Sally Rooney a kortárs irodalom egyik legjelentősebb szerzője, aki az Y-generáció krónikásaként rendkívül hitelesen mesél a milleniálok szerelmi életéről, társadalmi és egzisztenciális problémáiról és a kapunyitási pánikról.
Az új regény apropóján október 3-án egy beszélgetés keretében Nyáry Krisztián és lányai, Nyáry Luca és Nyáry Liza, valamint Szűcs Péter arra keresi majd a választ, hogy mitől olyan népszerű Sally Rooney, mivel tud megfogni az Y-korosztály bemutatásán keresztül 14 évestől 44 éves korig szinte mindenkit, és persze szó lesz az Intermezzóról is. Az esemény részleteiről itt tájékozódhatsz a Facebookon.
Mit tudhatunk az új regényről?
Az Intermezzo középpontjában egy testvérpár áll, Peter és Ivan Koubek, akik látszólag egymás ellentétei. Peter túl van a harmincon, sikeres dublini ügyvéd. Magabiztos, kompetens, lehengerlő. De apjuk halála után csak gyógyszerrel tud aludni, és nem boldogul a párkapcsolati bonyodalommal, amibe belenavigálta magát. Napjai két nagyon eltérő nő vonzásában telnek: Sylvia Peter régi első szerelme, akivel máig meghitt a kapcsolatuk, Naomi pedig egyetemista, aki egyelőre semmit nem vesz komolyan.
Peter öccse, Ivan huszonkét éves, és versenyszerűen sakkozik. Visszahúzódó, feszengő típus, nagyszájú bátyjának tökéletes ellentéte. A gyász első heteiben ismerkedik meg Margarettel, egy idősebb nővel, aki problémákkal küzd. Ivan és Margaret viszonya gyorsan komolyra fordul.
A két testvér élete új szakaszba ér: vágyak, kétségek és lehetőségek őrlik fel őket.
Rá kell jönniük, mennyit bír el az élet, mennyit bírnak el ők maguk.
Mi a titok?
Rooney tudatosan igyekszik távol tartani magát a nyilvánosságtól, mégis nagy figyelmet kap, hiszen több mint 10 millió eladott példánnyal büszkélkedhet. A Baráti beszélgetések, a Normális emberek és a Hová lettél, szép világ című regények szerzőjének mindhárom eddigi kötete nemzetközi bestseller, műveit több mint negyven nyelvre fordították le. Az első két kötetből a BBC tévésorozatot készített, 2022-ben pedig a TIME magazin beválogatta a globális kultúra száz legnagyobb hatású formálója közé.
A magyar olvasók először Rooney 2017-ben megjelent második regényével, a Normális emberekkel találkozhattak, ami hasonló alapokon nyugszik, mint az első, a Baráti beszélgetések című regény. Mindkettőben a húszas éveik elején járó főszereplők vidékről csöppennek bele a fővárosi egyetemi élet kalandjaiba és visszásságaiba, és olyan szexuális kapcsolatba keverednek, amit a környezetük elől titkolniuk kell, és amelynek helyességét maguk is megkérdőjelezik. Rooney regényeit
a kritikusok J. D. Salinger műveihez és Sylvia Plath Üvegbúra című regényéhez hasonlítják.
Az első két regény sikere után, a Hová lettél, szép világ pillanatok alatt bestseller lett, sőt, olyan sok neves lap írt róla a megjelenés utáni első napokban, hogy azzal minden eddigi rekordot megdöntött.
A regény főhősei a mai harmincasok mindennapi életét, dolgoznak, a barátaikkal chatelnek, keresik a szerelmet, és közben próbálják megfejteni, hogyan siklott félre minden, és mi lett a gyerekkori vágyaikból. Kritikánkban azt írtuk róla: „Regényeinek központi szervezőeleme a szerelem és a barátság, egészen pontosan azt mutatja meg, hogy a társas kapcsolataink milyenek a 21. századi társadalmi és kulturális közegben, és hogyan változtak meg a fiatalok céljai, vágyai, lehetőségei a korábbi nemzedékekhez képest.
Rooney az emberi drámák ábrázolásán keresztül az élet leglényegibb kérdéseihez közelít.
Szereplői folyamatosan analizálják egymást, önmagukat, a világban zajló folyamatokat és mindezek kapcsolatát, hogy megpróbálják megfejteni, hogyan találhatnának értelmet az életüknek.”
Sally Rooney új regénye, az Intermezzo, várhatóan hasonlóan mély hatást gyakorol majd olvasókra, mint korábbi művei. Az írónő precíz társadalmi megfigyeléseivel és az emberi kapcsolatok árnyalt ábrázolásával vélhetően ismét betekintést nyújt a 21. századi fiatalok világába.