Irodalmi kocsmázás, José Saramago, Toldi [PROGRAMAJÁNLÓ]

Izgalmas adventi programokat ajánlunk ezen a héten: olvasókör, karácsonyi kvíz, irodalmi kocsmázás és zenés irodalmi est az ajánlatunkban. 

fk | 2022. december 01. |

Margó Olvasókör: Az emberek legtitkosabb emlékezete

-

Újraindul a Margó Olvasókör, ahol hónapról hónapra izgalmas és fontos könyvek kerülnek a középpontba. Az olvasókör tényleg olvasókör lesz, vagyis nemcsak együtt olvasnak a résztvevők, hanem közös kibeszélések is lesznek. A Margó Olvasókört a Tompa17 nevű új kávézóban tartják, a beszélgetéseket különböző felállásokban Ott Anna, Szeder Kata és Valuska László vezetik. Az első könyv az őszi Margó egyik legjobban várt vendégének, Mohamed Mbougar Sarr szenegáli írónak (beszámolónk itt)  a regénye lesz, amely elnyerte Franciaországban az év könyvének is beillő Goncourt-díjat.

Mikor? december 14. 19:00. Hol? Tompa 17. Facebook-esemény ITT.

Mohamed Mbougar Sarr az irodalom labirintusáról írt, és közben beleveszett a saját regényébe
Mohamed Mbougar Sarr az irodalom labirintusáról írt, és közben beleveszett a saját regényébe

Mohamed Mbougar Sarr szenegáli író akarata ellenére is szimbólummá vált: 31 évesen, első fekete-afrikai szerzőként nyerte el a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat. Paradox módon azzal, hogy neki ítélték a díjat, mintha belépett volna a saját regényének világába, amelyben az irodalmi elitet és intézményrendszert figurázta ki. Az emberek legtitkosabb emlékezetének főhőse éppen attól tartott, hogy ráragad a „fiatal, ígéretes afrikai író” cím, ami aztán meghatározza majd az írásainak recepcióját, Sarr-ral pedig gyakorlatilag pontosan ez történt. Az emberek legtitkosabb emlékezete egy elveszett remekműről és egy zseniális író utáni nyomozásról szól (kritikánk itt). A szerzővel a budapesti könyvbemutatója után (beszámolónk itt) lehetőségünk volt beszélgetni, de mintha csak Sarr regényében történt volna, az interjún készült hangfelvétel üres volt. Szubjektív élménybeszámolónk és portrénk következik Mohamed Mbougar Sarr-ról.

Fotó: Valuska Gábor

Tovább olvasok

Irodalmi kocsmázás Borda Rékával

-

A Zsidó Művészeti Napok szervezésében megvalósuló irodalmi eseménysorozat következő állomásán Borda Rékával Czinki Ferenc beszélget a Mazel Tov kistermében december 6-án, 19:00 órától. A beszélgetés fő íve nem egy frissen megjelent kötet bemutatására épül, hanem az alkotási folyamatba kaphatunk betekintést. Megtudhatjuk például, hogy a szerző egy-egy regénye, novellája, esszéje milyen inspirációk hatására született, szüksége van-e egy képzeletbeli világ megteremtésére ahhoz, hogy alkotni tudjon, és könnyedén jár-kel-e a valóság és a fikció között.

Facebook-esemény ITT.

Borda Réka: Az írás tényleg mindenen átsegít
Borda Réka: Az írás tényleg mindenen átsegít

Idén nyolcadik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. A hagyományunkhoz híven interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteketLichter Péter, Haász János és Szemethy Orsi után ezúttal Borda Réka mesélt arról, hogyan született az idei Margó top10-es listájára került könyve, az Égig érő csalán, valamint, hogy miként lehet egy traumát elmesélni a nyelvvel, és miért nem szabad soha feladni.

Tovább olvasok

José Saramago 100

-

A Budapesti Camões Intézet és az ELTE Portugál Nyelv és Irodalom Tanszéke egy beszélgetéssel emlékeznek a portugál író, José Saramago születésének 100. évfordulójára december 1-jén, csütörtökön 18 órától a „Portugál világok termé”-ben (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/C, fdsz. 2). Pál Ferenc fordító és Nagy M. Miklós szerkesztő beszélget majd a Nobel-díjas író életéről és műveiről, magyarul és portugálul is olvasva részleteket. A résztvevőknek lehetősége lesz Saramago műveit megvásárolni magyar fordításban, és meglátogatni a „José Saramago lépteinek nyomában” című kiállítást a tanszék folyosóin.

Facebook-esemény ITT.

Száz éve született José Saramago, aki műveiben kézzelfoghatóvá tett egy illuzórikus, tovatűnő valóságot
Száz éve született José Saramago, aki műveiben kézzelfoghatóvá tett egy illuzórikus, tovatűnő valóságot

Éppen száz éve született a Nobel-díjas José Saramago, akinek olyan könyveket köszönhetünk, mint a Vakság és a Jézus Krisztus evangéliuma.

Tovább olvasok

Jankovics Marcell: Toldi

-

Arany János elbeszélő költeményének főszereplője egy igazi magyar szuperhős, egy naphérosz. Toldi Miklós történetén keresztül tanúi lehetünk egy irgalmatlan erejű kamaszfiú felnövésének, aki megtanulja használni és uralni a saját képességeit, hogy Nagy Lajos király leghíresebb lovagjává válhasson. Jankovics Marcell és Csákovics Lajos rendezők animációs filmjében nemcsak az ármánykodó báttyal való viszályt és az önmagát kereső ifjú belső vívódásait éljük át, de teljes gazdagságában megjelenik benne a lovagi világ és a magyar puszta, illetve a lápvidék is. Együtt barangolunk Toldival a mocsárban és a XIV. századi Pest utcáin, ahogy mindennel és mindenkivel szembeszállva küzd az igazságáért.

VETÍTÉS IDŐPONTJA: december 9. péntek 18:00

Facebook-esemény ITT.

Toldi, a magyar szuperhős - októberben kerül mozikba Jankovics Marcell utolsó alkotása
Toldi, a magyar szuperhős - októberben kerül mozikba Jankovics Marcell utolsó alkotása

A magyar animáció egyik legnagyobb alakja, a tavaly elhunyt Jankovics Marcell előtt tisztelegve, az ő születésnapjához igazítva, október 20-án kerül a hazai mozikba utolsó alkotása, az egészestés TOLDI. Az animációs film a Magyar népmesék sorozatot is jegyző Kecskemétfilm 80 alkotója több mint háromévnyi munkájának eredménye. A látványos alkotás szöveghűen viszi vászonra Arany János költeményét, miközben történelmi hitelességgel ábrázolja a középkori Magyarországot. 

Tovább olvasok

Poket Karácsonyi Kvíz

-

A kvízkötet után, most először Budapesten POKET kvíz a poketközösség tagjainak. „Korunk nagy tévedése, hogy mindent meg lehet keresni a »gugliban«. Mert keresni csak az tud, aki kérdéseket tud feltenni. Gondolkodni csak az tud, akinek vannak gondolatok a fejében. Csak a tudásból lesz bölcsesség” – mondja Gundel-Takács Gábor műsorvezető, a POKET-kvízkötet nagykövete. Ezt a gondolkodást teszik próbára, irodalmi és kulturális kérdésekkel, POKET-es nyereményekért december 5-én a Tompa17-ben.

A kvízeste házigazdái:
Asztalos Emese, Sidó Anna és Vecsei H. Miklós

Facebook-esemény ITT.

UPÓDIUM Juhász Annával - Vendégek: Spiró György és Dés László

-

Az UPódium sorozat harmadik, december 1-i estjén Juhász Anna irodalmár vendégei Spiró György Kossuth- és József Attila-díjas író, költő, irodalomtörténész és műfordító, valamint Dés László Kossuth és Liszt Ferenc-díjas, Prima primissima-díjas előadóművész, dzsesszzenész, zeneszerző, érdemes művész. Az esten betekintést kaphatunk a két alkotó évtizedes barátságába, párbeszédébe zenéről, írásról, olvasásról – életműveikről. Spiró György, aki már gimnáziumban elhatározta, hogy drámaíró lesz - személyes szállal kötődik Újpesthez - 30 éves koráig az Újpesti rakpart 8. számú házában lakott. Az esten a Spiró Györggyel és Dés Lászlóval közös beszélgetésben Spiró életművének meghatározó állomásai, drámák, regények, önéletrajzi esszék, irodalmi portrék éppúgy előkerülnek, mint a színház és a műfordítások világa, az Eötvös Kollégium, Kertész Imre és Utassy József, a számára fontos mesterek, a XX. századi magyar történelem és például Uri, a Fogság hőse. A beszélgetést felolvasás és zenei improvizáció kíséri.

Facebook-esemény ITT.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Margó Olvasókör, Rajzolj nekem!, Weszteg [PROGRAMAJÁNLÓ]

Jótékonysági rajzolás, Margó Olvasókör, színház, animációs filmvetítés és fontos társadalmi témák a friss programajánlónkban. 

...
Szórakozás

Nádas, Dívák, Frankenstein [PROGRAMAJÁNLÓ]

Egy különleges kocertet, filmvetítéseket, színházi előadásokat, egy családi irodalmi estet és egy nagy Frankenstein-beszélgetést is ajánlunk ezen a héten. 

...
Szórakozás

Budapest-születésnap, Nemes Nagy 100, Kemény Zsófi, Verzió [PROGRAMAJÁNLÓ]

Budapest-ünnep, Hadik Brunch, plakátaukció, filmfesztivál és egyéb izgalmas progmarok várnak titeket a következő napokban.

Hírek
...
Podcast

Dezső András: Portik nélkül nem is lehetne tanítani a kilencvenes évek történelmét

...
Gyerekirodalom

Sárkányos, balatoni, pöttyös - A legújabb gyerekkönyvek közül válogattunk!

...
Szórakozás

Good Omens 2: Angyal és démon újra zűrt kavar a Mennyben, Földön, Pokolban

...
Hírek

Thomas Cromwell imakönyvét találták meg a Hever-kastélyban

...
Hírek

Melyik lesz 2023 legjobb első könyve? Már lehet nevezni a Margó-díjra

...
Könyvtavasz

Kányádi Sándor történetei a Hargita tájairól mesélnek medvékkel, rigókkal és málnaszörppel

...
Hírek

Minden harmadik ember az olvasásba menekül, ha rossz napja van

...
Hírek

Margócsy: Petőfi nem különleges, hanem normál jelenség a nagy magyar költők sorában

...
Szórakozás

Könyvhét, Wes Anderson, Hamlet és Édes Anna [PROGRAMAJÁNLÓ]

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Picasso átka nem fogott: Francoise Gilot a kortárs festészet nagyasszonyaként halt meg

Százegy évesen elhunyt Francoise Gilot francia művész, akit egy magyartól tanult festeni, túlélte Picassót és a saját jogán emelkedett a 20. századi festők legnagyobbjai közé.

...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia. 

...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.