A 2024-ben a skóciai Glasgow-ban tartott Worldconon nevezték meg a Hugo-díjak idei nyerteseit. A kitüntetések odaítéléséről hagyományosan az aktuális sci-fi világtalálkozó résztvevői döntöttek.
A legfontosabb kategóriák győztesei
Ahogy arról korábban mi is írtunk, a Hugo shortlistje 1955 óta a World Science Fiction Society (WSFS) tagjainak szavazataiból áll össze. A szervezetnek bárki tagja lehet, aki jegyet, pontosabban tagságot vesz a következő Worldconra, ahol az aktuális nyerteseket is kihirdetik.
Bár a Hugo-díj adminisztrációs albizottsága idén közel 400 szavazatot gyanúsnak talált, azonban állításuk szerint ezek nem befolyásolták a végeredményt.
A legjobb regény Emily Tesh háborús queer űroperája lett.
A Some Desperate Glory a családról, valamint a választások beszűküléséről is beszél. Tesh bemutatkozó kötete többek között Vajra Chandrasekera, Shannon Chakraborty és John Scalzi elől halászta el a Hugót.
The #hugoawards winner for Best Novel is Some Desperate Glory, Emily Tesh (Tordotcom; Orbit UK). pic.twitter.com/KpGO3SI55O
— Locus Magazine (@locusmag) August 11, 2024
A legjobb kisregény T. Kingfisher Thornhedge, a legjobb hosszú elbeszélés Naomi Kritzer The Year Without Sunshine című írása lett, a legjobb novellának pedig a Better Living Through Algorithms-t választották, ugyancsak Kritzertől.
A legjobb sorozat kategóriát Ann Leckie és az Imperial Radch nyerte,
a legjobb képregénynek járó díjat pedig Brian K. Vaughan és Fiona Staples Sagája vitte haza.
Megvásárolt szavazatok és kitalált nevek
Ahogy arról nemrég mi is beszámoltunk, a Hugo-díj adminisztrációs albizottsága szerint az éves elismerésekre leadott szavazatok összeszámolása során azt állapították meg, hogy 377 voksot olyan személyek adtak le, akiknek „nyilvánvalóan hamis a nevük és/vagy más jellemzők miatt összeférhetetlenek”.
Az emlegetett hamis nevek között számos vezetéknév szinte teljes mértékben megegyezett, és akadtak olyanok is,
akiknek „egymást követő számok fordításából” állt össze a kitalált neve.
A kétes kilétű voksolók többsége az „A” finalistának nevezett szerzőre adta a szavazatát. Az albizottság közleményéből kiderül, hogy amiatt nem fedik fel az „A” finalista kilétét, mert nincs rá bizonyítékuk, hogy a művére csalárd módon leadott voksokról az illető tudott.
„Szeretnénk megnyugtatni a 2024-es Hugo-választókat, hogy a leadott szavazatokat tisztességesen számolták meg” ‒ olvasható a Guardian által szemlézett közleményben.
„Legfőképpen pedig arról szeretnénk biztosítani az idei Hugo-díj nyerteseit, hogy tisztességesen nyertek.”
Az idei Hugo-döntős amerikai sci-fi író, John Scalzi (akivel tavaly interjúztunk) „az átláthatóság üdvözlendő aktusának” nevezte a nyilatkozatot.
Egy másik botrány
Az átláthatóság tényleg jó cél lehet, hiszen amint februárban mi is beszámoltunk róla, a Hugo-díj tavalyi jelölési folyamata során több népszerű és sikeres kötet, köztük R.F. Kuang Bábelje és Neil Gaiman Sandmanje is a „nem támogatható” kategóriába került.
A díjat, mint fentebb említettük, az éves sci-fi világtalálkozón, a Worldconon adják át, amit tavaly Kínában tartottak, így azonnal felmerült a gyanú, hogy a kínai kormány nyomására cenzúráztak bizonyos szerzőket. Köztük már nyugaton élő, kínai származású írókat, valamint olyan szerzőket is, akik kritizálták Kína politikáját.
Később nyugati szervezők kiszivárgott emailjei megerősítették a gyanút, ráadásul az is kiderült, hogy Tibet és Tajvan is tiltólistán volt. Adrian Tchaikovsky, a tavalyi győztes kijelentette, hogy a botrány miatt érvénytelennek tekinti a díját, és mások mellett rendszerszintű változásokat, illetve ő is átláthatóságot követelt a Hugótól.
Forrás: Guardian, sffworld.com
Nyitókép: X