Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról

Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról

Megvannak a felvételi ponthatárok: eldőlt, hogy ki melyik egyetemen vagy főiskolán tanul tovább. Ezek az évek az egész életre hatással lesznek, így nem véletlen, hogy a regényírók is szívesen boncolgatják ezt az időszakot, akár a kapcsolatokról, akár a felnőtté válásról van szó. 3 könyvet ajánlunk a témában.

chk | 2025. július 24. |

Július 23-án este 8-kor közzétették a Felvi.hu oldalán a felvételi ponthatárokat. Több népszerű szakra idén magasabb pontszámra volt szükség a bejutáshoz, mint tavaly, és akadtak olyan intézmények is, ahol kiugróan sok pont kellett: a Dunaújvárosi Egyetemre például állami ösztöndíjas levelező tagozatra csak maximális, 500 pontos eredménnyel lehetett bekerülni.

A felsőoktatásban töltött időszak az egész életünkre hatással van. Az önállósodás, a felnőtté válás nehézségei, a kudarcokkal való szembesülés és persze a párkapcsolat témája is meghatározó ezekben az években. Nem véletlen, hogy számos regény foglalkozik az egyetemi évek történéseivel. Hármat ajánlunk ezek közül. 

Sally Rooney: Baráti beszélgetések

SALLY ROONEY
Baráti beszélgetések
Ford. Dudik Annamária Éva, 21. Század Kiadó, 2020, 301 oldal
Sally Rooney: Baráti beszélgetések

Sally Rooney történetei megosztják az olvasókat: vannak, akik lelkesedve fogadták, hogy az írónő behozta az Y generáció problémáit az irodalomba, másokat elképesztően idegesítenek a karakterei, akik a problémák megoldása és a nyílt kommunikáció helyett inkább a passzív befelé fordulást és a szenvedést választják. Rooney Normális emberek című kötetéhez hasonlóan a Baráti beszélgetések (a hét könyve is volt nálunk) középpontjában is az emberi kapcsolatok, a játszmák és a szerelmi dráma állnak.

Egy viszonylag közhelyes élethelyzetet, a megcsalás témáját dolgozza fel a kötet, de veszi a fáradságot, hogy mögé nézzen, és megmutassa, milyen érzelmek, motivációk és sebzettségek állhatnak egy olyan klisés szituáció hátterében, amikor egy idősebb, házas férfi viszonyt kezd egy jóval fiatalabb nővel.

A barátság és a szerelem nagy kérdései mellett szó esik a diszfunkcionális családokról, a gyerekvállalásról, az alkotás nehézségeiről, a pénzről és még az endometriózis okozta gyötrelmekről is.

Az egész történet kerete, háttere pedig az egyetem, és megjelennek az egyetemista lét kihívásai, örömei és magányossága is. A könyvből adaptáció is készült. 

Elena Ferrante: Nápolyi történetek

Elena Ferrante 
Az új név története
Ford. Matolcsi Balázs, Park, 2024, 488 oldal
-

Elena Ferrante Nápolyi regények-tetralógiája (itt írtunk róla) látszólag két nő barátságának története, de benne van egy egész korszak és egy város regénye, illetve egy sajátos szabályok szerint működő közösségé, sőt egyúttal egy kapcsolat dinamikájának és egy kreatív életpálya kibontakozásának a krónikája is.

A narrátor, Elena Greco elbeszélése nyomán rengeteget megtudunk a telepként emlegetett nápolyi szegénynegyed lakóiról és az innen való kitörés, majd visszatérés nehézségeiről.

A regényfolyam második kötete, Az új név története foglalkozik azokkal az évekkel, amikor Elena a Pisai Egyetemen tanul, anyagi és identitásproblémákkal küzd, Lila pedig – aki páratlan intelligenciája ellenére nem tanulhat tovább – egy gyárban robotol.

Mona Awad: Nyuszika

Mona Awad
Nyuszika 
Ford. Szieberth Ádám, Athenaeum, 2019, 400 oldal
-

Samantha egy elit egyetem írásművészeti mesterképzésének ösztöndíjas hallgatója, és ki nem állhatja a prózaíró klub dúsgazdag lánykáinak négyfős klikkjét, akik látszólag tökéletesek, Nyuszikának szólítják egymást, és valahogy nagyon furák. Egy nap valamiért Samanthát is meghívják a Nyuszikák legendás Szutyok Szalonjába, és a magányos, kívülálló lányt azonnal berántja a Műhelynek nevezett klub világa, ami jóval több, mint egy tudatmódosítókban bővelkedő művészi összejövetel. Samantha hanyagolni kezdi Avát, a legjobb barátnőjét és a tanulmányait is, egyre mélyebbre merül a Nyuszika-kultusz rituáléiban, míg végül már ő is nehezen tudja kibogozni a valós és a képzelt történések szövevényét.

A kanadai születésű Mona Awad horrorelemeket is tartalmazó regénye Ottessa Moshfegh My Year of Rest and Relaxation című könyvével együtt a BookTokon hasító weird girl-trend egyik alapműve.

Egy booktokker (@eviemaddaloni) az ilyen könyvekre „nyugtalanító és nyers” elbeszélésekként hivatkozik, amelyek visszavágnak a csendes és jól nevelt női ábrázolásmódoknak. Ezek a figurák ugyanis lehetnek rendetlenek, dühösek és hangosak, és még véletlenül sem próbálnak meg szimpatikusak lenni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

Hogyan lehet kitörtni abből a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg? A Valós idők a hét könyve. 

...

Az olvasás vége: az elit egyetemisták is képtelenek befejezni egy könyvet

Rosszul tanulunk olvasni vagy a telefonok miatt van az egész? Már az amerikai elit egyetemek hallgatói sem képesek végigolvasni egy egész könyvet.

...

Így kopnak ki egymás életéből az egyetemi barátok – Olvasd el Harag Anita novelláját!

A Hangulatjelentés című kötetben 19 kortárs magyar szerző mesél arról, milyen most Magyarországon huszonéves, harmincas fiatalnak lenni. Most elolvashatod az antológiából Harag Anita novelláját.

Spiró György: Hungária és Magyarország nem azonos

Spiró György: Hungária és Magyarország nem azonos

Hallgassátok meg az íróval készített podcastünket!

Szerzőink

chk
chk

Így dolgozott kémregényein John le Carré, aki maga is kém volt

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

200 éve sokkal több női író volt, aztán jöttek a férfiak

Hírek
...

Nádas Péter egy több száz éves német rend tagja lett

...

Macska a széken, teknős a könyvespolc alatt – Szerinted jó ötlet az állatos könyvesbolt?

...

A Normális emberek sztárjával készül új Jane Austen-feldolgozás

...

Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról

Olvass!
...

Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Az önismeret nemcsak egy újabb feladat a teendőid között, hanem az út egy teljesebb, egészségesebb élethez. Olvass bele!

...

A megfojtott pap a kőbányai templom előtt ül: olvass bele N. Nagy Zoltán új krimijébe!

Egy kegyetlen elkövető, egy nyugdíjba készülő nyomozó és egy kőbányai templom. 

...

Hogy illik viselkedni túszejtés esetén? – Olvass bele Fredrik Backman regényébe!

A hisztiző túszok vagy a rendőrkézre kerülés a rosszabb?

Kiemeltek
...

Botrány a könyvpiacon: Átverte-e az olvasókat A tenger útja szerzője?

Tovább gyűrűzik a hazugsággal vádolt életrajzító ügye.

...

10 író, akikkel a salföldi Nyári Margón találkozhatsz

Az idei és tavalyi év nagy durranásai várnak rád a Balatonnál. 

...

Meghalt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath alapító-énekese, aki könyvekben is feltárta zűrös életét

Ozzy Osbourne a metál- és rockzene meghatározó alakja volt, több könyve is megjelent az önéletrajztól a túlélési útmutatóig. Ezekkel emlékezünk a zenészre.