Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, melyben írókkal beszélgetünk a szülővé válás buktatóiról, a gyereknevelés és az alkotás összefüggéseiről. A sorozat könyvajánlójába a műsorvezető, Ott Anna választott öt kötetet.
Ott Anna könyvajánlója
Mióta megtudtam, hogy anya leszek, mániákusan olvasni vágytam a témában. Hamar rájöttem, hogy a non-fiction könyvek inkább csak összezavarnak és elbizonytalanítanak, így szépirodalmat kerestem, történetek után sóvárogtam. Így már saját polcai vannak az elmúlt majdnem három évben gyűjtött, olvasott, kijegyzetelt köteteknek, amiket szeretnék veletek hétről hétre megosztani. Igyekszem majd úgy válogatni, hogy a kötetek valamennyire rímeljenek arra, amit az adott héten a meghívott művész vendégemmel az Ezt senki nem mondta! című podcastben is megbeszélünk.
Az első vendégem Tompa Andrea volt, aki örökbefogadó szülő. Gyerekkoromban visszatérő álmom volt, hogy csecsemőt találok a bokorban. Melegséggel, szeretettel és a gondoskodás, védelmezés vágyával töltött el mindig ez az álom. Sokáig szinte a legnagyobb csodaként tekintettem arra, ha valakit elhagytak, aztán mégis egy meleg otthonra talált. Azóta jó pár év eltelt, megismertem örökbefogadó szülőket, dolgoztam gyermekotthonban, megismertem az itthoni rendszer kegyetlen labirintusát, így fakult ki a kép, amit gyerekkoromból hozok magammal a családra találásról. Ha igazán meg akarok érteni egy jelenséget, a benne létező embereket, az irodalomhoz nyúlok. Nekem ez az öt könyv mutatta meg az örökbefogadás, a nevelőszülőség igazi arcát.
Török Sophie: Nem vagy igazi!
Tanner Ilona, álnevén Török Sophie író, költő Babits Mihály felesége volt. Saját gyermekük nem született, de örökbe fogadták testvére kislányát, még csecsemőkorában. Nem vagy igazi című elbeszélése 1939-ben jelent meg a Nyugatban, ebben egy gyermekre vágyó, meddő nő, Margit és béranyának felkért barátnője, Ida vádaskodással, gyanakvással, vívódással teli történetét írta meg. A novellában megjelenik az is, hogy abban a korban hogyan állt a társadalom a meddő nőkhöz és az örökbefogadás kérdéséhez.
Stájn Emma: Kőbölcső
Kívülállóként kevés elképzelésünk van arról, milyen munkát végeznek a nevelőszülők. A hivatás, amely messziről szemlélve magasztosnak és nemesnek tűnik, valójában rengeteg nehézséget rejt. Traumatizált, lelkileg elgyötört gyermeket nevelni úgy, hogy a helyzete ráadásul átmeneti, rendkívüli erőfeszítést és áldozatot kíván a befogadó családtól. Stájn Emma szociális munkásként szerzett tapasztalatain és saját történetén keresztül láttatja drámai erővel, milyen hatással van egy teljesen hétköznapi családra, ha egy kis tüneménynek látszó, de kétéves korára már érzelmi ronccsá tett gyermeket vesz magához. Hogy mit okoz a folyamatos őrlődés egy olyan kislány elfogadásában, aki képtelen szeretni őket, és ők sem tudják szeretni őt úgy, ahogy „illene”. Hogy mi történik, ha ezt a kétségbeejtő helyzetet még egy tragédia is beárnyékolja a befogadó családban, ami még nehezebb döntések elé állítja a szülőket. Kell-e, lehet-e választani a saját és a nevelt gyermek között, és egyáltalán, meddig lehet elviselni az elviselhetetlent?
Mártonffy Zsuzsa: Akiknek két anyja van - Küzdelmes sorsok, személyes történetek az örökbefogadásról
Milyen nő az, aki képes lemondani a saját gyerekéről? Milyen, amikor az örökbe adott felnőttként találkozik az anyjával, aki évtizedekkel korábban lemondott róla? Milyen egy nevelőszülőnek örökre elválnia egy kisgyerektől, akit születése pillanatától nevelt? Lehet-e úgy szeretni egy örökbefogadottat, mint a saját vérünket? Mártonffy Zsuzsa könyvében olyan személyes élettörténeteket ismerhetünk meg, amelyek segítenek, hogy az előítéleteinken, a félelmeinken vagy akár a romantikus elképzeléseinken túllépve jobban értsük az örökbefogadás világát. Ezek a személyes vallomások egytől egyig megrendítőek, hiszen a megszólalók – örökbefogadottak, örökbefogadó szülők, örökbeadók, nevelőszülők és szakemberek – a legbelsőbb vívódásaikat osztják meg velünk. Mártonffy Zsuzsa tapintatosan, mégis lényeglátóan mutatja meg, hogy ezek a sorsok küzdelemről és élni akarásról, szeretetről és szeretetlenségről, kilátástalanságról és megnyugvásról, egyszóval az élet legnagyobb kérdéseiről szólnak. A kötetet egy az örökbefogadás jogi és szabályozási hátterét megvilágító, praktikus információkat összegyűjtő fejezet teszi teljessé.
Rachael English: Papírkarkötő
Katie Carroll csaknem ötven éven át eldugva tartott egy dobozt a szekrényében. Az 1970-es évekből való, amikor Katie ápolónőként dolgozott Írország nyugati részében, egy leányanya-otthonban. A doboz egy jegyzetfüzetet rejt, a csecsemők és anyák adataival, akik annak idején az intézmény lakói voltak. A dobozban ott lapul még sok-sok papírkarkötő, amelyeken a csecsemők személyazonosságát rögzítették. Férje halála után Katie elhatározásra jut. A birtokában levő információk révén az örökbefogadottak megkereshetik vér szerinti anyjukat, ezért Katie feltesz egy üzenetet egy internetes fórumra. Sorra érkeznek a válaszok, és miközben Katie egymás után adja vissza a papírkarkötőket eredeti tulajdonosaiknak, fájdalmas és örömteli pillanatoknak egyaránt tanúja lesz. De vajon készen áll-e arra, hogy saját életének titkairól is lehulljon a lepel?
Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg
Mit jelent a család, a gyökerek, köt-e a vér? Mi a hit, a ragaszkodás, a család? Mire elég a szeretet? Le kell-e mondanunk az álmainkról? Nevén tudjuk-e nevezni a borzalmakat? Mihez kezdünk az emlékekkel és a súlyos titkokkal, melyek évekig, akár tudat alatt is munkálnak bennünk – és ha felszínre kerülnek, hiszen olyan a természetük, akkor hogyan birkózunk meg velük? Ilyen és hasonló kérdéseket feszeget a Sokszor nem halunk meg. A könyvben a titok azzal indul, hogy a csecsemő Tildát zsidó orvos anyja a II. világháborúban a cselédje, Erzsi gondjaira bízza Kolozsváron. A gyermektelen nő és férje hamar megszeretik a kislányt, ők is nevelik fel. Tilda azonban eszmélésétől fogva furcsának érzi magát, aminek az okát sokáig nem tudja, és végül a színészetben találja meg azt, amiben feloldódhat. A regény 2023 harmadik legjobb könyve volt toplistánkon, kritikánkat itt, interjúnkat pedig itt találod róla.
Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! A sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.
Támogatott tartalom