Ungváry Krisztián: Horthyban az a legfélelmetesebb, hogy nem értett semmit - Összekötve 

Ungváry Krisztián: Horthyban az a legfélelmetesebb, hogy nem értett semmit - Összekötve 

Horthy Miklós – A kormányzó és felelőssége 1920-1944 címmel jelent meg Ungváry Krisztián legújabb kötete. Ebben mintegy a vádlottak padjára állítja a történelmi emlékezetben jelentős államférfiként ábrázolt politikust. A szerző a június elején online megrendezésre kerülő Margó Irodalmi Fesztiválon mutatja majd be kötetét, amelynek kapcsán most saját Horthy-képének átalakulásáról, az egykori kormányzó politikai inkompetenciájáról, illetve ennek következményeiről is beszélt az Összekötve hétfői műsorában.

Fehér Adrienn | 2020. május 19. |

  • Már kiskorától nagyon foglalkoztatta a történelem: hivatásos huszártiszt nagyapjával és annak katonatársaival, barátaival már gyerekkorában is sokat beszélgetett. Hamar felismerte, hogy ezek a férfiak az akkor érvényes történelmi kánonnál sokkal kritikusabban látják Horthy Miklós személyét, tevékenységét. 
Ungváry Krisztián
Horthy Miklós – A kormányzó és felelőssége 1920-1944
Jaffa Kiadó, 2020, 224 oldal
  • A mostani Horthy-képének kialakulását két tapasztalat határozta meg. A Horthy-családdal való találkozása során nehezére esett összeegyeztetni az irántuk érzett személyes szimpátiát a családtagok történelmileg téves Horthy-képével. Bár történészként már korábban is sokat foglalkozott ezzel az időszakkal, a könyvhöz végzett kutatás során jelentősen megváltozott, sokkal negatívabb lett a saját Horthy-képe is. Korábbi hozzáállása Romsics Ignácéhoz hasonlított: megengedőbb volt az egykori kormányzóval szemben. 

A nem túl tehetséges, de alkalomadtán akár rokonszenvre is érdemes államférfi helyett ma már egy tökéletesen képzetlen, tehetségtelen, még a józan ész szabályaira sem hallgató politikusként látja.

  • Az új kötet nem leíró történeti munka, hanem mintegy bíróság elé állítja vele Horthyt. Azt vizsgálja, milyen lehetőségei lettek volna az egykori kormányzónak, valamint, hogy a döntési helyzetek, illetve az ezekre adott válaszai hogyan árnyalják jellemét, felelősségét. A könyvben nem saját értékítéleteinek ad hangot, hanem Horthyt döntésein keresztül, saját korának viszonyai közt, történészi szempontból vizsgálja.
  • Horthy nemcsak antiszemita, hanem rasszista is volt, bár egyiket sem következetesen gyakorolta. Jóllehet nem volt született tömeggyilkos, de nézeteit mégis politikai tettekre váltotta. A gazdasági elit zsidó tagjait értékesnek ítélte és ennek megfelelően kezelte őket. Horthy sajátos, logikátlan antiszemitizmusáról ugyan más szempontból, de Závada Pál Hajó a ködben című kötete is tanúskodik. Imbecillis rasszizmusát példázza, hogy nemcsak hazai, de nemzetközi fórumokon is a magyarországi németeket kárhoztatta, minden erejével szorgalmazta kitelepítésüket. 

Jóllehet az emlékezetpolitika egy nagyon erős államférfiként írja le, valójában cselekedetei, döntései alapján inkább csak a beszámíthatatlanság kérdése merül fel Horthyval kapcsolatban.

  • Legdrámaibb hibás döntései között említhetjük például a deportálások megszervezését: a németek alapvetően munkaerőt követeltek tőlünk, azzal, hogy nem csak munkaképes férfiakat pakolt a vagonokra, rengeteg embert halálos ítéletét írta alá személyesen. Másik legnagyobb politikai hibája lemondása, ehhez kapcsolódva pedig fia október 15-ei elrablását lehetővé tevő, illetve ezt követő cselekedetei. Tetteinek több drasztikus következménye volt: nemcsak Budapest ostroma, s ezzel mintegy 38000 civil halála lett volna megelőzhető, ha menekülés helyett az ellenállást választja, hanem a orosz csapatok is hamarabb eljutottak volna nyugatra, a béketárgyalások pedig Magyarország számára sokkal kedvezőbb feltételekkel, több területet  megtartásával zárulhattak volna.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hányasra értékeli Ungváry és Szakály a Horthy-korszakot?

Száz éve választották kormányzóvá Horthy Miklóst, aki a mai napig az egyik legvitatottabb megítélésű történelmi személyiség Magyarországon. Ungváry Krisztián új könyvében Horthy felelősségét firtatja, erről és a kormányzó megítéléséről pedig a héten Szakály Sándor történésszel vitázott.

...

Ungváry Krisztián Horthy felelősségét elemzi

Ungváry Krisztián új kötetében egyenként teszi mérlegre a kormányzó legfontosabb döntéseit és választásait, amelyek alapvetően befolyásolták Magyarország lakóinak életét 1920 és 1944 között.

...

Ungváry szerint a politikai elit elmulasztott szembenézni a múlttal

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...