Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

Október 5-én, azaz jövő csütörtökön jelentik be, ki kapja az irodalmi Nobel-díjat 2023-ban. Az idő közelsége miatt már ngyban mennek a találgatások, a fogadóirodákban pedig már meg lehet tenni a téteket is. Nádas Péter és Krasznahorkai László idén is az esélyesek között szerepel, de szokásosan az irodák listáinak élén áll a japán Murakami és a norvég Jon Fosse is. Bár jósolni nem tudunk, megnéztük, kiknek a győzelmére fogadnak a legtöbben.

ko | 2023. szeptember 29. |

Az irodalmi Nobel-díj esetében - ellentétben például a szintén nagy presztizsű Bookerrel - nincs sem hosszú-, sem pedig rövidlista, és még a jelöltek nevét is ötven évre titkosítják, így mindenki csak találgatni tud, és egyáltalán nem ritka, hogy meglepetések érik a közönséget.

Minden ország a saját íróinak drukkol, mi természetesen Krasznahorkai László vagy Nádas Péter nevét hallanánk szívesen a bejelentésben. A Sátántangó gyulai származású szerzőjének neve évek óta szerepel is a fogadóirodák listáin, tavaly nagyon előkelő helyen állt a Ladbrokesnál, ugyanúgy, ahogyan pályatársa, Nádas Péter is. Idén sincs ez másképp: Krasznahorkai jelenleg 25:1-es, míg Nádas 22:1-es odsszal, azaz picivel előrébb áll a listán, olyan szerzőket megelőzve mint Michel Houellebecq, Colson Whitehead vagy Marilynne Robinson

Adják Nádas Péternek a Nobel-díjat! Van rá 10 okunk
Tovább olvasok

Idén a lista élén Haruki Murakami áll (8:1), akit már kifejezetten bosszant, hogy örök Nobel-díj esélyesként emlegetik. Őt követi a hazai olvasók előtt viszonylag ismertelen kínai Can Xue (10:1) és az ausztrál Gerald Murnane (12:1), majd a magyarra is fordított Jon Fosse, Ljudmila Ulickaja és Thomas Pynchon.

Az élbolyban található még az itthon is rendkívül népszerű kanadai író, Margaret Atwood és Salman Rushdie is, de a magyar olvasók előtt ismerősen csenghet a román Mircea Cartarescu,  Don Delillo vagy David Grossmann neve is. A különböző listákon a nevek alapvetően ugyanazok, legfeljebb a téteket tekintve vannak apróbb módosulások. A legtöbb listán szerepel egyébként Stephen King is, de mivel őt alapvetően zsánerírónak könyvelik el, kicsi az esély arra, hogy valaha is elnyeri az irodalmi Nobelt.

Az, hogy idén kihez kerül a rangos díj, megjósolhatatlan, de ami egészen biztos és nagyon szomorú, hogy az amerikai Cormac McCarthy, aki éveken át a díj körüli találgatások egyik főszereplője volt, már nem kerülhet be a Nobel-díjas írók panoptikumába.

Időtlen, hömpölygő, déli prófétablues – Cormac McCarthy pályaképe
Időtlen, hömpölygő, déli prófétablues – Cormac McCarthy pályaképe

Táncba hívta a western, a krimi és a horror műfaji kódjait, de sokat játszott a hagyományos szintaxissal is. Sokak szerint Faulkner, Hemingway és Melville legfontosabb örököse, aki saját képére formálta az amerikai prózahagyományt. De mégis kicsoda az a Cormac McCarthy és miért fontos, hogy olvassuk a regényeit?

Tovább olvasok

Tavaly egyébként a francia Annie Ernaux kapta az elismerést „azért a bátorságért és éleslátásért, amellyel a személyes emlékezet gyökereit, kollektív korlátait, ellentmondásait írja le.”

Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobelt!
Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobelt!

A francia Annie Ernaux nyerte 2022-ben az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint azért a bátorságért és éleslátásért, amivel feltárja a személyes memória gyökereit, elidegenedését és határait.

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Nobel-reakciója áll a Beckett-film középpontjában

Az Oscar-díjas James Marsh rendezte Dance Firstben Gabriel Byrne alakítja az ír szerzőt.

...

Annie Ernaux életébe „bombaként” csapódott az irodalmi Nobel-díj

Annie Ernaux egy charlestoni fesztiválon beszélgetett Sally Rooney-val, és elmondta, hogy nagyon nagy megrázkódtatás volt számára a Nobel-díj. 

...

1972-ben négy magyar is esélyes volt az irodalmi Nobelra

Illyés, Juhász, Mécs, Weöres - a magyar jelölteken túl is érdemes végigböngészni az 1972-es irodalmi Nobel-esélyesek listáját, amelyet ötven év titkosítás után most hoztak nyilvánosságra.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

...

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

Az újkor egyre jobban polgárosodó társadalma egyszer csak arra lett figyelmes, hogy  egy könyv miatt egyre többen öngyilkosságot akarnak elkövetni. 

Szerzőink

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...
Valuska László

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.