„Ezen információk alapján nem tekinthetem magam Hugo-győztesnek, és nem fogok hivatkozni a 2023-as díjátadó eredményére sem az életrajzomban, sem ezen az oldalon”
– írja Adrian Tchaikovsky a saját weboldalán közzétett nyilatkozatban, amire a Spekulatív Zóna hívta fel a figyelmet. Az idő gyermekei-sorozatért 2023-ban Hugo-díjat kapott Tchaikovsky az elmúlt hetek eseményei nyomán szánta el magát erre a lépésre.
A gyanú, hogy kínai nyomásra cenzúrázták tavaly a Hugó-díjat, az egyik legrangosabb spekulatív irodalmi elismerést, akkor merült fel, mikor idén január 20-án nyilvánosságra kerültek a tavalyi év jelölési listái.
A Hugo a legfontosabb spekulatív irodalmi elismerések közé tartozik, ám a tavalyi díjazással kapcsán felmerült az erős gyanú, hogy Kína befolyásolta a jelölési folyamatot. A Hugo történetében nem ez lenne az első alkalom, hogy politikai szándékkal megpróbálják befolyásolni a végeredményt.
Ahogy arról mi is részletesen beszámoltunk, tavaly történt először, hogy nem az Egyesült Államokban rendezték a WorldCont, ahol a Hugót is átadják – a helyszín Kína volt. A nyilvánossá vált jelölési listákon viszont a jelölhetőségből való kizárást jelentő csillag szerepelt olyan szerzők neve vagy műve mellett, akik korábban kritizálták Kínát, a kínai vezetést, illetve kínai emigráns írók. Így csillagot kapott Rebecca F. Kuang Babelje és Neil Gaiman Sandman-sorozata is.
A botrány tovább dagadt, amikor kiszivárogtak a nyugati szervezők e-mailjei, amikben például arról írtak, hogy ki kell emelni minden olyan művet, ami Kínában problémás lehet.
Tchaikovsky nyilatkozata végén minderre úgy reagált,
rendszerszintű változásokat vár a Hugónál, amik az átláthatóságot, a méltányosságot és az elszámoltathatóságot szolgálják.
Címlapi fotó: Johan Jönsson/Wikipedia