Milbacher Róbert nemcsak a Margó-díjas Szűz Mária jegyese és a Léleknyavalyák szerzője, hanem a Pécsi Tudományegyetem docense is, új könyvében pedig szó esik a Hymnusról, a Szózatról, a Nemzeti dalról, a Toldiról. Kiderül, milyen politikai karaktergyilkosság áldozata volt Petőfi Sándor, és megtudjuk, mi történt a koltói kastélyban Jókai Mór szerint. A Legendahántás olyan megcsontosodott állításokat, irodalmi legendákat jár körbe, amelyeket mára a tudomány megcáfolt.
Petőfi kapcsán például a szerző elővesz egy olyan hiedelmet is, ami szerint Petőfi Sándor esetleg orosz kém volt. Bármilyen meghökkentő, erről is pletykáltak a kortársai. A karaktergyilkos híresztelésről beszél Milbacher Róbert az alábbi videóban:
1848 júniusában, amikor elindult az első szabadon választott parlament képviselői választásán,
Petőfi maga írta meg, hogy ellenfelei azt terjesztik róla, hogy illír kém, republikánus és tót királyt akar.
Ez persze Milbacher szerint jól illusztrálja a korabeli közvélemény tájékozottságát is, hiszen az, hogy republikánus és hogy királyt akar, nem fér össze. Fontos adalék a szláv kém vádjához, hogy a kortársak számára Petőfi Petrovics maradt, és ezt az asszimilálódott szlávságot az ellenfelei mindig kijátszották ellene, ha az érdekük azt kívánta. Akkor is, ha Petőfinek már egyáltalán nem szláv, hanem magyar identitása volt. Milbacher szerint a támadásokban Petőfinek az a PR-tévedése is közrejátszott, hogy ugyan ismerték a helyiek az apját, de nem szerették. Hogy miért, ez is kiderül a videóból.
„Természetesen tisztában vagyok vele, hogy legendákra minden közösségnek szüksége van. Ezeket az irodalmi legendákat tekinthetjük amolyan kulturális pletykáknak, és mint minden pletykának, ezeknek is közösségösszetartó erejük van” – írja a szerző a könyv előszavában. – „Ezért aztán ez a könyv nem leleplezni akarja kulturális hiedelmeinket, hanem meg akarja mutatni azt a tudományos módszerekkel kideríthető valóságot, amiből táplálkoznak.”
A Pécsi Tudományegyetemen dolgozó Milbacher Róbertet a pandémia időszakának első hulláma, a digitális oktatásra való átállás ösztönözte arra, hogy szórakoztató, provokatív vagy elgondolkodtató kiegészítésekkel tegye színesebbé az irodalomtanítást. „Így aztán Facebook-oldalamon naponta közzétettem rövid cikkeket, amelyek – minthogy leginkább a 19. századi irodalomban vagyok otthon – nagy klasszikusainkkal (Kármán Józseftől Aranyig és tovább) és jól ismert kanonikus szövegeinkkel kapcsolatos kérdéseket tárgyaltak (a Fanni hagyományaitól és a Hymnustól A walesi bárdokig). Az akkor közzétett rövid írásaim iránti váratlan és nem csak szakmai körökből érkező érdeklődés arra sarkallt, hogy mindezt nyomtatott formában is közzétegyem” – írja a könyv keletkezéséről, amiről mi is beszámoltunk.
A Legendahántás című könyvről beszélget Milbacher Róbert és Szegő János 2021. november 23-án 17 órakor a Magvető Caféban (Budapest, Dohány utca 13.). Az eseményről bővebb információ itt található.