Az esélyesnek tartott írók közt sok olyat is találunk, akiknek a neve szinte minden évben felröppen a Nobel-díj átadása előtt, ilyen például Murakami Haruki, Annie Ernaux vagy épp Salman Rushdie, utóbbi esetében idén az ellene elkövetett merénylet miatt komoly kampány indult a médiában azért, hogy neki ítéljék a Nobelt.
Mivel a Nobel az a díj, amelynél - például a Bookerrel ellentétben - nincs sem hosszú-, sem pedig szűkített lista, és még a jelöltek nevét is ötven évre titkosítják, mindenki csak találgatni tud, és sokszor érik is a közönséget meglepetések. A Ladbrokes szerint mindenesetre most éppen Jon Fosse a befutó (12:1), de Krasznahorkai László is nagyon előkelő helyen szerepel (16:1), ha a fogadásokat nézzük. Nádas Péter idei Nobel-esélyei jelenleg 28:1-en állnak a Ladbrokesnál - éppen tíz éve tíz remek okot soroltunk fel, miért Nádasnak kellene megkapnia az irodalmi Nobelt, ezt érdemes idén is átfutni:
A lista elején egyébként még olyan neveket találunk, mint a szintén évek óta Nobel-esélyesként emlegetett nigériai Ngũgĩ Wa Thiong'o, Pierre Michon, Anne Carson, Chimamanda Ngozi Adichie vagy Edna O'Brien. Érdemes tehát figyelni csütörtökön a bejelentést, az eseményeket mi is követni fogjuk.
Tavaly Abdulrazak Gurnah kapta a Nobel-díjat, a Nobel Bizottság indoklása szerint kompromisszumok nélkül és mély együttérzéssel mutatja be a kolonializmus hatásait, illetve a menekültek sorsát a kultúrák és a kontinensek közötti szakadékban. Könyvéről itt írtunk:
Az Utóéletek fülszövege megtévesztő: nem a háborúról vagy a halálról, hanem az életről szól. Mindarról, ami a történelem árnyékában zajlik. Ha a könyv egzotikus afrikai helyszínétől eltekintünk, ez az élet semmiben sem különbözik a miénktől.