Űropera kapta a legjobb regényért járó Hugo-díjat

Űropera kapta a legjobb regényért járó Hugo-díjat

Vasárnap Glasgow-ban átadták az egyik legfontosabb spekulatív irodalmi kitüntetésnek számító Hugo-díjakat. Bár az utóbbi időben több botrány is felütötte a fejét a Hugo körül, az elismerésnek még mindig komoly presztízse van.

vn | 2024. augusztus 12. |

A 2024-ben a skóciai Glasgow-ban tartott Worldconon nevezték meg a Hugo-díjak idei nyerteseit. A kitüntetések odaítéléséről hagyományosan az aktuális sci-fi világtalálkozó résztvevői döntöttek.

A legfontosabb kategóriák győztesei

Ahogy arról korábban mi is írtunk, a Hugo shortlistje 1955 óta a World Science Fiction Society (WSFS) tagjainak szavazataiból áll össze. A szervezetnek bárki tagja lehet, aki jegyet, pontosabban tagságot vesz a következő Worldconra, ahol az aktuális nyerteseket is kihirdetik.

Bár a Hugo-díj adminisztrációs albizottsága idén közel 400 szavazatot gyanúsnak talált, azonban állításuk szerint ezek nem befolyásolták a végeredményt.

A legjobb regény Emily Tesh háborús queer űroperája lett.

A Some Desperate Glory a családról, valamint a választások beszűküléséről is beszél. Tesh bemutatkozó kötete többek között Vajra ChandrasekeraShannon Chakraborty és John Scalzi elől halászta el a Hugót.

A legjobb kisregény T. Kingfisher Thornhedge, a legjobb hosszú elbeszélés Naomi Kritzer The Year Without Sunshine című írása lett, a legjobb novellának pedig a Better Living Through Algorithms-t választották, ugyancsak Kritzertől.

A legjobb sorozat kategóriát Ann Leckie és az Imperial Radch nyerte,

a legjobb képregénynek járó díjat pedig Brian K. Vaughan és Fiona Staples Sagája vitte haza.

Megvásárolt szavazatok és kitalált nevek

Ahogy arról nemrég mi is beszámoltunk, a Hugo-díj adminisztrációs albizottsága szerint az éves elismerésekre leadott szavazatok összeszámolása során azt állapították meg, hogy 377 voksot olyan személyek adtak le, akiknek „nyilvánvalóan hamis a nevük és/vagy más jellemzők miatt összeférhetetlenek”.

Az emlegetett hamis nevek között számos vezetéknév szinte teljes mértékben megegyezett, és akadtak olyanok is,

akiknek „egymást követő számok fordításából” állt össze a kitalált neve.

A kétes kilétű voksolók többsége az „A” finalistának nevezett szerzőre adta a szavazatát. Az albizottság közleményéből kiderül, hogy amiatt nem fedik fel az „A” finalista kilétét, mert nincs rá bizonyítékuk, hogy a művére csalárd módon leadott voksokról az illető tudott.

„Szeretnénk megnyugtatni a 2024-es Hugo-választókat, hogy a leadott szavazatokat tisztességesen számolták meg” ‒ olvasható a Guardian által szemlézett közleményben.

„Legfőképpen pedig arról szeretnénk biztosítani az idei Hugo-díj nyerteseit, hogy tisztességesen nyertek.”

Az idei Hugo-döntős amerikai sci-fi író, John Scalzi (akivel tavaly interjúztunk) „az átláthatóság üdvözlendő aktusának” nevezte a nyilatkozatot.

Egy másik botrány

Az átláthatóság tényleg jó cél lehet, hiszen amint februárban mi is beszámoltunk róla, a Hugo-díj tavalyi jelölési folyamata során több népszerű és sikeres kötet, köztük R.F. Kuang Bábelje és Neil Gaiman Sandmanje is a „nem támogatható” kategóriába került.

A díjat, mint fentebb említettük, az éves sci-fi világtalálkozón, a Worldconon adják át, amit tavaly Kínában tartottak, így azonnal felmerült a gyanú, hogy a kínai kormány nyomására cenzúráztak bizonyos szerzőket. Köztük már nyugaton élő, kínai származású írókat, valamint olyan szerzőket is, akik kritizálták Kína politikáját.

Később nyugati szervezők kiszivárgott emailjei megerősítették a gyanút, ráadásul az is kiderült, hogy Tibet és Tajvan is tiltólistán volt. Adrian Tchaikovsky, a tavalyi győztes kijelentette, hogy a botrány miatt érvénytelennek tekinti a díját, és mások mellett rendszerszintű változásokat, illetve ő is átláthatóságot követelt a Hugótól.

Forrás: Guardian, sffworld.com

Nyitókép: X

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Hamis szavazatokkal próbálták befolyásolni az idei Hugo-díjakat

Az egyik legfontosabb spekulatív irodalmi kitüntetés, a Hugo-díj adminisztrációs albizottsága közel 400 szavazatot talált gyanúsnak, de állításuk szerint ezek nem befolyásolták a végeredményt.

...
Hírek

Adrian Tchaikovsky a botrány miatt érvénytelennek tartja a Hugo-díját

Az idő gyermekei szerzője az átláthatóságot szolgáló változtatásokat sürgeti a díj körüli botrány miatt.

...
Nagy

Kínai cenzúra foszthatta meg a Bábelt és a Sandmant a Hugo-jelöléstől

A Hugo a legfontosabb spekulatív irodalmi elismerések közé tartozik, ám a tavalyi díjazással kapcsán felmerült az erős gyanú, hogy Kína befolyásolta a jelölési folyamatot. A Hugo történetében nem ez lenne az első alkalom, hogy politikai szándékkal megpróbálják befolyásolni a végeredményt. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

Polc

A székely időutazó, a megbicskázott regényszerkezet meg a rütyü

...

Egy mai fotelfilozófus sem ér többet egy középkori hóhérnál

...

"A tested története vádirat a politikatörténet ellen" - 5 idézet a hét könyvéből: Akik megölték az apámat

...

Nehéz levetkőzni, ha valakire a családjában is idegenként tekintenek

...
A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.