Ki a Biblia írója? Az évszázadok során rengeteg tanulmány és hiedelem született mind az Ószövetség, mind az Újszövetség keletkezésével kapcsolatban. A brit teológus Candida Mossnak köszönhetően most új, megdöbbentő állítással gazdagodik az értekezés: Isten szellemírói (God’s Ghostwriters: Enslaved Christians and the Making of the Bible) című könyvében a University of Birmingham professzora azt állítja, hogy az apostolok és a korai keresztények rabszolgákkal íratták és hirdették az Újszövetséget a Római Birodalom területén.
Az írástudók és a Biblia
A Római Birodalom lakosságának mindössze 5-10 százaléka tudott írni és olvasni: a leggazdagabbak és a rabszolgák.
Ennek az volt az oka, hogy az írástudó gazdagok nem akarták maguk elvégezni az írói munkát – és idős korukban a látásuk gyengülésével már nem is lettek volna rá képesek –, helyette ezt a tanult rabszolgáikra bízták.
Candida Moss szerint a rendelkezésre álló források alapján elmondható, hogy a Biblia szövegének megírása és másolása olyan munka, amit tipikusan rabszolgák vagy felszabadított egykori rabszolgák végeztek el. Ráadásul Jézus első követői és az Újszövetség korai szerzői többnyire tanulatlan emberek voltak, így valószínű, hogy szükségük volt a rabszolgák munkájára.
„Én, Tertius, ki e levelet írtam”
Pál apostol leveleiben világos nyoma maradt az írnokok munkájának. Ott van például Epaphroditus, akit név szerint említ az Újszövetség mint a filippiekhez írt levél szállítóját és Pál apostol bajtársát. Moss állítja, hogy az Epaphroditus egy rabszolgákra jellemző név, így valószínű, hogy
a bibliai alak vagy rabszolgaként vagy felszabadított volt rabszolgaként dolgozott Pálnak.
Szintén rabszolgasorsról árulkodik a Tertius név; és egy Tertius nevű ember nyíltan vall munkásságáról Pál apostol rómaiakhoz írt levelében: „Köszöntelek titeket én, Tertius, ki e levelet írtam” – szól a tizenhatodik vers huszonkettedik sora.
Moss szerint Epaphroditus, Tertius és a hozzájuk hasonló rabszolgák munkája meghaladta a szövegek lejegyzését és kézbesítését: úgy véli, ők maguk is aktívan formálhatták az Újszövetséget. A rabszolgák tehát társszerzői voltak a Bibliának, és a keresztény tanítás alakításában játszott szerepüket fontos lenne elismerni.
A tények magukért beszélnek
A könyv nem aratott osztatlan sikert: többen úgy vélik, hogy Moss egyes állításait inkább alapozza sejtésre, mint tényekre. Daniel Rey emellett kritizálta a szerző szükségtelenül aggresszív hangnemét is – azonban elismerte, hogy a könyv összességében hatalmas teljesítmény.
Moss egyetért azzal, hogy a szöveg egyes pontjai spekulatívak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a könyv alapját képező állítás, miszerint részben rabszolgák írták az Újszövetséget, nem tartozik ezek közé.
„Ezek a tények vitán felül állnak”.
(Guardian)
Kép: Pixabay