Június 4-én lesz száz éve annak, hogy aláírták az első világháborút lezáró békeszerződést. Az évforduló alkalmából a Margó tematikus nappal készül, amelynek programjai különféle szempontok szerint járják körbe Trianon múltját és jelenét - miként élte meg ezt az időszakot az akkori társadalom, milyen lenyomatai vannak az irodalomban, milyen forgatókönyvek mentén alakulhatott volna még Magyarország sorsa. A fesztivál emléknapjának vendége lesz Ablonczy Balázs és Ungváry Krisztián történész, bemutatkozik Kötter Tamás második világháborús novelláit tartalmazó kötete, illetve a Cserna-Szabó András és Fehér Renátó szerkesztésében készült alternatív irodalmi Trianon-antológia.
A legfrissebb hazai könyvmegjelenések bemutatói mellett idén is jelentkezik a Margó Extra beszélgetéssorozat, amelyben művészeket, közéleti személyiségeket kérdeznek meg az olvasáshoz fűződő viszonyukról. Délutánonként Orvos-Tóth Noémi, Eke Angéla, Török-Illyés Orsolya és Mácsai Pál mesél arról, milyen hatással van életére, munkájára az irodalom. A Margó Extra speciális különkiadásában a Grecsó fivérekkel lesz beszélgetés, akiknek ősszel mutatkozik be a Várkert Bazárban Többet magunkról című közös produkciójuk.
15 új könyvet ajánlunk a Margó Irodalmi Fesztiválról! - Könyves magazin
Erdős Virág új kötete a Hős utcai telepről szól, amely Budapest egyik legnagyobb, jelenleg felszámolás alatt álló szegregátuma. A versei lehetőséget adnak, hogy betekintsünk az ott élő emberek történeteibe. Erdős Virág - aki maga is foglalkozott az utóbbi években a Hős utcai gyerekekkel - verseivel és képeivel belülről mutatja meg ezt a világot, amelynek sorsa évek óta nehéz és bizonytalan.
A szervezők kiállításokra, színházba is invitálnak. Rendhagyó tárlatvezetés keretében be lehet járni a Petőfi Irodalmi Múzeum Csáth Géza halálának századik évfordulója alkalmából rendezett emlékkiállítását vagy a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Felesleges Pillangó című tárlatát. A Trianon emléknapra a Fortepan gyűjteményt állított össze korabeli fényképekből válogatva, estére a Katona József Színház színészei készülnek irodalmi műsorral. A fesztivál zárónapján, június 7-én a Trip hajó Karanténszínháza tart ősbemutatót: Tóth Krisztina egyfelvonásos felolvasószínházi előadásával ér véget a fesztivál.
Hétvégén számos gyerekprogram várja a családokat: szombaton a Szívünk rajta programban környezettudatosságra nevelő versekkel ismerkedhetnek meg a legkisebbek, a Dödölle című könyv meséit hallgatva Kis-Várday Júlia két kuktájával együtt lehet főzni. Vasárnap délelőtt Gryllus Vilmos koncertjéhez csatlakozhatnak a kicsik. A Bookline Szívünk rajta kezdeményezésének célja megkönnyíteni a szülők könyvválasztását, hogy gyerekeiknek az életkorukhoz és érdeklődésükhöz legmegfelelőbb címeket válasszák.
Margó-díj 2020: indul a jelentkezés! - Könyves magazin
A Holtverseny című regényével 2015-ben Totth Benedek, Szűz Mária jegyese című könyvével 2016-ban Milbacher Róbert, 2017-ben Szöllősi Mátyás Váltóáram című novelláskötete, 2018-ban Mécs Anna Gyerekzár című elbeszéléskötete, 2019-ben pedig Fehér Boldizsár Vak majom című regénye nyerte el a legjobb első prózakötetesének járó Margó-díjat.
A fesztivál szervezői idén hatodik alkalommal keresik az év legjobb első prózakötetét: a Margó-díjra június 30-ig lehet nevezni. A korábbi díjazottak közül Mécs Anna Kapcsolati hiba című második novellás kötetét mutatja be június 7-én, a tavalyi nyertes, Fehér Boldizsár pedig a nyertes művével, a Vak majommal érkezik a fesztiválra. A Margó-díj célja megmutatni a legerősebb pályakezdőket, a nyertes a díjjal 500 ezer forintot, a Bookline 15 millió forint értékű médiatámogatását, valamint próbafordítást kap.
A részletes napi program a www.margofeszt.hu/hu/fesztival oldalon található. A fesztivál ideje alatt rendkívüli kedvezménnyel szerezhetik be a látogatók a nyári olvasnivalókat és a közkedvelt dedikálás sem marad el. Több mint tíz szerző könyvét dedikált változatban is meg lehet venni.