Margó Olvasókör, Rajzolj nekem!, Weszteg [PROGRAMAJÁNLÓ]

Jótékonysági rajzolás, Margó Olvasókör, színház,  animációs filmvetítés és fontos társadalmi témák a friss programajánlónkban. 

fk | 2022. november 24. |

Rajzolj nekem!

-

2022. december 17-én, szombaton nyolc ismert és népszerű pagonyos illusztrátor jóvoltából egyedi rajzokkal gazdagodhatnak a Rajzolj nekem! jótékonysági eseményen résztvevők. Az ötletadó házigazda, Dániel András mellett Agócs Írisz, Horváth Ildi, Kőszeghy Csillla, Pásztohy Panka, Metzing Eszter, Baranyai (b) András és Rátkai Kornél készítenek egyedi, névre szóló rajzokat. Idén a támogatásból befolyt összegből a Pagony Kiadó az iskolai könyvtárakat segíti a Könyvtárostanárok Egyesületével együtt. Az eseményen elkészült rajz karácsonyi ajándéknak is kiváló, és emellett nagy segítséget jelent sok iskolának, tanárnak, gyereknek.

Időpont: 2022. december 17. szombat 10-17 óráig

Helyszín: Pagony Cafe - Dió, a Bakást Pagony mellett (1094, Budapest, Bakáts tér 8.)

Margó Olvasókör: Az emberek legtitkosabb emlékezete

-

Újraindul a Margó Olvasókör, ahol hónapról hónapra izgalmas és fontos könyvek kerülnek a középpontba. Az olvasókör tényleg olvasókör lesz, vagyis nemcsak együtt olvasnak a résztvevők, hanem közös kibeszélések is lesznek. A Margó Olvasókört a Tompa17 nevű új kávézóban tartják, a beszélgetéseket különböző felállásokban Ott Anna, Szeder Kata és Valuska László vezetik. Az első könyv az őszi Margó egyik legjobban várt vendégének, Mohamed Mbougar Sarr szenegáli írónak (beszámolónk itt)  a regénye lesz, amely elnyerte Franciaországban az év könyvének is beillő Goncourt-díjat.

Mikor? december 14. 19:00. Hol? Tompa 17. Facebook-esemény ITT.

Mohamed Mbougar Sarr az irodalom labirintusáról írt, és közben beleveszett a saját regényébe
Mohamed Mbougar Sarr az irodalom labirintusáról írt, és közben beleveszett a saját regényébe

Mohamed Mbougar Sarr szenegáli író akarata ellenére is szimbólummá vált: 31 évesen, első fekete-afrikai szerzőként nyerte el a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat. Paradox módon azzal, hogy neki ítélték a díjat, mintha belépett volna a saját regényének világába, amelyben az irodalmi elitet és intézményrendszert figurázta ki.

Tovább olvasok

Vilmányi Benett: 1 V 1 zenés stand-up

-

”1 V 1, azaz egy az egy ellen, mint a futballpályán. Őszinte színház: elmondom az életemet. Szórakoztató lesz. A szüleim házassági tragikomédiája, egy Pest-környéki kamaszkor jellegzetes figurái, csapattársak, barátok, edzők, tanárok, dílerek, kőművesek, dugóban ülő honpolgárok, háziasszonyok, élsport és gimnázium, mindenki megkapja a magáét, mert ez egy humorműsor. Egy érdi lokálpatrióta beszél, ti meg röhögtök. A végére meg fogjátok érteni, miért gyűlöli a jó magyar ember a zsidókat, romákat, a saját életem példáján megmutatom, hogyan legyél húszéves korodra némi megbocsátható útkeresés után meggyőződéses fasiszta.”

Vilmányi Benett: „Még az egyetemen csináltunk egy jelenetfüzért a „benáculásom"-ból, akkor hozta be nekem a könyvet az osztályfőnököm, Zsámbéki Gábor. Ötödévben aztán kiadta a feladatot, hogy mindenki csináljon egy monodrámát. Amikor az első szövegváltozatot vittem neki, Gábor azt mondta, hagyjam a Sartre-szöveget, írjak belőle valamit inkább én. A jelenetfüzéren, amit annak idején csináltunk, érezte, hogy van benne tapasztalati anyagom. Ezután a radnótis előadások alatt a szünetekben megírtam azt, amiből az 1 V 1 lett." 

Előadja: Vilmányi Benett

Mikor? december 6. 19:00 Hol? Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház. Facebook-esemény ITT.

Nők elleni erőszak a vásznon – Animációs filmvetítés és szakmai beszélgetés

- November 25. a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, ennek alkalmából a K11 LABOR  szervezésében animációs filmvetítést és szakmai beszélgetést tartanak 18:00-tól a K11-ben. Lovrity Anna Katalin Vulkánsziget című diplomafilmjét 2017-ben mutatták be a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon. Az animációs rövidfilm egy egyenlőtlen érzelmi és hatalmi játszma történetét dolgozza fel: a cselekményben egy fiatal nőstény tigris kiszolgáltatottságát és megküzdési stratégiáját követhetjük nyomon. Akkor 2017-ben, a vetítés után néhány hónappal robbant ki a Weinstein-botrány és indult útjára a #metoo mozgalom. A K11 LABOR által szervezett esemény első fél órájában nők elleni erőszakot tematizáló rövidfilmeket vetítenek, majd az azt követő szakmai beszélgetésen meghívott előadókkal járnak utána az animációk történetének, ábrázolásmódjainak és társadalomban betöltött lehetséges szerepüknek.

Meghívott előadók:
Ábrai Hermelin, a NANE és a Patent egyesületek aktivistája és prevenciós foglalkozástartója
Gyenge Zsolt, filmkritikus, a MOME oktatója
Lovrity Anna Katalin, animációs filmrendező

Moderátor: Bartal Dóra, újságíró, az ELTE BTK doktorandusza

Mikor? November 25. 18:00 Hol? K11. Facebook-esemény ITT.

Meseírás, nőknek való?

-

"Komolytalan női műfajok" – lányregény, gyerekkönyv, napló... Indulj el gyerekkönyvíróként, onnan könnyebb út vezet az irodalomba. Legyél te csak meseíró, úgyis mesélsz esténként a gyerekeknek. Ilyen és hasonló mondatok gyakran elhangzanak egy kezdő író pályáján, különösen, ha az illető nő.

- Kérdés, valóban igaz-e, hogy abból válik jó meseíró, akinek gyereke van.
- Milyen valójában a gyerekkönyvírók helyzete?
- Miért olyan mostoha sorsú a naplók, önéletírások szépirodalmi megítélése?
- És miért van az, hogy a női szerzőket gyakrabban azonosítják az azonos nemű főszereplőikkel, mint a férfi szerzőket?

Résztvevők: Bogyó Noémi, Molnár T. Eszter, Petres Csizmadia Gabriella

Moderátor: Tamás Zsuzsa

Mikor? December 9. 17:30 Hol? Kis Présház. Facebook-esemény ITT.

Weszteg: író-olvasó találkozó Garaczi Lászlóval

-

Író-olvasó találkozó Garaczi Lászlóval a Kőbányai Könyvtárban. Weszteg című frissen megjelent regénye kapcsán a szerzővel Górász Péter beszélget.

Garaczi László új regénye a karantén idején játszódik Magyarországon, a történet három sűrű napot fog át. A harmincas éveiben járó rendszergazda Brúnó és a tanár Hajni a világjárvány közegében próbálják feldolgozni szakításukat. Két nézőpontból számolnak be a részben összekapcsolódó, részben párhuzamos, egymásra rímelő vagy éppen egymást ellenpontozó történésekről. A maszkviselés, az online munka, a távolságtartás, az elnéptelenedett város, a bezártság és annak következményei – mindezek a motívumok túlmutatnak a konkrét járványhelyzeten. A karantén nem háttérként, hanem a társadalmi elszigeteltség metaforájaként jelenik meg. A harmadik szólamban Sybille, a német ökofeminista politológus a disztópiaként elképzelt jövő „csúnya, új világának” költői-filozofikus képeit adja.

Mikor? November 24. 17:00 Hol? FSZEK Kőbányai Könyvtár. Facebook-esemény ITT.

Garaczi László: Ez a Rómeó és Júlia soha nem találkozik
Garaczi László: Ez a Rómeó és Júlia soha nem találkozik

Garaczi László Weszteg című regényét mutatta be péntek este a Margón. Mesélt például a zenés munkamódszeréről, a történelem angyaláról, a számára ellentmondásos disztópikus trendről, és elmondta a véleményét a Ligetről is. 

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Szűcs Krisztián: A dalok egymásból születnek valahogy

„Engem az hívott, hogy dalszerző legyek” – mondja Szűcs Krisztián. A Heaven Street Seven, a The Twist és a NAZA egykori frontembere egy fekete füzetbe jegyezte le az első verseit, amelyekben jócskán előfordultak Joy Division-idézetek. Képzeletben készítettünk egy válogatáskazettát a kedvenceiből, megosztotta velünk, miért hasznosak az instant fogyasztható popdalokat kotyvasztó sztárproducerek, és hogy mi a baj azzal, ha az alkonyi tájképbe belefest valaki egy foszforeszkáló tamagocsit.

...
Szórakozás

Szűcs Krisztián zenekara egy női zuhanyzóban vette fel az első barkácsfelvételeket

A kuplétól a britpopon át a technóig rengeteg műfajban mozog otthonosan Szűcs Krisztián, aki zenésített már meg Háy János- és Szálinger Balázs-verseket, nemrégiben pedig Csengey Dénes Cseh Tamásnak szánt szövegeihez készített zenét Beck Zolival, illetve Kollár-Klemencz László mellett ő jegyzi A tizennégy karátos autó című Rejtő-adaptáció dalait. 

...
Szórakozás

Timothée Chalamet alakítja majd Bob Dylant az új életrajzi filmben

A színész alapos kutatásokat végzett Dylan életéről és a hatvanas évek folkközegéről is.

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Jó szívvel ajánljuk
Gyerekirodalom
Szabadság, egyenlőség, tolerancia a rajzolásban és az életben – gyerekeknek (is)
...
Gyerekirodalom

Derűs és hasznos könyvecske ad tanácsot, mit csinálj, ha szembejön egy medve

Ha szembejön egy medve beszélgetésre hív az emberek és állatok kapcsolatáról, Linda Bondestam magával ragadó illusztrációi pedig bemutatják az erdő mélyén leskelődő veszélyek és a mesélés öröme közti különbséget. Olvass bele!