Az irodalmi Nobel-díj esetében - ellentétben például a szintén nagy presztizsű Bookerrel - nincs sem hosszú-, sem pedig rövidlista, és még a jelöltek nevét is ötven évre titkosítják, így mindenki csak találgatni tud, és egyáltalán nem ritka, hogy meglepetések érik a közönséget.
Minden ország a saját íróinak drukkol, mi természetesen Krasznahorkai László vagy Nádas Péter nevét hallanánk szívesen a bejelentésben. A Sátántangó gyulai származású szerzőjének neve évek óta szerepel is a fogadóirodák listáin, tavaly nagyon előkelő helyen állt a Ladbrokesnál, ugyanúgy, ahogyan pályatársa, Nádas Péter is. Idén sincs ez másképp: Krasznahorkai jelenleg 25:1-es, míg Nádas 22:1-es odsszal, azaz picivel előrébb áll a listán, olyan szerzőket megelőzve mint Michel Houellebecq, Colson Whitehead vagy Marilynne Robinson.
Idén a lista élén Haruki Murakami áll (8:1), akit már kifejezetten bosszant, hogy örök Nobel-díj esélyesként emlegetik. Őt követi a hazai olvasók előtt viszonylag ismertelen kínai Can Xue (10:1) és az ausztrál Gerald Murnane (12:1), majd a magyarra is fordított Jon Fosse, Ljudmila Ulickaja és Thomas Pynchon.
Az élbolyban található még az itthon is rendkívül népszerű kanadai író, Margaret Atwood és Salman Rushdie is, de a magyar olvasók előtt ismerősen csenghet a román Mircea Cartarescu, Don Delillo vagy David Grossmann neve is. A különböző listákon a nevek alapvetően ugyanazok, legfeljebb a téteket tekintve vannak apróbb módosulások. A legtöbb listán szerepel egyébként Stephen King is, de mivel őt alapvetően zsánerírónak könyvelik el, kicsi az esély arra, hogy valaha is elnyeri az irodalmi Nobelt.
Az, hogy idén kihez kerül a rangos díj, megjósolhatatlan, de ami egészen biztos és nagyon szomorú, hogy az amerikai Cormac McCarthy, aki éveken át a díj körüli találgatások egyik főszereplője volt, már nem kerülhet be a Nobel-díjas írók panoptikumába.
Táncba hívta a western, a krimi és a horror műfaji kódjait, de sokat játszott a hagyományos szintaxissal is. Sokak szerint Faulkner, Hemingway és Melville legfontosabb örököse, aki saját képére formálta az amerikai prózahagyományt. De mégis kicsoda az a Cormac McCarthy és miért fontos, hogy olvassuk a regényeit?
Tovább olvasokTavaly egyébként a francia Annie Ernaux kapta az elismerést „azért a bátorságért és éleslátásért, amellyel a személyes emlékezet gyökereit, kollektív korlátait, ellentmondásait írja le.”
A francia Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint azért a bátorságért és éleslátásért, amivel feltárja a személyes memória gyökereit, elidegenedését és határait.