Mécs Anna: Péter atya 1.0 [Kapcsolati hiba]

Mécs Anna: Péter atya 1.0 [Kapcsolati hiba]

.konyvesblog. | 2019. szeptember 14. |


Köhögött a motor, ahogy felfelé araszoltam a hágón. Mindig megcsapott a gyerekkor szele, amikor az út lefelé fordult, és a zord bércek között megláttam a szülőfalumat. Kárpátcsernyén a 14. századi templom ott magasodott az apró házak között. Volt valami transzcendens már pusztán az építmény létezésében is, sose értettem, hogy az 1300-as években hogy voltak képesek ilyen meredek vidéken ekkorra épületet felhúzni. Régen jártam itthon, Budapesten meg furcsamód nem cikkeztek erről a robotpapról. Enyém lehet a sztori, ez nagy sztori lesz.

Kapcsolati hiba

Mécs Anna a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat nyerte el 2018-ban Gyerekzár című novelláskötetével. A Könyvesblogon Kapcsolati hiba címen írja tárcasorozatát havi rendszerességgel (a korábbi részeket itt lehet olvasni). 

A Tamás atyát áthelyezték, magyarázta Mama, és azt az áthelyeztéket olyan nagy nyomatékkal mondta, még két mutatóujjával idézőjelbe is tette a szót. Mondtak róla ezt-azt, tette hozzá, és gyorsan terelte a szót, bármikor az egyház kényes kérdéseiről próbáltam beszélgetni vele, ő inkább elfordult, ne romboljam szét az ő évtizedek alatt kicsinosított építményét. Szóval, folytatta, nem volt kit Tamás atya helyére hozni, akkora a paphiány az országban, meg amúgy is, nem vagyunk már sokan a faluban, akik miatt érdemes. Ekkor egy rosszalló pillantást vetett rám. Azért hozták ide a robotpapot, a Péter atyát, fogadd országodba lelkét, kiért véred kiontatott, vetett gyorsan keresztet, és kitessékelt az ajtón.

A koporsó hatalmas volt, méretes robotot szereztek ide. Ahogy vonultunk a temetőbe, úgy láttam meg a megyés püspököt, Zoltán atyát, rá még emlékeztem gyerekkoromból, nyilván ő is felfelé bukott. Az érsek pedig a sír fölé kihelyezett képernyőn rótta le kegyeletét. Sokan a telefonjukkal állták körbe a sírt, és úgy közvetítették a szertartást. Mama oldalba bökött, hogy ne bámuljam olyan feltűnően, neki is streamelték a misét, amikor combnyakkal otthon feküdt. Köpni-nyelni nem tudtam, csak örültem, mert így legalább senkinek nem fog szemet szúrni, hogy én videoriportot csinálok erről a cirkuszról közben.

Péter atya

2018-2019

A fejfát hosszan vettem, az aranyozott Valóság voltál, álom lettél újra sírfeliraton elidőztem, volt iróniája, aki ezt kitalálta.

A tort a művelődési házban tartották, ki volt függesztve ott is egy képernyő, beszarás, micsoda modernség van itt. Péter atyáról vetítettek slide showt; felszenteli a felújított iskolát, megkereszteli azt a két gyereket, aki abban az évben Kárpátcsernyén született, megáldja a falu határában épített atomerőművet, meg a templom előtt ölelgeti a gyónásra érkező néniket. Azért nem vigyorgott mindenki, amikor beállítottak vele, a Marika hetekig ki sem lépett az utcára, ott lakik szerencsétlen a templom mellett, nem akarta ezt a szentséggyalázatot, suttogta nekem Mama. Aztán mivel más nem volt, és mert azt hallottuk, Péter atya nagy tudású, az egész Biblia ott van a fejében, meg mert az érsek úr is jóvá hagyta, hát elkezdtünk járni hozzá. Levett minket a lábunkról, de aztán persze kiderült, ő sem egy szent.

A kép illusztráció Forrás: News.Yahoo.com

Péter atya ismerős volt, aztán beugrott, honnan. Ugyanúgy nézett ki, mint a japán robotpapok, akikről, vagy amikről? Mindegy is, szóval pár éve olvastam róluk. 

- Valóban Japánból rendeltük, sajnos nem volt időnk saját modellt kifejleszteni, de a beszédmodulját valamelyest átalakítottuk. – mesélte a pilot projekt informatikai vezetője, akit a toron szúrtam ki és szólítottam meg. – De a gyóntatómodulra vagyunk a legbüszkébbek.

Mint elmondta izgatottan, egy mesterséges intelligenciát használó beszédprogramot építettek be Péter atyába. Mélytanuló algoritmussal megtanították, hogy felismerje az elmondott bűnöket és azokat a helyes kategóriába sorolja, majd megfelelő elégtételt mondjon a gyónónak.

Most, ahogy ez a fószer magyarázott, beugrott, hogy Mama az elmúlt évben milyen felszabadult lett, és hogy sokat mesélt erről az új atyáról. Azt mondta, nagyon megértő, mindenre van egy jó szava, és valahogy úgy megbízik benne, hogy mindent meg tud osztani vele. Most már rémlik, ahogy mondja, hogy ez az atya közelebb van Istenhez, mint eddig bármelyik atya, akivel dolga volt. Csak azt felejtette el említeni, hogy egy robotról van szó.

Én egyébként úgy tudtam, hogy csak felszentelt papok gyóntathatnak, erről már a szomszédos falvak papját kérdezem. Nagy hasa van, kopaszodik, egész temetés alatt izzad, vénasszonyok nyara, lihegi, és törölgeti a homlokát.

- Kapacitáshiány. Egy vasárnap öt misét mondok, hetente tízet temetek, nem fér bele több, muszáj a munkaerőhiányt így pótolni. És ha gyónni akarnak az emberek, akkor meg kell adnunk nekik, hogy gyónhassanak. A kedves szakemberek beépítettek egy jelzőrendszert is Péter atyába, ha valaki olyan súlyosságú bűnt osztott meg vele, amely már nem tartozik az ő hatáskörébe, akkor értesítette a megyés püspököt.

Nem értem, ha ilyen professzionális rendszert építettek, akkor hogyhogy temetik már egy év múlva. Megkeresem újra a programozót, aki éppen az utolsó pogácsát kaparintja meg.
-        De ha Japánból érkezett, hogyhogy tönkrement egy év alatt?
-        Nem, nem, nem ment tönkre. Le kellett állítanunk.
-        Rosszul működött? Vagy lett mégis utánpótlás?
-        Nem, dehogy, Péter atya remekül végezte a dolgát.
-        Halál nélkül nincsen egyház. – löki félre Zoltán atya a programozót.
-        Hogyhogy nincs?
-        Ha nincs halál, nincs feloldozás.

Ezt megrázó és szép végszónak érzem, amiben van valami mélyen emberi. Épp menteném el a drive-omra a felvételeket, amikor a programozó félrevon.

- Betápláltuk az elmúlt 30 év prédikációit, és azok alapján jobbakat írt, mint a legnépszerűbb papok. Rögtön féltékenyek lettek rá. Na meg rámutatott egy-két addig feltáratlan ellentmondásra a miserendben és némely korábbi prédikációban. Na meg a gyóntatómodul. Mint kiderült, nem csak a helybeliek jártak hozzá. Hanem az egyházi főméltóságok is. Egy robotnak bármit elmond az ember, hiszen az csak egy robot. És olyan megértő, mindig azt mondja, amit kell. És úgyse ért semmit. Úgyse emlékszik semmire. A jelzőrendszer meg persze folyamatosan jelzett. Hamar rájöttek, hogy a Péter atya által tárolt adatok milyen veszélyesek lehetnek rájuk nézve. Úgyhogy be kellett építenünk egy bűnbeesés-kiegészítőt, mert mégsem hozhat létre a bűnös emberiség egy bűntelen robotot, hiszen semmissé tennénk az üdvtörténetet. Bűnbeesés nélkül nincs feloldozás. Ezért kellett bűnbe vinnem Péter atyát, hogy aztán a halál jelentsen számára feloldozást.

A programozó egészben betuszkolta a hatalmas sajtos pogácsát a szájába, egy nyeléssel lenyomta a torkán, láttam, ahogy az ádámcsutkája fel-lejár, dolgozik, hogy bele ne fulladjon. Aztán néznek majd egyet, amikor Péter atya kiszáll a sírból és elindul a mennyek országába, röhögött teli szájjal, ördögien, és készülődött kifelé. Gyorsan még elkaptam, és felajánlottam, hogy elviszem Budapestre, mi van, ha nem viccelt, meg jó lenne kideríteni, Péter atya memóriájának biztonsági másolatai hol is vannak.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!