberi történelem során a tetvek örökös problémát jelentettek.

Ez a felirat szépen felfedi, hogy még a híres és gazdag embereket sem kerülték el ezek a problémák."

Forrás: Guardian/24.hu

Fotó: Dafna Gazit, Izraeli Régiségügyi Hatóság

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Az olvasás forradalma megelőzte a könyv forradalmát - ilyen volt az út a tekercsektől a képernyőig

Nagyszabású könyv jelent meg nemrég magyarul is Papirusz címmel a könyvek történetéről. Irene Vallejo többszörösen díjnyertes műve barangolásra hív a szavakat téren és időn átmentő lenyűgöző találmány, a könyv világába. Bemutatja, hogyan készített könyvet az ember füstből, kőből, agyagból, nádból, selyemből, bőrből és fából, míg végül eljutott e-könyvolvasójáig. Ehhez kapcsolódóan összegyűjtöttünk még néhány alapművet az olvasás és a könyv történetéről.

...
Beleolvasó

Marcus Antonius kétszázezer ajándékkönyvvel udvarolt Kleopátrának

Irene Vallejo többszörösen díjnyertes műve barangolásra hív a a könyv világába: bemutatja, hogyan készített könyvet az ember füstből, kőből, agyagból, nádból, selyemből, bőrből és fából, míg végül eljutott e-könyvolvasójáig.

...
Nagy

Catullus nem ír arról, hogyan aprítsd kockára a hagymát

A világ első nyomtatott szakácskönyveként számontartott kötet most először jelent meg magyarul, és fordítója, Darida Benedek is azt mondja, a korabeli fine dining képe körvonalazódik a receptekből. De milyen nehézségekkel kellett megküzdenie a fordítás során, mi az a tanács, amelyet szerinte semmiképpen ne fogadjuk meg a Platina-kötetből, és mit főzött meg ő maga a receptek közül? Interjú.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról. 

Természetesen olvasok
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait