A TIME magazin izgalmas listát tett közzé, a lap szerkesztői egy friss összeállításban az általuk legjobbnak tartott – angol nyelven megjelent – krimit és thrillert sorolták fel. Az angol nyelvű megjelenés ez esetben nemcsak az eredeti kiadást jelenti, hanem az angol nyelvű fordítást is, így a listakészítők igyekeztek túllépni az angolszász krimiirodalmon, még ha ez csak részben is sikerült, hiszen az angolszász túlsúly még így is jelentős. Mindenesetre a gyűjtésben 15 különböző ország szerzői szerepelnek.
A műfajt a lista szerkesztői úgy határozták meg, hogy a cselekmény középpontjában egy megoldatlan bűncselekmény vagy valamilyen fenyegető veszély áll, szereplői között pedig akad egy vagy akár több olyan személy, aki vagy akik ennek megoldására, illetve elhárítására törekednek. A zsánermerítés éppen ezért meglehetősen széles és sokszínű lett, ahogy azt majd a későbbiekben is látjuk.
A lista időrendben sorolja fel a műveket, a legelső Wilkie Collins A fehér ruhás nő című regénye (1860), az utolsó pedig Robyn Gigl Survivor’s Guilt (2022) című kötete, a kettő között pedig a krimiirodalom több ismert és népszerű szerzője és alkotása kapott helyet. A listán így megtalálhatóak olyan krimiklasszikusok, mint Agatha Christie-től Az Ackroyd-gyilkosság (amit amúgy sokan Christie legjobbjának tartanak) vagy Arthur Conan Doyle-tól A sátán kutyája. A felsorolásban van kémregény (Ian Fleming: Casino Royale, John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről), katonai-politikai thriller (Tom Clancy: Vadászat a Vörös Októberre), noir (Dashiell Hammett: A máltai sólyom) és domestic noir (Gillian Flynn: Holtodiglan).
A listán megtalálhatók a skandinávok (Stieg Larsson: A tetovált lány, Jo Nesbo: Vörösbegy, Camilla Läckberg: Jéghercegnő), de van például japán krimi is (Higasino Keigo: X – A gyilkos ismeretlen) – magyar szerző viszont sajnos egy sem.
Négy, a krimi iránt elkötelezett író, szerkesztő, tanár összefogott és megalapította a Magyar krimiszemlét, azaz a magyar krimi kritikai portálját.
Tovább olvasokAz összeállításban több olyan szépirodalmi műre is bukkanhatunk, amelyek műfajukat tekintve nem igazán krimik, cselekményük mégis a bűn körül forog, ezért kerültek fel a listára. Így került a top100-ba például Dosztojevszkij klasszikusa, a Bűn és bűnhődés, Roberto Bolañótól a 2666, vagy épp a Nobel-díjas Olga Tokarczuk regénye, a Hajtsad ekédet a holtak csontjain át.
A teljes listáért katt IDE!